GÜNDEME BAKIŞ - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmir'e geliyor. İzmir'de nefes kesen Efes 2024 Tatbikatı'nı yerinde izleyecek Erdoğan'a, kabine üyeleri de eşlik ediyor.

İzmir'in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'ndeki tatbikatın gece safhası, Bakan Güler ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak'ın beraberlerindeki dost ve müttefik ülkelerin savunma bakanı ve genelkurmay başkanlarının yanı sıra TSK komuta kademesinin alandaki yerini almasıyla başladı. Tatbikat 45 ülkeden yaklaşık 11 bin personelin katılımıyla gerçekleşti. Tatbikat kapsamında yabancı askerler de tecrübelerini paylaştı.

GECE SAFHASI NEFES KESTİ

Bir senaryoyla yapılan tatbikatın gece faaliyetleri kapsamında, katılımcı ülke unsurlarından oluşan birleşik özel kuvvet timleri, denizden ve havadan sızma harekatı gerçekleştirdi. Özel kuvvet unsurlarının bir kısmı paraşütle belirlenen alanlara inerken diğer kısmı denizden sızma harekatı yaptı. Bu kapsamda botların motorlarını kıyıya belli mesafede susturan su altı taarruz ve su altı savunma timleri, su altı engel ve sığ su mayınlarından sahili temizledi. Daha sonra amfibi aldatma harekatı ve amfibi keşif harekatı başlatıldı.

Tatbikatın bugün gerçekleşecek bölümünün izleyicileri ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabine üyeleri olacak.