Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Genel sekreter Yardımcısı Selin Sayek Böke, "Yeniliğe Davet" sloganıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'ne katıldı. Aynı zamanda ekonomist olan Böke, kongrede deprem bölgesi ve Türkiye ekonomisine yönelik açıklamalarda bulundu. 

"FELAKETLE BAŞ BAŞA BIRAKILDILAR"

"Depremin yıkımının acısı çok taze, bugün aynı acıyı yaşayanlar bugün de sel felaketiyle baş başa bırakıldı" sözleriyle AK Parti iktidarına eleştirilerde bulunan Böke, "Ülkemize geçmiş olsun. Siyasetin, bilimin ve toplumun bir araya gelmesine çok ihtiyacımız var. Bu zor günlerde tüm toplum kesimlerini buluşturan çok sevgili Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'e gönülden sevgi ve teşekkürlerimi iletiyorum. Yaralarımızı dayanışmayla saracağız, ülkemizi ayağa kaldıracağız, hep birlikte kalkınacağız, söz veriyoruz, birlikte yapacağız" dedi. 

"SARAY DÜZENİ KENDİNİ AYAKTA TUTMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR"

Böke, Mustafa Kemal Atatürk'ün 100 yıl önce saltanata karşı verdiği mücadelenin bugün de saraya yönelik verildiğini anlatarak, "100 önce ülkemiz yıllarca süren savaşın ardından yaralarını sarmaya çalışıyordu. Ulu Önderimizi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadesiyle ülkemiz uçurumun kenarında yıkıktı. Bugün yine büyük bir yıkımla karşı karşıyayız, deprem, ekonomik, sosyal buhran, devletin yıkımı hepsi birbirinin içine geçmiş büyük bir enkaz. Atatürk'ün eleştirdiği saltanat düzeni gibi bugün de saray düzeni kendisini ayakta tutmak için elinden geleni yapıyor. Nasıl 100 yıl önce yıkık ülkeden genç Cumhuriyet doğduysa, bugün de liyakatle, vizyoner liderlikle, tek adam rejimini yıkımın ve yarının Türkiye'sini el birliği ile var edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

"SORUMLULUĞUMUZ VAR"

Böke açıklamasını şöyle sürdürdü: 

İzmir'de ikinci Yüzyılın iktisat kongresindeyiz, bugün de bizi bir araya getiren ortak hedefimiz; ülkemizi el birliği ile ayağa kaldırmak. Deprem bölgelerini ayağa kaldırmak, aydınlık gelecek için ortak sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk depremzedelere, kentlerimize, tarihi mirasımızadır. 100 önce olduğu gibi bugün de ortak hedefimiz var; yeni bir düzen kurma hedefi. Ülkemizi kalkındırma hedefi. Hak temelli, kapsayıcı, sürdürülebilir bir kalkınma hepimizin sorumluluğu. 3 milyon işsizimize karşı, açlık sınırına mecbur edilen asgariye ücretliye, öldürülen kadınlara karşı sorumluluğumuz. Esnafa, doğaya ve canlılara karşı sorumluluğumuz. Bu kadrolar bizde mevcut, kararlılık da halkımız da var. Hep birlikte başaracağız.  

"BU DÜZENİ KURAN İKTİDAR"

Bu felaket, ülkemizin  sürüklendiği yıkım bir kader değil, yıkımın, acıların, yoksulluğun bu ülkenin kader planı olduğunu iddia eden anlayışı asla kabul etmiyoruz. Depremler doğaldır ancak felakete çeviren düzendir. Buhrana yol açan da düzenin ta kendisidir. Bu düzeni kuran iktidardır. Kader değildir. Biz bu tercihleri değiştireceğiz. Yeni bir düzen kuracağız. 59 gün sonra Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde ilk adımlarını atacağız. 

"DEPREM KONUTLARINI TESLİM EDECEĞİZ"

15 Mayıs'tan itibaren, ülkeyi 4 temelden oluşan yeni anlayışla yöneteceğiz, liyakate dayalı kurum ve yönetim anlayışını inşa edeceğiz; yeni kamucu anlayışla işe koyulacağız, hak temelli güçlü ve sosyal devleti kuracağız, bilime ve planlamaya dayalı hep birlikte zenginleşeceğiz. O zaman kentlerimiz de, ekonomimiz de dirençli olacak, yaşanabilir olacak. Yaralarımızı saracağız, ülkemizi ayağa kaldıracağız, hep birlikte kalkınacağız. Deprem bölgesindeki tüm konutları hak sahiplerine bedelsiz teslim edeceğiz. 5 kuruş dahi almadan herkesin anahtarını teslim edeceğiz.