Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Manisa İl Başkanı Ferdi Zeyrek, CHP 38'inci Olağan Kurultayı'nı değerlendirerek, Özel'in liderliğinin yerel seçimlerde büyük başarı getireceğini kaydetti. 

Delege 'Değişim' dedi! Büyük farkla Özel Delege 'Değişim' dedi! Büyük farkla Özel

"ÖZGÜR BEY'İN İSMİYLE MANİSA'DA YEREL SEÇİMİ ALACAĞIZ"

CHP tarihinde ilk kez Ege Bölgesi'nden, Manisa'dan Genel Başkan çıkmasından dolayı sadece CHP üyelerinin değil tüm Manisa'nın büyük gurur yaşadığını anlatan Zeyrek, "Çok gururluyuz, çok heyecanlıyız. Bu Manisa siyasetinde çok olumlu bir etki yarattı. Yalnızca CHP'li olan vatandaşlarımızda değil, diğer partililerden de dünden beri çok olumlu dönüşler oluyor. Beni bütün partili çevrelerim, Manisa'nın önde gelen isimleri  arayıp memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Sonuçta bu Manisa'ya yüz yılda 1 kere olabilecek bir fırsattı. En doğru isim de Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel'di. Manisa'yı ve partimizi çok iyi temsil edecek Türkiye'de, bundan hiçbir şüphemiz yok. Biz Manisa olarak bu konudan acayip mutluyuz, çok keyifliyiz. Özgür Bey'in ismiyle birlikte Manisa'da yerel seçimlerde çok iyi bir oy alacağımızı öngörüyoruz. Anketler de bunu gösteriyor" dedi.

"DELEGE SOKAĞIN SESİNİ DİNLEDİ"

"CHP'nin 100 yıllık tarihinde ilk kez böyle bir şey oluyor" diyen Zeyrek, "Seçimle gelen bir genel başkanımız var. Bu kolay olmadı, değişimin sancılı olacağını biliyorduk ama bu kadar sancılı olacağını da öngörmüyorduk. Hatta biz seçimi ilk turda daha büyük farkla Özgür Özel'in kazanacağını öngörüyorduk. Güzel bir demokrasi şöleni oldu. Delege sokağın sesini dinledi, bu bizim için çok önemli.  Örgüt Özgür Bey'e sahip çıktı. 1364 delegenin, doğal delegeleri çıkarttığımızda Özgür Bey'e verilen oy yüzde 70 civarında. Delege Sayın Özgür Özel'e sahip çıktı, ama doğal delegeler yani milletvekilleri, YDK üyeleri, PM üyelerinin genel merkez tarafında kalmasından dolayı oy farkı azaldı. İkinci tura kaldığında da gerçekten 276 gibi net bir sonuçla da Sayın Özgür Özel Genel Başkanımız oldu" açıklamasında bulundu.

"ÖRGÜTTE MUTLULUK RÜZGARI ESİYOR"

Kurultayda büyük bir değişim heyecanı vardı olduğunu vurgulayan Zeyrek, "Özellikle ikinci gün Sayın Özgür Özel'in il başkanlarıyla birlikte düzenlediği kahvaltıda. Özgür Bey'in 'Ben 43 il başkanıyla salona gireceğim, 81 il başkanıyla salondan çıkacağım' diye bir sözü vardı. O kahvaltıda bunu tekrar dile getirdi, örgütüyle birlikte olacağına, örgüt iradesinin Genel Merkez katında da çok aktif hale geleceğini anlattı. İl Başkanları bazında bize çok önemli yetkiler verdi. 81 il başkanında bu durum çok olumlu karşılandı. Salona girerken Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyen il başkanlarının üzerinde bir tedirginlik vardı. 'Acaba ne olacak, yeni Genel Başkan bize nasıl bir tavır sergileyecek' diye düşünüyorlardı. Çıkarken kimsede bu tedirginlik kalmamıştı, o salondan herkes gülümseyerek ayrıldı. Çünkü Sayın Genel Başkan 'ben hepinizle birlikteyim, örgüt içindeki yalnızca paydaş olurum' dedi. Bunu neden söyledi, 'Kemal Bey seçilirse, Özgür Bey'i destekleyenleri düşürecek' gibi ya da tam tersi asılsız söylentiler vardı. Özgür Bey de bu söylemlerin asılsız olduğunu, herkesin örgütün başına geçmesi ve bugünden itibaren yerel seçimlere çalışmasını bize söyledi. Örgüt içinde gerçekten büyük mutluluk rüzgarı esiyor, biz de bunu Manisa'da net şekilde görüyoruz. Kurultayımız güzeldi. İkinci yüzyılın ilk kurultayına yakışan bir kurultaydı" ifadelerini kullandı.  

"ATILAN MESAJLA İLGİLİ HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI"

Zeyrek, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik'in telefonundan delegeye gönderilen "Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekliyoruz" mesajlarının atılmasıyla ilgili hukuki sürecin başladığını aktararak, "Bunu kimlerin yaptığını bilmiyorum ama çok kısa sürede bunlar ortaya çıkacak. İstanbul il Başkanımız Sayın Özgür Çelik'le de görüştüm. Sayın Başkan da hukuki süreci başlattı. Bu kesinlikle partimize yakışmayan bir tavır ve davranıştı. Seçim ikinci tura kaldığında bir algı yaratılmaya çalışıldı. Özgür Çelik Başkan da bunun asılsız olduğunu hemen açıkladı. Bu delege üzerinde yaklaşık 2 - 3 dakika şaşkınlık yarattı ama 5'inci dakikada herkes böyle bir şey olmadığını anladı ve bu yapılanın çok yanlış olduğunu söyledi. Ben ikinci turda aradaki farkın 276'ya çıkmasında bu mesajın da etkisi olduğunu düşünüyorum. Delegasyon tepki gösterdi buna" dedi.