Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Buca Belediye Başkan Aday Adayı Serkan Kalmaz, neden belediye başkanı olmak istediğini, belediye başkanı olduktan sonra neler yapmak istediğini anlattı. AK Parti kanadından gelen "Buca'yı kazanacağız" iddialarını da değerlendiren Kalmaz, Buca'nın trafik sorununa dair önemli açıklamalarda bulundu.

414128200_985030106411067_5341889779175329311_n

"BUCA'DA DOĞDUM, SİYASETE CHP'DE BAŞLADIM"

"Serkan Kalmaz, Buca’nın Çamlıkule Mahalle’sinde doğmuş, eğitim hayatının üniversiteye kadar olan kısmını Buca’da tamamlamış, Kamu Yönetimi bölümü mezunu ve yerel yönetimler alanında Yüksek Lisans yapmış bir kişidir" diyerek kendini tanıtan Kalmaz, "Siyasi kariyerime 2011 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Buca Gençlik Kolları Başkanı olarak başladım. 2014 yılı Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, İzmir Cumhuriyet Halk Partisi ön seçimlerinden birinci olarak çıktım ve Buca Belediyesi Meclis Üyeliği görevini üstlendim. 2019 yılında Buca Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği yaptım, yine aynı yıl Buca Belediyesi Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. Halen CHP İzmir Büyükşehir ve Buca Belediyesi Meclis Üyeliğime devam etmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım" dedi.

414680912_985030059744405_3183294756384023428_n

"İLÇEMİZİN GENÇ BİR LİDERE İHTİYACI VAR"

Buca'nın başta kronikleşen sorunlarına çözüm bulmak için belediye başkan aday adaylığı sürecini başlattığını aktaran Kalmaz, "İlçemizin birçok sorunu var. Altyapı, trafik sorunları, çevre kirliliği gibi konuların çözümü için somut adımlar atmayı hedefliyorum. Buca'nın yaşanabilir bir kent olması için kalkınmacı ve sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket edilmesine ve ilçemizin bunlar için genç bir lidere ihtiyacı olduğuna inanıyorum. İşte benim adaylık nedenlerim bunlar" diye konuştu.

412718856_981408300106581_3706762155996660539_n

"BUCA'MIZ İÇİN SORUMLULUK ALMAKTAN GERİ DURMAYACAĞIM"

Bucalılardan aday olması yönünde talep geldiğini dile getiren Kalmaz, "Uzun zamandır adaylığım konusunda Buca’da her kesimden hemşehrimiz, ısrarla görev almam gerektiğini söylüyordu ve bu konuda bir adım atmam için pozitif baskı yapıyordu. Ben Buca’da partimin her kademesinde görev almış veya gönüllü çalışmış bir kişiyim. Bu nedenle bir pozisyona aday olmaktan öte partim ve Buca’mız için sorumluluk almaktan geri durmadım, durmayacağım da" ifadelerini kullandı.

"ÖRGÜTÜMÜZ YANIMIZDA"

"Örgütten size destek var mı" sorusunu yanıtlayan Kalmaz, "Beni Cumhuriyet Halk Parti’mizden ayrı düşünemezsiniz, Buca’da aday adayı olmuş tüm dostlarımız en az benim kadar örgütümüzün desteği almıştır. Örgütümüz yanımızdadır" açıklamasında bulundu.

"İLÇEMİZİN SADECE BUGÜNÜNÜ DEĞİL GELECEĞİNİ DE ŞEKİLLENDİRECEĞİM"

Aday Adayı Kalmaz, Buca'da hayata geçirmek istediği projelere ilişkin bilgi vererek, "Önceliğim hazırlamış olduğumuz projeler ile Buca’mıza 101 eser kazandırmak. Bu projeler, ilçemizin genel çehresini geliştirmekten vatandaşlarımızın günlük yaşantısına dokunan konulara kadar geniş bir yelpazede yer almaktadır. Bu kapsamlı projeler arasında, vatandaşlarımızın sofrasına ulaşacak ekmeğin kalitesinden, çocuklarımızın gelişimine, yaşlılarımızın sosyal hayatlarına, engelli bireylerimizin rahatça hareket edebileceği yollardan esnafımızın sorunlarını çözmeye kadar pek çok konu bulunmaktadır. Projelerimiz, Buca'nın her kesimine dokunan ve ilçemizin her alanında olumlu değişimler yaratmayı amaçlayan bir vizyonun parçasıdır. Buca için en önemli önceliğim, ilçemizin sadece bugününü değil, geleceğini de şekillendirecek olan bu projelerin hayata geçirilmesi ve Buca’yı daha güzel bir geleceğe taşıma kararlılığıdır" dedi.

"BAŞKANLARIMIZIN KOYDUĞU TAŞIN ÜSTÜNE TAŞ KOYACAĞIZ"

Serkan Kalmaz, "Mevcut Başkan Erhan Kılıç'tan daha farklı neler yapacaksınız" sorusuna, "Erhan Başkanımız ve Buca’mıza hizmet vermiş diğer tüm başkanlarımıza minnet ve şükranlarımı iletmek boynumun borcudur. Onların koyduğu taşın üzerine bir taş da biz koyacağız. Yönetsel anlayışımız, konuları ele alış biçimimiz ve bakış açılarımız illaki farklıdır. Bu farklılıklarımız bizim siyasi zenginliğimizdir. Bu zenginliği bize kazandıran ise partimizin bizzat kendisi olmuştur" yanıtını verdi.

"CHP DIŞINDA BİR PARTİNİN KAZANMASINI MUHTEMEL GÖRMÜYORUM"

AK Parti'den gelen "Buca'da seçimi kazanacağız" söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını aktaran Kalmaz, "Seçimi Cumhuriyet Halk Partisi dışında bir partinin kazanmasını muhtemel görmüyorum. Bu bir yarış, vatandaşlarımız hür iradeleri ile bir partiyi ve o partinin adayı olan başkanı seçecekler. Ben Buca’mızın en doğru kararı vereceğine eminim. Bu vesile ile diğer tüm partilere ve başkan adaylarına ayrı ayrı başarılar diliyorum" dedi.

"CEZAEVİ ARAZİSİNDE TOPLUM YARARI GÖZETİLMELİ"

Buca'nın gündeminde düşmeyen cezaevi arazisinin Buca'ya kazandırılması gerektiğini anlatan Kalmaz, "Cezaevi sürecinin öncesinde ve sonrasında çok girişimimiz oldu, neticesinde sonuç da aldık. Konuşulması gereken tek konu bundan sonra o alanın toplum yararını en yüksek seviyede gözeterek Buca’ya kazandırılması olmalıdır. Bunun için Büyükşehir Belediyemiz liderliğinde geliştirilen projeler var. Biz de başkanlığımızda bu projelere katkı sunarak, Bucalı hemşehrilerimizin yararına bir kazanımı ortaya koymak için var gücümüzle çalışacağız" ifadelerini kullandı.

"TRAFİK VE ULAŞIM ÇALIŞTAYI DÜZENLEYECEĞİZ"

Kalmaz Buca'nın kronik sorunlarına ilişkin şu açıklamada bulundu:

Önceliğimiz Buca’da bir asfalt seferberliği başlatmak. Dar yollarımızı genişletecek, köstebek çukurlarına son verecek ve yollarımızın bakımlarını düzenli olarak yapacağız. Park edilen araçlarla kaplı yolların da trafikte tıkanıklık yarattığı gözle görülür bir gerçek. Buradan hareketle ilçemize modern otoparklar kazandırmayı ve ilçemizde trafik sorununu çözmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Buca’mızda trafik sorunlarının önüne geçmek ve trafikte güvenliği sağlamak amacıyla Buca Trafik ve Ulaşım Çalıştayı düzenleyeceğiz. Ulaşımın verimli ve sürdürülebilir hale gelmesi için bu konunun uzmanları, yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelecek ve ortak akılla hareket edeceğiz.

"BUCA'NIN POTANSİYELİNİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARTACAĞIM"

Hemşehrilerimin yaşam standartlarını yükseltmek ve Buca'yı daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için kararlıyım. Eğer bu sorumluluğu bana tevdi ederseniz, şehrimizi birlikte daha güçlü, daha adil ve daha sürdürülebilir bir yönetimle buluşturacağımıza söz veriyorum. Önceliğim, her bir Bucalı vatandaşımızla daha yakın bir iletişim kurmak, sorunları anlamak ve çözüm odaklı projelerle karşınıza çıkmak olacak. İhtiyaçlarınızı dikkate alarak, adaleti ve şeffaflığı ön planda tutarak Buca'nın potansiyelini en üst düzeye çıkaracağım. Birlikte daha güzel bir Buca için çözüm yolları bulalım. Hep birlikte, Buca'nın geleceğini daha parlak bir hale getirelim.