GÜNDEME BAKIŞ - CHP lideri ÖzgürzÖzel Gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel; İzmir'deki aday belirleme süreciyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Özel'den önemli açıklamalar... İzmir sancak gemimiz ince eleyip sık dokuyoruz! Özel'den önemli açıklamalar... İzmir sancak gemimiz ince eleyip sık dokuyoruz!

Önümüzdeki süreçte CHP’nin kalesi il ve ilçelerde daha çok kadın aday görecek miyiz?

Göreceğiz. Bunun çok üzerinde duruyorum. İnanın kadın adayı adaylaştırma konusundaki direnç hiçbir şeyde yok. Gerçekten yeterli başvuru yok. Burada kadınları suçlamamak lazım. Öğrenilmiş bir çaresizlik var. Yani “nasılsa aday yapılmayacağım…” Mesela İstanbul’da çok önemli ve çok güçlü olduğumuz yerlerde, umduğumuzun çok altında kadın aday başvuruları var. Keşke bu konudaki kararlılığımızı bir süre anlatabildikten sonra başvurular olsaydı çok iyi olurdu.

Başvuru olan yerlerde de, mutlaka bir bahane var kadını aday yapmamak için. “Orada şu denge önemli, burada bu denge önemli” gibi erkek adayın önüne çıkmayan engeller bariyerler– tabii örgütümüzü, mevcut belediye başkanlarımız suçlamak için söylemiyorum- kadın adayın önüne çıkabiliyor. Ama ben hep söylüyorum. Gençlerin ve kadınların arkasında duracağım. Hatta gençlik kollarına özel görev verdim, toplantı yaptılar, bana birazdan bir sunum yapılacak. Gençlerin sayısını nasıl artırabiliriz diye. Belki de başvuruları yeniden açabilirim bazı bölgelerde.

iZMİR'E ÖZEL ÇALIŞIYORUM

İstanbul’da Ekrem Başkan, Ankara’da Mansur Başkan il başkanlarıyla ayrı ayrı çalışıyorlar. Ben de İzmir’de özel olarak çalışıyorum. Ama son kararı il başkanı, mevcut belediye başkan adayımız, milletvekillerimizle birlikte oturacağız birlikte vereceğiz. Yani şöyle bir şey yok. "İstanbul’u Ekrem Başkan belirliyor, Ankara’yı Mansur Başkan belirliyor" diye bir şey yok. Ama kendi illerinde yoğun çalışıyorlar ve ben en çok da onların o çalışmalarını önemsiyorum. Çünkü onlar kendileri adaylar ve belediye meclis çoğunluğunu sağlamak istiyorlar"