GÜNDEME BAKIŞ- Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, geçtiğimiz günlerde  CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ve il örgüte ilçe yapılan hizmetleri yerinde gezdirerek anlattı. CHP örgütüne AK Parti Bornova İlçe Başkanı Veysel Güldoğan'dan  "Sizi tam gezdirememişlerdir. Buyurun, bir de biz gezdirelim" eleştirisi geldi.

SOKAĞA ÇIKIP EKONOMİK BURHANLA YÜZLEŞİN
Güldoğan'a yanıt İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Meclis üyesi Ulaş Polat'dan geldi. Ülkede ekonomik krizin zirve yaptığını belirten Polat, AK Partili Gündoğan'a davet geldi. Polat, AKP İlçe Başkanı, İl Başkanı'mızın Bornova ziyareti ile ilgili "Sizi tam gezdirememişlerdir. Buyurun, bir de biz gezdirelim" demiş.  Öncelikle şunu belirteyim; Bornova merkeze bıraksalar Kızılay Mahallesi'ni tek başına bulamayacak AKP İlçe Başkanı, İlçe'mizi tanımak isterse Gençlik Kollarımız kendisini gezdirmekten memnuniyet duyacaktır. AKP İlçe Başkanı'nın bu açıklamsıyla kendi İl Başkanı'na gönderme yaptığı ve sahaya çıkamadıklarını itiraf ettiği çok açıktır. Aynı açıklamada; kayda değer bir faaliyet varsa incelesinler, hatta bize de söylesinler, demiş. Eğer Bornova'da halkın içine çıkmaya yüzleri varsa faaliyetleri elbette kendisi de yerinde görecektir. Bu durumda en kayda değer tespitleri de ülkeyi içine sürükledikleri ekonomik buhranla yüzleşmek olacaktır" dedi.

CESARETİ VARSA SOKAĞA ÇIKAR
Polat sözlerini şöyle sürdürdü:
"Buradan kendisine çağrım; öncelikle bu ekonomik yıkım ve buhrandan sorumlu olan AKP'nin il başkanı ve milletvekillerini sahaya çağırmasıdır. Tabi bunu yaparken, şayet sahaya çıkacak cesareti bulabilirlerse önce Bornova'nın sokak ve caddelerini kendisinin öğrenmesi gerekmektedir. Bornova'ya yüzlerce kalıcı eser bırakmış yerel yönetimlere karşı açıklama yapmadan önce, 20 yılda bu kente ne kattıklarını da açıklarlarsa biz de öğrenmiş oluruz.

SUÇLULUK PSİKOLOJİSİ
Bornova Belediyesi'nin yaptığı hizmetlerin önemine vurgu yapan Polat, "Belediyelerimiz, azalan gelirlerin ve artan maliyetlerin vatandaşımıza verilen hizmetleri aksatmaması için büyük bir özenle çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu çalışmalarla birlikte; verdikleri hizmetlerdeki öncelik sıralamasını da hassas bir şekilde değerlendirmektedirler. Kamu hizmeti veriyor olmanın ciddiyetinin farkında olan Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler, günün koşularına göre kendi çalışma alanlarında aksaklıklar yaşanmaması için, hizmet önceliklerini değiştirecek hareket alanlarını da değerlendirmekten geri durmamaktadır. Bu ekonomik gerçekliklerle beraber, hizmet planlamasının değiştirilmesi de kamusal sorumluluk çerçevesinde değerlendirilmeli ve kötü ekonomik yönetimin sonuçlarına direnen kişi ve kurumlar, ayakta kalma mücadeleleri nedeniyle suçlanmamalıdır. Yaşanan krizin sorumluları, bu gibi çıkışlarla yanlış ekonomi yönetiminin sorumluluğundan kurtulamazlar. AKP İlçe Başkanı'nın esnafımızı düşünüyormuş gibi açıklamalar yapması da bu suçluluk psikolojisinin sonucudur. Bu vesileyle; AKP İlçe Başkanı'nın, kurumların yetki ve sorumluluk alanlarını öğrenmesinden duyduğum mutluluk ve şaşkınlığı da belirtmek isterim. Zira kendisi, geçtiğimiz günlerde Bakanlığın sorumlu olduğu sanayi sitesiyle ilgil Belediye'mizi suçlayıp iktidar partisinin Bornova gibi bir eğitim kentine gösterdiği özeni de hepimize kanıtlamıştı" diye konuştu.