Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in düzenlediği İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'nde konuşma yapan 6'lı masa Genel Başkan Yardımcıları, Ortak Politikalar Mutabakat Metni'ni anlattı.

Kongreye CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakçı, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, Gelecek Parti Politika İzleme Kurulu Başkanı Feridun Bilgin, İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, Saadet Partisi Genel Başkanvekili Sabri Tekir katıldı. 

ÖZTRAK: "ÇANAKÇI BİR ANDROİD"

Yapılan sunumun ardından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, çalışma grubunun en başarılı katılımcısını açıklayarak, tüm toplantılara eksiksiz katılan, akşam da raporları hazırlayanın DEVA Partili İbrahim Çanakçı olduğunu kaydetti. Öztrak, Çanakçı'nın Android olduğunu ifade ederek, "Bütün arkadaşlarımız katkı sağladı ama bir arkadaşımız var ki; İbrahim Çanakçı Bey'in insan olmadığını Android olduğunu söylemiştik. En çalışkanımız, iteleyen İbrahim Çanakçı idi. Hepimiz o süreçte hasta olduk, gelemedik. İbrahim Bey bütün toplantılara geldi, akşam raportörlük yaptı. Ben hatta Sayın Ali Babacan'a, 'Ben sizin yerinizde olsam İbrahim Çanakçı'dan şüphelenirdim, o bir insan değil Android' dedim" ifadelerini kullandı. 

ÇANAKÇI: "UZLAŞMA KÜLTÜRÜNÜ ORTAYA KOYDUK"

DEVA Partili Çanakçı ise, "Çok tartıştığımız konular da oldu ama ortak noktalarımızın ne kadar fazla olduğunu gördük. Televizyonlarda hemen farklılıklarımız gündeme getiriliyor. Biz farklılıklarımızın farkındayız, farklılıklarımızın farkında olarak masaya oturduk ama ortaya da ne kadar fazla sayıda mutabakat maddesi ortaya koyduğumuzu görüyorum. Ortaya konulan çıktının değeri kadar uzlaşma, üretme kültürü de gerçekten yarınları inşa etme noktasında çok değerli" dedi. 

SAADET PARTİLİ TEKİR'DEN TÜM ÜYELERE 10 PUAN

Saadet Partili  Sabri Tekir ise, tüm üyelere 10 puan verdiğini aktardı.