Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Cumhuriyet Halk Partisi lideri Özgür Özel, bugün İzmir'e geldi. Hafta sonunu İzmir'e ayıran CHP Lideri bir dizi programa katılacak. Özel'in İzmir'de ilk durağı CHP İzmir İl Başkanlığı oldu. Özel burada örgütle yaptığı görüşmenin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ı Kültürpark'ta bulunan İzmir Sanat Çalışma Ofisi'nde ziyaret etti. Ziyarette Özel'e CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir Milletvekili Ednan Arslan, İl Başkanı Şenol Aslanoğlu eşlik etti.  

YENİ NESİL BELEDİYECİLİK 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ise 'yeni nesil belediyecilik' vurgusu yaparak, "Bize sağladığınız özel destek için, önemli katkılar verdiniz bu süreçte tekrardan yürekten teşekkür ediyoruz. Zaferimizin mimarı olarak, bu zaferin en önemli pay sahibi olarak sizleri her zaman dinlemeye ve sizin önderliğinizde çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. İzmir'de yeni nesil belediyecilik anlayışıyla güzel bir dönem başlattık. 2 aydır yeniden yapılanma ve yenilikçi uygulamaları belediyeye taşıdığımız bir dönem yaşıyoruz. Zaman zaman sizlere de bununla ilgili bilgiler iletiyoruz. Ege Bölgesi'nde bu dönem dayanışma içerisinde birlike ve beraberlik içerisinde çalışacağımıza yürekten inanıyorum. Bu güzel ekibin bir üyesi olmak bizim için bir onur" ifadelerine yer verdi.

"AKP İSTANBUL BÜTÇESİ KADAR İZMİR'E BÜTÇE AYIRDI"

CHP Lideri Özgür Özel, İzmir Sanat'ta geride bıraktığımız yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, "İzmir 29 belediyenin seçildiği bir başarıyı elde etti. AKP buraya yüksek düzeyde önem arz etti. Çok büyük bir kampanya yürüttüler, algı yaratamaya çalıştılar. İzmir'de çok takip edilen sosyal medya hesaplarından başlayarak görülmemiş bir bütçe ayırdılar, neredeyse İstanbul bütçesinden daha fazla rakam ayırdılar. Onların maddi gücüyle rakabet edecek gücümüz yoktu. Bizim kampanyamız Atatürk'ün annesinin emanet edildiği kentin sorumluluğunu taşıyordu.  Bu sorumluluk ve bilinçle çalıştık ve bu seçim sonucunu aldık. Biz seçimden önce 25 kesin ama acaba 28 olur mu, 30 olur mu derken; birileri İzmir üzerinden farklı hesap kuruyordu, CHP ve İzmir'i tartıştırma çalıştılar.

MENEMEN'E ÖZEL AÇIKLAMA

Aliağa Adayı Çağatay Güç'ün anketlerde geriden başladığımı ve seçime kadar yüzde 40'lara çıktığını anlatan Özel, "Biz İzmir'de 9 kadın aday gösterdik, İzmirliler 8'ine teveccüh gösterdiler. 12 genç aday gösterdik, İzmirliler 11'ini seçti, seçilmeyen arkadaşımız ise geriden geldi ama güzel ilerleme katetti. Kadın adayımızın karşısında onların bir adayı yoktu, adeta hükümet vardı. Kamunun tüm  kaynakları harcandı. Bir sonraki dönem seçimleri için Menemen adayımızı 1 yıl sonra açıklayacağız ve ilçede koordineli çalışacağız. Şimdiden söylüyorum; Menemen'de rekor oy alacağız. Gelecek hedefimiz 30'da 30 ve Büyükşehir" ifadelerini kullandı. 

"ÖRGÜT OLMAZSA OLMAZ"

İl Başkanı Şenol Aslanoğlu nezdinde İzmir örgütüne teşekkür eden Özel, "Yanımda il başkanım var, kendisinin seçim dönemindeki gayretleri çok önemli. Başarı sadece genel başkan ve konjonktürle izah edilemez. Örgüt olmazsa olmaz. İzmir başarısı iyi adayların, genel kampanyanın ruhuna uygun adaylarla, değişimi en çok isteyen, değişimi yüzde 92 ile desteklemiş bir kenttin beklentilerine uygun adaylaşma ve adayların örgüt tarafından benimsenmesiyle ortaya çıkan sonuçtur" ifadelerini kullandı. 

"ÖZELEŞTİRİMİZİ YAPIYORUZ"

İzmir ile Manisa'nın oy oranlarına atıfta bulunan Özel, "Kendi içimizde özeleştiri yapıyoruz. Manisa'da aldığımız oy yüzde 60 iken İzmir'deki oy oranını oturup konuşuyoruz. Bir başarısızlıktan bahsetmek mümkün değil ama daha iyi rakamlara ulaşmak için gayret göstereğiz. Tabi haksızlık yapmayalım, oyu yüzde 10'un üzerinde olan 2 parti geçen dönemde aday çıkarmayıp bu seçimde çıkardı. Partimize karşı kampanyalar vardı. Artık yetki Cemil Tugay'da. Onlardan sadece kentte güzel işler yapmalarını beklemiyoruz. İzmir'in beklentilerine en iyi şekilde cevap verilmeli" dedi. 

"GENÇLER BİZİ BİRİNCİ PARTİ YAPTIĞINA PİŞMAN OLMAYACAK"

Özel Türkiye gündemine ilişkin ise şu açıklamalarda bulundu: 

Vatandaşımız bunlar Türkiye'yi yönetmeye hazır mı diye bakıyorlar. Seçmen Cemil BaŞkanın cebine bir anahtar sıkıştırdı. Bu kentin altın anahtarı değil o anahtar, Büyüklehir kasası ya da kapısının anahtarı değil. O anahtar ne zaman yapılırsa genel seçimlerde partimizin iktidara gelmesinin anahtarıdır. Bu bilinçle çalışıyorlar. Biz onları desteklemeye devam edeceğiz. SODEM ve SODEMSEN güzel konumlandı, belediyeleri oradan yönetiyoruz. İçinde Türkiye'nin en iyileri var. CHP'de yönetim mimarisi ve CHP'nin kurumsal reform gerçekleştirdiğini yeni nesil siyasette dünyada en önde giden kurum haline geldiğini takip edeceksiniz. Gençler bizi birinci parti yaptığına pişman olmayacak. 

"AKP SEÇMENİN YÜZDE 82'Sİ DE MEMNUN DEĞİL"

Maalesef Türkiye kötü eğitim sistemine sahip, ithalat ve ihracatta inanılmaz dengesizlik var. Üst düzey teknoloji ithal ediyoruz. Almanlar en büyük 4 otomobil firmasına sahipler, dünyanın en büyük limuzinini üretiyorlar. Onları bizlere satıp kendi yöneticileri mütevazi minibüslere biniyorlar. Orada yöneticiler değil halk zengin. Üzerinde mutabakat sağlanmış bir eğitim sistemleri var. En iyi mühendis nasıl yetiştirilir, ara eleman nasıl yetiştirilir. Kim kültür sanatla, kim teknolojiyle uğraşacak, herkesin rıza gösterdiği bir eğitim sistemleri var. Bizimkiler boyacı küpü gibi, yaptık 7 gün içinde görüş bildirin diyorlar. 7 yaşında çocukların sınıfına tabut getirenlerden, tavaf öğretiyoruz diyerek o çocukları İslamiyet'i tanımaktan da uzaklaştırdıkları saçma sapan işler var. AK Partili seçmenin bile yüzde 82'si bu eğitim sisteminden rahatsız. Türkiye'de bağımsız, çağdaş eğitime erişim sınıfsal bir problemdir. Çocuğunu özel okula gönderemeyenler maalesef çağdaş, iyi eğitime ulaşmaktan uzaklar. Bu konuda çok önemli adımlar atılmalı.

"BİZE OY VEREN AKP'LİLERE SORUŞTURMA AÇILDI"

CHP olarak 31 Mart'ta kazandığımız bir siyasi başarıdır ama bir zaferden çok bir görev olarak sorumluluk olarak görüyoruz Kimseyi ötekileştirmeden çok önemli görevler yapacağız. Belediye Başkanımız sağlıklı kentler birliği başkanlığını da kabul etti. Kendisiyle Ege Belediyeler Birliğine de gideceğiz. TBB seçimleri hepsi CHP'nin yönetim anlayışını gösteren önemli örnekler. Geçmişte AK Parti, MHP ile yönetimi alıyorken biz tek başımıza çoğunluğunu sağlayıp yarısını biz aldık, yarısını 7 partiye görev teklif ettik. Bu görevi Yeniden Refah, İYİ Parti ve DEM kabul etti. Cumhur İttifakı aday çıkardı. Yeniden Refah bizim yanımızda yer aldı. Bizim kucaklayıcı tavrımız Cumhur İttifakı tarafından benimsendi. Bize 1 koltuk vermeyen AKP'ye 4 koltuk teklif ettik. Bize oy veren birçok AKP'li hakkında soruşturma açıldı. Biz ekonomide gücümüz ne kadarsa o kadar ekonomik kaynak kullanacağız. Gerisini de diğer arkadaşlarımız belediye başkanlarımızla paylaşacağız. Biz yüzde 50 artı 1 alıp alıp yüzde 100'ü kullanmayı doğru bulmuyoruz.

"İZMİR'İN YÜZÜ GÜLECEK"

Cemil Başkana ve seçilen tüm belediye başkanlarımıza hangi partiden seçilmiş olursa olsun tüm meclis üyelerine başarılar diliyorum. Atatürk'ün gözbebeği bu kente gözümüz gibi bakmaya devam edeceğiz. İzmir'de yüzler gülecek. Önümüzdeki genel seçimlerin akşamı en çok Tüm Türkiye ile birlikte İzmir'in de yüzü gülecek.