Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir’in kadınları yeni il başkanını seçmek için İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde toplandı. Kongreye Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Genel Başkan Yardımcısı Merve Kır, Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu,  Foça Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan katıldı.

Whatsapp Görsel 2024 07 06 Saat 13.32.43 D5Ce780C

DİVAN BAŞKANI PEKDAŞ OLDU

Divan başkanlığına Konak eski belediye başkanı Sema Pekdaş seçildi.

Nazlıaka ve mevcut başkan Nurdan Şenkal Uçar salonda büyük coşkuyla karşılandı. Yoğun fotoğraf talebi üzerine divandan “Kongreye fotoğraf arası verelim isterseniz” uyarısı geldi.

2 ADAY YARIŞACAK

Kongrede Pınar Sertceylan ve Zahide Kurun yarışacak. 2 adaylı gerçekleşecek kongrede geçmiş yönetimin faaliyet raporu okundu. 

Whatsapp Görsel 2024 07 06 Saat 14.01.08 620Ec92B

BLOK LİSTE

Oylama blok liste ile yapılacak. 

Whatsapp Görsel 2024 07 06 Saat 14.01.07 46C7C7Ac

NAZLIAKA: "İZMİR’İ BU YÜZDEN HEDEF ALIYORLAR"

CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, kongrede gerçekleştirdiği konuşmada İzmir’in AK Parti tarafından hedef alındığını ifade ederek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ebedi istinatgâhının bulunduğu İzmir, cesur ve güzel kadınların kenti İzmir. Bu önemli kentimizde ben de sizinle birlikte olmaktan büyük bir gurur duyuyorum. İzmir bu yüzden AKP iktidarının hedefi noktasında, ÇEDES projesini burada başlattılar. Biliyorsunuz bir dönemler Hayat Bilgisi diye bir dizi vardı. Orada ‘Hocam, hocam’ dediklerinde Perran Kutman ne diyordu? ‘Hocam camide olur’, onlar ne yaptı? Hocaları camiye soktular. Ne yazık ki bizi yöneten, ‘Ben kadın erkek eşitliğine uymuyorum’ diyor, İstanbul Sözleşmesi’nden 3 kez ‘Boş ol’ diyerek çıkıyor.  Anayasa Mahkemesi’nin evlilik sonrası kadınların kendi soyadını koruması kararına rağmen bunu elimizden almaya çalışıyorlar, neymiş, ‘Aile bütünlüğünü bozarmış’, aile bütünlüğünü şiddet bozar, ekonomik durumlar bozar. İstismara uğrayan çocuklar için “rıza” dan bahsediyorlar” dedi.

"KADIN TEMSİLİ YÜZDE 37’YE ÇIKTI"

Nazlıaka, partide kadın temsiliyetini yüzde 37’ye çıkardıklarını söyleyerek, “Bütün Türkiye genelinde 973 ilçede kadın kollarını kurduk, 303 ilçede ilk kez kadın kolları kurduk. Partimizde kadın oranını yüzde 37’ye yükselttik. Yüzde 50 temsil ve fermuar sistemi için kanun teklifi oluşturduk. AKP ve MHP oylarıyla reddedildi” şeklinde konuştu.

"AKP KADIN KOLLARI BİZİ TAKLİT ETTİ"

Nazlıaka, kadın kolları başkanlığı yaptığı süre içerisinde herkesin, “CHP Kadın Kolları nasıl çalışıyor” dediğini ifade ederek, AK Parti Kadın Kolları’nın kendilerini taklit ettiğini söyledi. Nazlıaka, “Eylül ayında Tüzük Kurultayı’mız var hem eşit temsil hem fermuar sistemi hem de kadın kollarının eskiden olduğu gibi kendi bütçesi olması için mücadele edeceğiz. Birtakım eğitimlerle her hafta salı günü ilçe, il kadın kolları başkanları ile bir araya geldik. Dilimizi, hedefimizi ortaklaştırdık. Kadınları sadece kadın politikası içine sıkıştırmayan, sağlık, eğitim ve adalet konusunda bizi bilgilendiren bir konuğumuzla bir araya geldik. “Yaşamak” Projesi ile 7/24 faaliyet tüm şiddet mağduru kadınlarımızın yanlarında bulunduk. Onlara, ‘Yalnız değilsin’ dedik ve dağ gibi bir dayanak olduk. Her ay 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptık. Son 4 yıldır CHP Kadın Kolları nasıl çalışıyor? deniliyor. AKP Kadın Kolları bizim şablonumuzu kullanmaya başladı, devam etsinler. Bir de bizim politikalarımızı ve söylemlerimizi içselleştirseler ne güzel olur” diye konuştu.

"28 İLÇEMİZ KIRMIZIYA BOYANDIYSA…"

CHP’nin İzmir’deki yerel seçimlerde kazandığı başarısının sebeplerinden biri olarak kadın kollarını göstererek, “Kadın Kollarımızdan belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, meclis üyelerimiz oldu. Şüphesiz, İzmir’in 28 ilçesi kırmızıya boyandıysa, partimiz birinci parti çıktıysa şüphesiz Genel Başkanımızın, parti meclisimizin, belediye meclis üyelerimizin ve bir bütün olarak örgütümüzün çok önemli bir payı var. Sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakmayanların çok önemli bir payı var” dedi.

"SEÇİMİN KAYBEDENİ OLMAYACAK"

Kadın Kolları seçimine dair de konuşan Nazlıaka, “Bu seçimin kaybedeni yok ama kazananı çok, bu seçimin kazananı İzmir olacak. Bu seçim kazananı CHP olacak, Türkiye olacak, eşitlik mücadelemiz olacak. Yaşasın kadın dayanışması, yaşasın eşit mücadelesi diyorum. 2 başkanımızı ve mevcut il başkanımızı buraya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

UÇAR: "8 İLÇEMİZİ KADINLARIMIZA TESLİM ETTİK"

Kongrede tekrar aday olmayan mevcut CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, “2020 yılı mart ayında yapılan seçimlerde göreve geldik. Hemen ertesinde başlayan sandık koşullarında çalışmalarımıza başladık. İzmir depremi, sel ve fırtına gibi afetlerde dayanışmamızı gösterdik. Tüm Türkiye’deki kadınlarımız için topladığımız yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Eşit temsil için çalışmalar yaptık, genel seçimlerde kadın temsiliyeti için çalışmalarda bulunduk. Yerel seçimlerde daha çok kadın belediye başkanı, meclis üyesi isteklerimizi genel başkanımız sayın Özgür Özel, genel başkanımız Aylin Nazlıaka ile değerlendirdik. İzmir’imizin 8 ilçesini kadın başkanlarımıza teslim ettik. Partimizin kadın üye sayısını arttırdık. Şahsım olarak benimle çalışan tüm dostlarıma teşekkür ederim” diye konuştu.

KIR: “YOLDAN DÖNENLER OLABİLİR”

CHP Kadın Kolları Genel Başkan adaylığını açıklayan Merve Kır da kongrede konuştu.  Kır, “Kahraman Türk kadınlarının torunları Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği yolda ülkemizin birlik ve beraberliği için onlardan aldığımız cesaretle hep birlikte sürdüreceğiz. Kadınların hak arama mücadelesi hiç olmadığı kadar önemli ve gereklidir. Kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddetin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin arttığı bir dönemdeyiz. Birbirinden adaletsiz kararlarla gözümüzü kapatıyorlar. Ancak kararlılıkla söylüyorum ki bizler bu karanlığı aydınlığa çıkaracak güce sahibiz. Hiçbir kadının yalnız yürümesine asla izin vermeyeceğiz. Bizler eşitsizliğin ve adaletsizliğin karşısında her zaman durduğumuz gibi dimdik duracağız. Kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi anlamda tam eşitliği sağlanana kadar bu mücadelemiz sürecektir. Bu mücadelede yoldan dönenler olabilir. Kenetleşen mücadelemizi köylere indireceğiz. Taşradaki kadınların sesini daha gür çıkmasını sağlayacağız. Arkadaşlar biz partimize ve ülkemizde bir yenilenme hareketi başlatarak Türkiye'de kadın hareketinin çok farklı bir yer düzeyine gelişmiş bir sürecini hep beraber ilmek ilmek öreceğiz. Biz kadınların emeğiyle değerli düşünceleriyle kadın gözünden bakış açılarımızla hep birlikte inşa edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında ‘kadın olmak Türkiye'de zor’ lafını ortadan kaldıracağız” dedi.

İKTİDARIMIZ DÖNEMİNDE TÜM HAKLARINIZA KAVUŞACAKSINIZ

Kır sözlerini şu şekilde sürdürdü:  

Yeni hak ve özgürlüklere sahip, kadınlar artık her gün gasp edilen haklarını aramak durumunda kalmayacakları bir ülke yaratmalıyız. Nasıl ki Atamız dünyanın birçok ülkesindeki kadınlardan önce Türk kadınlarına haksız verdiyse… Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarında kadınlar tüm haklarına kavuşmuş ve ülkeler özgür yaşayan bireyler olacaktır. Ben inanıyorum ki önümüzdeki ilk seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Özgür Özel liderliğinde çağdaş ve eğitimci politik iki politikalar ile iktidar olacak. Bunu hep birlikte geliştireceğiz. Bunu değiştirerek ve geliştirerek yapacağız. Türkiye'nin ilk yüzyılının kurucu partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidar yapacağımız ana, baba ocağı partimizin Güzel ülkemizin ikinci yüzyılını şekillendirdiği yarınlarda birlikte olacağız. Yerelden gelene iktidara giden yolda Cumhuriyet Halk Partimizin bugün burada gerçekleştirdiği demokrasi şöleni partimize yakışır şekilde birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirmesini diliyorum. Her iki adayın durumuna başarılar diliyorum. Şimdiden İl Kadın Kolları Başkanı ve yönetimiyle tebrik ediyorum.”

SERTCEYLAN: "YÜRÜMENİN ZAMANI GEÇTİ, KOŞMALIYIZ"

Beyaz listenin adayı Pınar Sert Ceylan adaylık konuşmasında, " Kürsüden bakınca Kuvayımilliye coşkusunu gördüm. Çünkü CHP Kuvayımilliyenin kendisidir. Öncelikle Atam'a 5 Aralık'ta biz kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdığı için minnetimi sunuyorum. Sizlerden sadece 1 adım önde omuz omuza bu mücadeleyi yürütmek istiyorum. Artık yürümenin zamanı geçti, koşmalıyız. Bize büyük bir sorumluluk verildi. Bu sorumluluğun gereğini hepimiz yapmalıyz. Uygarlık savaşında kadın-erkek birlikte yürümeliyiz. Kurulduğu günden bu güne AKP iktidarı ve Cumhur İttifakı kadın haklarını rotadan kalırma çabası içerisinde. 3 çocuk masalı ile kadınları eve hapsetmeye çalıştılar. Başarılı olamayıncaa İstanbul Sözleşmesi'ni kaldırmaya çalışmışlardır. Kadınlar toplumun her alanıdna daha etkin ve üretken olabilirler. Kadınları edilgen hale getiren bu düzeni kabul etmiyoruz. CHP bu edilgenliği ortadan kaldıran bir partidir. Kadın kotası değil  fermuar sistemi istiyoruz. Başarı birlikten geçer. Kaadın ve gençlik kolları uyumlu bir çalışma yürütecek. İlk kurşunun atıldığı İzmir'den özgürlük ve eşitlik yürüyüşünü başlatıyoruz" dedi.

KURUN: "ÇALIŞMAK İÇİN ADAYIM" 
Kırmızı listenin adayı Zahide Kurun konuşmasında, “Ben içinizden biri, ablanız, yoldaşınız, canınızım. Yoldaş diyorum çünkü aynı salondaki partililerimizin cesur kadınlar olduğunu biliyor ve her biriyle aynı yolu yürümekten onur ve şeref duyuyorum. Adayım çünkü Türkiye’nin en güzel illerinden biri olan İzmir’de halkımızın yüzü gülsün diye emek vermeye hazırım. Bir çocuk istismar edildiyse sesi olmak için, kadın cinayetleriyle mücadele etmeye, İstanbul Sözleşmesi’ne vurgu yapmaya, durmadan, dinlenmeden hayatı örgütlemek için adayım. Toplumda güçlü, aydın, köklü kararlar alan kadınların çoğalmasında mücadele vermek için adayım. Dar kadro oluşturarak sadece kendi ikbali için çalışmayı yıkmak için adayım. Hiçbir emeği küçümsemeden çalışmak için adayım. Umudu örgütlemek adına adayım. Bu ülkede kadın siyasetçi olmak zordur. Ama biz kadınlar önümüzdeki engelleri aşacak güce sahibiz. Tüm bu güçlükleri aşmak ve mücadele etmek için adayım. Kadınların siyasetteki var oluş mücadelesini veren tüm siyasetçilerin, emekçilerin ve yoldaşların önünde saygıyla eğiliyorum. Siyasette kadınlar söz konusu sayısal çoğunluğa ulaşmış olsalar bile kadını benimsemedikleri sürece niteliksel bir dönüşüm mümkün değildir. İnsan merkezli bir siyasetin yaratılabilmesi adına kadınların siyasetteki varlığının bilincine varmak ve çalışmak gerekir. Ben de bu yolda sizlerle yürümek için adayım. Bu yolu yürürken önce kendimizle hesaplaşacağız, içimizdeki o kötülük duygularıyla birbirimizi yormayacağız. Sizlere söz veriyorum, Zahide Kurun olarak mücadele dört elle sarılacağım. Sonuç ne olursa olsun bu salonda olan olmayan tüm kadınları bundan sonraki süreçte asıl mücadeleyi vermemiz gereken yere doğru, saraya karşı mücadeleye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

OYLAMA BAŞLADI

Oylama saat 15:22  itibariyle başladı, saat 18:00'e kadar devam edecek. Kadın belediye başkanlarının doğla delege olduğu kadın kolları seçiminde doğal delegelerle birlikte 339 delege oy kullanacak. 

KURUN SANDIKTAN ZAFERLE ÇIKTI

Sandıklar açıldı, sayım yapıldı. 339 delegenin 329’ü oy kullanıldı. Beyaz listeyle seçime giren Pınar Sertceylan 156 delegenin oyunu aldı, Sertceylan'ın listesi ise 158 oy aldı. Kırmızı listeyle seçime giren Zahide Kurun seçimden zaferle çıkarak 165 oy aldı. Kurun'un listesi ise 164 oy aldı. CHP’nin İzmirli kadınlarının yeni başkanı Kurun oldu.

Salondan zafer çığlıkları yükselirken Divan Başkanı Sema Pekdaş, "Arkadaşlar aradaki fark çok az, bu salondan hep birlikte el ele çıkacağız, omuz omuza çalışacağız" dedi. 

KURUN'DAN İLK AÇIKLAMA

Kurun ilk açıklamasında, "Biz birleştiğimiz zaman kazanırız. Burada 'Sen-ben' yok, biz varız. Hepimiz biriz" dedi.