GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi ileTüm Bel-Sen arasındaki toplu iş sözleşmesinden kaynaklı kriz devam ediyor.

Tüm-Bel-Sen 4 Temmuz’da CHP Genel Merkezi’nde CHP STK’lardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer  ile görüştü.

C H P Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi

GENEL MERKEZİN TEKLİFİ KABUL GÖRMEDİ

Edinilen bilgiye göre CHP Genel Merkezi de memurlara her ay maaşları ile birlikte ödenen sosyal denge tazminatının yasaların öngördüğü üst sınırdan ödenmesi konusunda ısrarcı oldu. Genel Merkez yöneticileri buna ilave olarak da yetkili sendikaya yine yasal sınırları aşmamak kaydı ile 4 adet ikramiye önerisinde bulundu. Fakat yetkili sendika Tüm Bel Sen kazanılmış haklardan kesinlikle ödün vermeyeceklerini belirtip genel merkez yöneticilerine kazanımlı bir toplu sözleşme imzalamak istediklerini söyledi. Ardından da teklife sıcak bakmadıklarını iletti.

Sendikanın talepleri CHP Lideri’ne iletirken sendika yarın ki iş bırakma eylemi öncesinde Özel’in vereceği kararı bekliyor.

Sendikadan görüşme sonrası yazılı açıklama yapıldı. 

İŞTE O AÇIKLAMA;

"Sendikamız, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleriyle sürdürdüğümüz toplu sözleşme süreçlerine ilişkin CHP Genel Merkezinde Genel Başkan Yardımcısı Sayın Gamze TAŞÇIER ve beraberindeki heyet ile görüşme gerçekleştirmiştir.

Yapılan görüşmede Sayın TAŞÇIER, İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde çalışan kamu emekçilerinin toplu sözleşme taleplerinin haklılığını kabul etmekle birlikte Hükümetin tasarruf tedbirlerinden kaynaklı Belediyelerin yaşadığı bütçe sorunlarını ve mevcut yasal mevzuatın emekçilerin taleplerini karşılamakta zorlandığını ifade etti.

Sendikamız heyeti ise mevcut yasal mevzuatın Anayasa ve ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile güvenceye alınan kamu emekçilerinin özgür toplu sözleşme hakkına aykırı olduğunu, TİS masasında mevcut yasanın dayatılmasının AKP’nin Anayasa ve uluslararası sözleşmeler takmaz, hukuk tanımaz yasakçı anlayışını onaylamak olacağını ifade ederek, emekçilerin önemli bir kayba maruz bırakacak böyle bir dayatmayı asla kabul edemeyeceğimizi belirttik.

"TİS MASASI YENİLENSİN"

Yerel yönetim emekçilerinin toplu sözleşme hakkını kazanması için Sendikamız öncülüğünde yürütülen fiili ve hukuksal mücadele ile bu kapsamda elde edilen kazanımları özetleyen Sendikamız heyeti; AKP’nin hukuk tanımazlığına karşı emek, demokrasi ve adalet tarafında yer aldığına inandığımız CHP’den ve CHP’li belediyelerden emekçileri Anayasaya ve evrensel hukuka aykırı yasalara mecbur bırakmaması gerektiğini belirtti. Ve İzmir özelinde mevcut sözleşmelerimizden geri olmayacak biçimde kazanımlı bir toplu sözleşme ile bunu istişare edebileceğimiz toplu sözleşme masasının yeninden kurulması temel talebimizi yineledi.

Genel Başkan yardımcısı Sayın Gamze TAŞÇIER, Sendikamızın bu taleplerini haklı gördüklerini ve bunların karşılanması için neler yapabileceklerine ilişkin hem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cemil TUGAY hem de CHP Genel Başkanı Sayın Özgür ÖZEL ile konuyu yeniden istişare edeceklerini ifade etti. Söz konusu bu görüşmeye ilişkin; İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyelerindeki binlerce emekçinin günlerdir dile getirdiği haklı taleplerine karşı yapıcı bir tavırla diyalog kanallarını açan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Gamze TAŞÇIER’e heyetine teşekkür ederiz.

Tüm Bel-Sen olarak hem İzmir’de hem de tüm diğer belediyelerde yerel yönetim emekçilerinin fiili ve meşru mücadele ile kazandığı özgür toplu sözleşme hakkını korumak ve geliştirmek için her alanda kesintisiz bir şekilde mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha belirtiriz. Bizler sadaka değil hakkımız olanı istiyoruz, bizler hukuka aykırı yasaları değil Anayasayı temel alıyor ve bununla güvenceye alınmış özgür toplu sözleşme hakkımızı istiyoruz. Kazanan emekten yana gerçek demokrasi, gerçek adalet olacak Kazanan er ya da geç emekçiler olacak."