Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. CHP'nin İzmir'de güçlü olduğunu kaydeden Aslanoğlu, yerel seçimlerde 30 ilçenin 30'unu, genel seçimlerde çıtanın yükseleceğini ve Millet İttifakının iktidarını hedeflediğini kaydetti.

"DÜŞÜNCELERİMDEN GERİ ADIM ATMAM"

Neden sosyal medya hesabı kullanmadığına ilişkin soruyu yanıtlayan Aslanoğlu, "Sosyal medya hesapları kapsamında sadece Instagram hesabım var, bunları kullanabilecek zamanım da yoktu. Pazartesi akşamı görev tevdi edildi. Salı günü başladık, Çarşamba Genel Başkan ziyareti ve devir teslim, dün Atamıza çelenk bıraktık, saha çalışması ve ilçe başkanları toplantısı yaptık. Sosyal medya hesapları açıldı, kurumsal sosyal medya hesaplarını kullanmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. İletişim noktasında sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum, kavgacı biri değilim ama düşüncelerimde 1 adım geri atmam, söylediğim cümle birinin canını acıtıyor olabilir. Ben ülkenin gerilime ihtiyacı olmadığını düşünüyorum, siyaseti gerdik, kalitesini düşürdük. Ben çocukluğumdaki siyaseti özlüyorum. Genel başkanlar, aynı televizyon kanallarına katılırdı. AK Parti ve MHP il başkanları ve tüm il başkanları ile birlikte çay içerek, birbirimize takılarak... Bu siyasette söyleyeceğimiz sözü azaltmaz. Siyasete bir an önce bunun gelmesini düşünüyorum" dedi.

"ÖZGÜVENİ YÜKSEK BİR İNSANIM"

Aslanoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Özgüveni yüksek biriyim. Çok başarılı olacağımı düşünüyorum. 100 günün sonunda göreceğiz, ben çalışan da bir adamım. Çok büyük bir artışın, yükselişin döneminde partinin başında olmuş olacağım.

"HERKES BENİM PARTİLİM"

Benim Ali, Veli, şunun arkadaşı gibi bir şeyim yok. Herkes benim partilimdir, her kesimle çalışabilir durumdayım. İl yöneticilerimizle ilgili bir durum yok, bayrak yarışı ne demek; koşarken biri diğerine bayrağı teslim eder. Koşuyoruz, bu koşma sırasında ben hiçbir programı revize etmedim, Deniz Bey'in yürüttüğü program neyse, arkadaşların yürüttüğü program neyse devam ettim. İl yönetim kurulumuzu güçlendireceğiz. 'Ben yaptım' olmayacak, hep beraber yapacağız. İlçe başkanlarımızla buluştum, örgütle birlikte bakacağız. Demokratik yapı, eğitim noktalarında ihtiyaç duyduğumuz kişiler ve daha önce adını duymadığınız ama sendikalardan, odalardan, iş dünyasından, sanat dünyasından arkadaşlarımızı da aktif hale getirmek istiyoruz. Dış ilçe başkanları ile de görüşeceğiz, örgütle birlikte vereceğimiz bir karar.

"PARTİYE DÜN GELMEDİM"

Ben il yönetimini değiştirmekten bahsetmiyorum, il yönetimi, ilçe başkanlarını güçlendirmekten bahsediyoruz. Bence politik söylem bu. Ben politikayı Ahmet, Mehmet olarak görmüyorum. Siyaset hayatım 17 yaşında Atatürk Lisesinde başladı, o günden bugüne aynı. İş dünyasında da siyaset yaptım, partinin içinde de siyaset yaptım partiye dün gelmiş biri değilim. Daha çok çalışarak olacak söyleyeceklerim.

"GOOGLE'DA BABAMI ARATMIŞLAR"

Yepyeni bir süreç başlatıyoruz. Şeffaf şekilde kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Sansürden hep beraber şikayet ettik. Dün aramızda mesafe olan gazeteleri de bu toplantıya davet ettim. Basına sordukları her soruya net cevap vermek görevimiz. Gazetecilik haberle ilgili haberin taraflarından kesinlikle görüş almayı gerektiriyor. Aslanoğlu'na soracağız maybach'in var mı diye. Bir duyduğum kaynağa göre diyerek, hiç kimseye sormadan yazarsanız, 'Ben böyle bir şey söylemedim' ve söylemediğimi yazıyorsunuz. Gazetecilik yapabilmenizin tüm yollarını açacağız, kamuda olan tüm arkadaşlar bu göreve gelirken açık geliyoruz, eleştirileriniz baş tacı, bunu kaldıramıyorsak bu görevlere talip olmamalıyız. Herhangi biri internette sayfa açarak, sadece hakaret etme amaçlı bir süreç yürütüyorsa biri, tüm örgütün mesafe koymasını sağlayacağım, CHP olarak mesafe koyacağız. Bana ulaşamazsanız Sait Bey'e ulaşırsınız, basından sorumlu arkadaş tayin edeceğiz, yönetim toplantılarından sonra 7'24 kendisini arayabileceksiniz ve size bilgi verecek. Yeni Asır'dan aradılar dün maybach'in var mı diye sordular, yazdıkları doğru Yeni Asır'ın, ne söylediysem onu yazmış, teşekkür ediyorum Yeni Asır'a. Mercedes E200 2020 model bir arabam var. Google da geçenlerde en üst sıraya Şenol Aslanoğlu'nun babası neresi diye çıkmış, benim nereli olduğumdan daha çok eğitimim, başarılarım, nerelerde yer aldığım merak edilmelidir.

"SATIN ALMA GÜCÜMÜZ DÜŞTÜ"

Menderes'te yaptığı saha çalışmasına yönelik gözlemlerini paylaşan Aslanoğlu, ekonomik krizin izlerini anlatarak, "Geçen Ocak ayında kendi çalışanlarım 'asgari ücret yükselecek, acaba işsiz kalır mıyız' diye sordular, endişeleniyordu işçiler. Temmuz'da artırdık, Ocak'ta ciddi miktarda artırdık, durum iyi oldu mu, kiraları da, yedikleri, içtikleri de 3 kat arttı. Satın alma gücümüz düştü" dedi.

"100 GÜN SAHADAYIM"

CHP'li kimsenin tebriğini il binasında kabul etmiyorum. Ben sahada olacağım, yürürken, koşarken konuşacağız. Bugün Kemalpaşa'dayım, herkesi bekliyorum. 100 gün boyunca dışardayım, kim gelmek istiyorsa bekliyorum. Akşam ev ziyareti yapacağım, gündüz sahada olacağım, örgüte de sahada olacak. Örgütün zaten çok güzel öbek çalışması var, daha işlevsel hale getireceğiz.

"MENDERES'TE MEŞALELERLE KARŞILANDIM"

Ben bu görevde ne kadar kalırım bilmiyorum, kaldığım müddetçe mana çıkartılmasıyla uğraşacağım. Menderes'te meşalelerle karşıladılar, iyi karşılandı.  

"İL BAŞKANLIĞI ADAY OLUNAN BİR YER DEĞİL"

Deniz (Yücel'in) Başkanın çok uzun süre önce bu niyeti yoktu. Her siyasetçinin görev almak istediği yerler var, çok uzun süre dediğiniz belki çocukluğundan milletvekili olmak hayali vardı. Bunu düşünürsünüz, zamanı gelir, istişarede bulunur yola çıkarsınız. Bence il başkanlığı için binlerce aday vardı, partililerimizin hepsi... Partililerden biri göreve uygun görülür. İl Başkanlığı adaylık olan bir yer değil aslında, form doldurup vermiyorsunuz, öneri yapılıyor ve karar vericiler karar veriyor. Benim hangi özelliğime göre il başkanlığına uygun görmüşlerdir, megolamanlık yapmayayım.

"İŞ DÜNYASI BENİM ARKADAŞIM"

Tek derdim ülke daha iyi olur mu, siyaset daha iyi olur mu? Benim bu soruları gazetecilere sormam lazım, 'arkadaşlar iş dünyası benim  gelmemi nasıl karşıladı' diye. İş dünyası benim arkadaşım, nasıl karşılayacaklar, sevinçle karşıladılar. Emek ve odalar cephesi de beni tanır bilir.

"BALÇOVA KUTU GİBİ İLÇE"

Çok samimiydim, partinin içindeydim, partinin karar vericileri ile çeşitli platformlarda bir aradaydım, milletvekilleri yakın arkadaşlarımız. Böyle konular geçtiğinde ben hep çok mesafeliydim. Böyle bir planım yoktu, hayal etmemiştim, uyurken 'Ya acaba il başkanlığı nasıl olur' demedim. Ben hep icracı olmak istedim, Balçova Belediye Başkanlığı'na 2014 ve 2019'da adaydım, müzmin adaylardan biriydim. Belediye Başkanlığı hikayesinde, 'Bir düşümüz var', diye bir internet sitesi açmıştım. Niyetim; büyük ilçelerde çok dert var, Balçova kutu gibi, belediye başkanlığı yapmak rahat olabilir ve CHP'ye model geliştirebiliriz. Denizi, ormanı, jeotermali, üniversitesi var, Allah vermiş. Buraya çok fazla şey yapılabilir. Orada geliştirebileceğimiz akıllı ilçeler modeli başka yerlere de gider mi, burada başarılı oluruz diye düşünmüştüm. Bu süreç geliştiğinde, yeni görevler istemeyeceğiz. Bu süreci devralacak arkadaşlar yerel yönetimlerde görev talep isteyen arkadaşlar olamazlar.  

"İRADEYE İPOTEK ZULÜMDÜR"

Demokratik kültürün oturabilmesi için mücadele etmeliyiz, karanlık tabloyu yıkmalıyız, aydınlık Türkiye isteyen herkesi yıkması gerekiyor. Bir yerde kriminal bir durumdan dolayı görevden alınacaksan demokrasinin unsurları bellidir, yerine nasıl geleceği de belirtilmiş. Meclisin içinden geliri eğer mecliste sorun varsa, o zaman halka gidilir, İradeye ipotek koymak zulümdür. 

"KÖTÜ SİYASET TOPLUMUN DAMARLARINA İŞLEMİŞ"

Partililere gelince haklısınız, dedikodu furyası, kötü siyaset toplumun damarlarına işlemiş. Partililere ilişkin ne yapabilir diye düşünüyorum. Ben teknik bir adamım, vatandaşların ahlaki duruşlularını nasıl çözerim, toplantıdan size mesaj atmalarını nasıl engellerim, bilemiyorum. Grup Başkanvekilimiz Murat için de Çağdaş için de Olgun, Sinan için de... İşi gücü olmayınca insan bir şey üretiyor. Bu işi dayanışarak çözeceğiz. Siyasette kötü ahlakın bitirilmesi, birlikte yüz vermezsek olacak. Diğer arkadaşlarımızın tamamı yakın arkadaşıyım, kefilleriyim. Balçova'da tam belediyenin karşısında bir tane evim var, 2009 gibi inşası oldu, bölgenin tümünün Mehmet Ali Bey'den çok önce Mustafa Bey zamanından imarlı bir alandır. Balçova'da bir sit alanı yok. 

"BELEDİYENİN YAPTIKLARINI ANLATMALIYIZ"

Tunç Bey'le rutin toplantılarımız var, bugün de sabah Tunç Bey ile birlikteydim sizden önce. Bizim işlerimizden biri de ne yaptığınızı sahada anlatmalıyız. Demek ki Buca'da olanları anlatırken örgüt olarak Buca'da eksik kalmışız. Bizim havuz medyamız yok, örgütümüz var, onlardan bunu öğrenip, anlatacağız. Karneyi de bu sebeple söyledim. Biz belediyelerimizin ne yaptığını aktaracağız. Her partide ufak tefek şeyler olur. Deniz Bey zamanında da bir senkronizasyonla gidiyordu işler.

Tek derdim ülke daha iyi olur mu, siyaset daha iyi olur mu? Benim bu soruları gazetecilere sormam lazım, 'arkadaşlar iş dünyası benim  gelmemi nasıl karşıladı' diye. İş dünyası benim arkadaşım, nasıl karşılayacaklar, sevinçle karşıladılar. Emek ve odalar cephesi de beni tanır bilir.