Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Bayraklı Belediye Başkan Adayı İrfan Önal, Tepekule Kongre Merkezi'nde "Bayraklı'ya yakışan projeler" sloganıyla lansman toplantısını gerçekleştirdi. Önal'ın proje tanıtım toplantısına İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, Bornova Belediye Başkan Adayı Ömer Eşki ve  çok sayıda partili katıldı.

"HALKIN İKTİDARINI KURACAĞIZ"

Salona yoğun tezahürat ve alkışlarla giriş yapan Önal, "Hep birlikte halkın iktidarını kuracağız. Tüm Türkiye'ye örnek olan Bayraklı için gerekeni yapacağız. Neşesi, enerjisi, hayalleri ve hedefleri olan bir yönetimi ortaya koyacağız" dedi ve projelerini şöyle sıraladı: 

"FONKSİYON ŞEMASI ÇIKARTACAĞIZ"

Fonksiyon şeması çıkartacağız. Bayraklı içe yapılırken AKP oy kaygısıyla belirleme yaptı. Bornova'yı alabilecekleri oy hesaplamasıyla ara sokaklardan geçen sınır oluşturdu. AKP'nin mühendislik hesaplarıyla yapıldı bu. Yeşilimizin çoğu Karşıyaka sınırlarında bırakılmıştır. Bu bizim kaderimiz değil, biz bunun mücadelesini de sürdüreceğiz. Birçok projemiz bu şemaya gçre ilerleyecek. 

"YENİ YEŞİL ALANLAR YAPACAĞIZ"

İlçemize 27 hektar yeşil alan kazandıracağız. Doğançay Kent Parkı 15, Körfez Rekreasyon alanına 5, Bayraklı Merkez Parkıyla 7 hektarlık yeşil alanlarımız olacak. Görevimin sonunda 450 metrekarelik yeşil alan kazandırmış olacağım. Büyük Kent Parkının altında otopark olacak. 

Whatsapp Görsel 2024 03 09 Saat 15.17.21 3073Fa46

"DENİZE ULAŞACAĞIZ"

Bayraklımız deniz kenarında ama sahile erişimi yok. 4 ayrı noktada denize ulaşım çalışmalarımız var. İzBB Adayımızın da bizlerin de gündeminde olan Altınyol'un yer altına indirilmesi var, buradan da denize ulaşımımız olacak ve meydan projemiz hayata geçecek.

"SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMASI"

Sevi Yolu'nda sokak sağlıklaştırmasını hayata geçireceğiz. Smyrna Höyüğünün olduğu alanda da büyük bir meydan ve müze çalışmalarımız var. Takipçisi olup, 5 yılda hayata geçireceğiz. 

"DENİZ KENARINDA EVLENDİRME DAİRESİ"

Bayraklı Belediyesi'nin evlendirme dairesi öncelikli işlerimden olacak. Deniz kenarında evlendirme dairemiz olacak. Yeni düğün salonları yapacağız.

"DÖNÜŞÜMÜ YAPACAĞIZ"

Dönüşümde birileri gibi popülist söylemlerde bulunmuyorum. Söylediğim her şeyin altı dolu, neyi nasıl yapacağımı biliyorum. 4 alan acil olarak planlanması gereken alan.

ÖZKANLAR PAZARYERİNİ KENDİMİZ YAPACAĞIZ

Özkanlar Pazaryeri için İzBB'nin hazırladığı proje için 2 defa ihaleye çıkıldı ancak firmalar katılmadı. Bu bizimle değil ülkenin ekonomik durumuyla alakalı. Faizin her şeyden fazla gelir getirdiği yerde insanlar yatım yapmıyor. Pazaryeri için tekrar ihaleye çıkılacak, katılımcı olmaza belediye olarak biz yapacağız. Burada ayrıca kültür merkezi ve otopark da yapacağız. Pazaryerlerimizle ilgili de ciddi bir revizyon yapacağız.

KENDİ ENERJİMİZİ KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ

Bayraklı kendi enerjisini kendi üretecek. Nutuk atan merkezi yönetim temsilcileri sadece ÖTV'yi kaldırarak yükü azaltabilecekken yapmıyorlar. Bizim özellikle güneş enerjisi noktasında hizmetlerimiz olacak. Hem yeşil Bayraklı sözümüzü yerine getirip hem de kendi enerjimizi üreteceğiz 

YENİ OTOPARKLAR YAPACAĞIZ

Yeni otoparklar yapacağız. Lider Centro'nun karşısında boş alanımız var. Orada yeşili aktifleştireceğiz ve altına yeşil alan yapacağız. 

"KENT LOKANTALARINI HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Kent lokantalarını hızlıca hayata geçireceğiz. Belediyemizde esnaf masası kuracağız. 

"İŞ ARAYAN VE İŞ VERENLERİ BİR ARAYA GETİRECEĞİZ" 

İşveren ve iş arayanları bir araya getireceğiz. Meslek edindirme kurslarıyla insanlarımızı meslek sahibi yapacağız. Gençlerimizi istihdama katacağız. 

"GÜVENLİ BAYRAKLI İÇİN KAMERA SİSTEMİ"

Madde kullanımının ana sebebi yeterince güvenlik olmayışı. İlçe emniyet müdürümüzle görüştük, işbirliği yapacağız ve her yere kamera sistemleri kuracağız. Mobese sistemiyle yollarımızda güvenliği artıracağız. Biz kolluk güçlerinin işini de kolaylaştıracağız. Kadınlarımız da akşam saatlerinde rahat dolaşacak.

Whatsapp Görsel 2024 03 09 Saat 15.17.21 4C75Da99

"İBADETHANELERİ TEMİZLEYECEĞİZ"

İbadethanelerin temizliğini yapmakla kendimizi yükümlü görüyoruz. camilerimiz, cemevlerimiz ve kliselerimizin temizliğini yapacağız ve hijyene önem vereceğiz. 

"BELEDİYE DİJİTALLEŞECEK"

Belediye hizmetleri artık dijital ortamlara aktarılacak. Arşiv taraması ile dijitalleşecek. e-devlette ortaklaşabildiğimiz tüm platformları açacağız.

"KADINLARI HAYATA KAZANDIRACAĞIZ"

Kadınların her alanda hayata katılmaları için kreşler için yükümlüyüz. Biz bunları artırıyoruz. Dezavantajlı mahallelerimizde kadın evleri, sosyolog ve pedagogların olduğu, kadınların çocuklarını bırakabildiği, sağlık hizmetleri verebildiğimiz kadın evleri kuracağız. Kadın kooperatiflerimize destek olacağız. Kadınlarımız için meslek edindirme kursları açacağız, ürünlerinin pazarlanmasına destek olacağız.  Aile rehberlik merkezlerimiz olacak. Buralarda psikologlarımız olacak.

"UZAY GÖZLEM EVİ AÇACAĞIZ"

Çocukların yaşam kalitesini artıracak projelerimiz olacak. Matematik parkımız var, oraya uzay çadırı, planetaryum yapacağız. Doğançay'daki mülkiyet sorunu çözülürse Uzay Gözlem Evi açacağız.

"EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ"

Eğitim fırsat eşitsizliğini ortadan kaldıracağız. İmkanı olan özel okula gidiyor. Eğitimin geldiği noktayı biliyoruz, kendi nefretlerini yükleyecekleri gençler yaratıyorlar. Biz dershanecilik hizmetlerimizi artıracağız. Sınavlara hazırlanmalarında kendi öğretmen kadromuzla destek vereceğiz. 

"ÇOCUK GÜNDÜZ BAKIM EVLERİMİZ OLACAK"

Çocuk gündüz bakım evleri kuracağız. AKP kadını sadece anne olarak gören bir anlayışa sahip. Bizler yaşamın her alanında eşitliğe inanıyoruz, kadının istihdama katılması için kreşlerimiz olacak, bunun yanı sıra gündüz bakım evlerimiz olacak. Çocuk kütüphaneleri yapacağız.  

"KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İDDİALIYIM"

Kentsel dönüşüm noktasında iddialıyım. 30 ilçenin planlama sürecini yaşamış biri olarak şunu söylemek istiyorum, popülist söylemlerde bulunmayacağım. Söylediğim her şeyin altı dolu. 30 Ekim'de yaşadığımız deprem sonrasında yaptığımız hizmetler vardı. Mülksel olarak vatandaşlarımız inşaatlarını yapmışlardı. Depremde büyük yıkıma uğradılar. Vatandaşlarımız inşaatlarını yapamadı ve devletinde deprem vergilerini kullandırmaya niyetleri yok. Bu paraları kimlere peşkeş çektiklerini biliyoruz. Bayraklı'da 10 milyarın üzerinde artı değer sağlayacağız. 700 hektarlık yenilenme eylem planını hayata geçireceğiz. Onlar yeşili imar rantına açıp birilerini zenginleştirirken bizler sadece vatandaşın yararını düşündük. Planladığımız 2 alanımız vardı. Vatandaşlarımız ya müteahhitle anlaşıyorlar ya da bekliyorlar. Hem planlamayı kamu eliyle yapacağız hem de vatandaşın cebinden bir kuruş çıkmadan uygulama yapacağız" dedi. 

Whatsapp Görsel 2024 03 09 Saat 14.27.05 Edeaa537

Bayraklı'da yeni planlama ile yüzde 45 boş alanımız olacak. Bu alanlar kreş, spor alanları vb. alanlar olacak. Bornova Çayı'nın Laka deresiyle birleştiği kesimde Ömer Eşki ile birlikte çalışacağız. Dere yatağını ıslah edecek ve ışıklandıracağız. 

"İNOVASYON MERKEZİ AÇACAĞIZ"

Bayraklı İnovasyon ve girişimcilik merkezi açacağız. Bir Facebook'un kurulması yüzlerce şirketimize bedel. Katma değeri yüksek ürün istiyorsak altyapıya yatırım yapmalıyız. Sadece meslek edindirme kurslarıyla gündelik alanda gençlerimizi buluşturmaya çalışırken, gençlerimizin kendi alanlarında gelişmesini sağlayacak merkezimiz olacak.

"DAR GELİRLİ AİLELERİN YANINDA OLACAĞIZ"

Dar gelirli ailelerimizin yanında olacağız. Çocukların gelişimleri için mama ve besin takviyesi desteği vereceğiz. Kış aylarında bot ve mont desteği vereceğiz. Yeşil alan ve spor alanları oluşturacağız. Spor gençlerimizin kötü alışkanlıklarda uzak durması için de önemli. Bunu merkezi hükümet de düşünmeli. Madde bağımlığının önüne bu alanla geçebiliriz. Bayraklı'da spor önemsiyorum ve spora ayrı bir önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mahalle halı sahaları yapacağız. Amatör Spor Kulüplerine destek vereceğiz. Öğrencilerimize ücretsiz internet, çamaşır yıkama, kurutma hizmetleri vereceğiz.

"BÜYÜKLER İÇİN BAHAR EVLERİ"

Büyüklerimizin sosyalleşmesi için bahar evleri yapacağız. 65 yaş sütü vatandaşlarımız için mobil ekiplerimiz olacak, evlerinde tamiratları ve bakımları yapılacak. Belli günlerde onlara seyahatler düzenlenecek. Engelsiz taksi uygulaması vereceğiz. Engelli rampalarını hayata geçireceğiz. 

"CAN DOSTLAR İÇİN PATİ EVLERİ"

Dost pati evleri artırılacak. Veterinerlik hizmetleri için binamızı büyüteceğiz. Mam desteği ve sahiplendirme çalışmaları yapılacak. 

Whatsapp Görsel 2024 03 09 Saat 14.27.05 Adf57B1E

"5 KİŞİYİ ZENGİNLEŞTİRMEYECEĞİZ"

Seçildiğim ilk gün itibariyle ne kadar hızlı çalışmaya başlayacağımı hepiniz göreceksiniz. Biz diğerlerinden farklı olarak 3- 5 kişiyi zenginleştirme noktasında olmayacak. Yapacağımız her hizmet vatandaş için olacak. 

"BAYRAĞI DAHA İLERİ TAŞIYACAĞIM"

Ben Bayarklı'da yola çıkmış genç bir arkadaşını olarak Bornova Gençlik Kolları Yöneticiliği, il yöneticiliği, Gençlik Kolları MYK Üyeliği, PM Üyeliği görevleri üstlendim. 2009'dan bu yana da yerelde tecrübe edindim. Tecrübelerimle İzmir ve Türkiye'de fark yaratacak çalışmalarda bulunacağıma inanıyorum ve sizlerin de inanmasını istiyorum. Bayraklı'da bayrağımızı daha ileri taşıyacağım. Söz veriyorum. 

Whatsapp Görsel 2024 03 09 Saat 15.12.51 A7615Cd4