Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Gebze'de 'Geçinemiyoruz' mitingi düzenledi. Programda konuşan CHP lideri Özgür özel, şu ifadeleri kullandı;

"YAZIKLAR OLSUN BÖYLE DÜZENE"

*Bu meydanı dolduran herkes 'Geçinemiyoruz' diyor.

*Türkiye'nin dört bir yanındaki işsizler maalesef siz herkesin adına bu meydandasınız. Sesinizi yükseltiyorsunuz.

*Burada kim varsa tek bir dertleri var: Geçinememek. Hakkımızı almadan durmayacağız. Enflasyon eziyor, zam gelmiyor. Yazıklar olsun böyle düzene. 

*Sokaklar, meydanlar bizimdir. Refah payını almak emekçinin hakkıdır. Yok öyle işine gelince sabır istemek. 

"EMEKLİ MAAŞI BİR ASGARİ ÜCRET OLANA KADAR DURMAYACAĞIZ"

*Bizler enflasyon karşısında ezilmeye alışmayacağız. İşçinin emekçinin hakkını söke söke alacağız.

*Zam ve refah payı verilmedi. Emekli maaşı bir asgari ücret olana kadar durmayacağız. 

*İşsiz sayısı 1 yılda 1 milyon 200 bin arttı. 552 bin esnaf kepenk kapattı. 500 bin çiftçi ise kayıp. Esnafa kredi faiziyle yükleniyorlar, yandaşa servet akıtıyorlar.

*Adaletli bir vergi sistemi istiyoruz. Maaşlar hesaplama yüzünden ay ortasında erimeye başlıyor. 

"GEÇİM OLMAZSA SEÇİM OLUR"

*Buradan hükümete sesleniyoruz; geçim olmazsa seçim olur. Erken seçim olmaz diyenlere uyarımdır: Geçim olmazsa, seçim olur.

*Çiftçilerin de yanındayız. Doyurmak için önce doymak gerek. Adaletli bir vergi sistemi istiyoruz. Maaşlar hesaplama yüzünden ay ortasında erimeye başlıyor. 

GRİ LİSTE TEPKİSİ

*Gri listeden çıktığımızı ilan ettiler. Sanki gri liste Ecevit'ten, Özal'dan, Demirel'den kalmış gibi anlatıyorlar. Bugün güç bela gri listeden çıkılınca bunu başarı gibi anlatıyorlar.

*Gri liste dediğin Burkina Faso'dur, Suriye'dir... Kara para cennetinin olduğu ülkelerdir. Bunu başarı diye anlatanlara yazıklar olsun.

"ASGARİ ÜCRET 25 BİN TL OLMALI"

*Asgari ücret verildiği günden bugüne neredeyse 4 bin lira kaybetti, bugünkü 17 bin lira o günkü 13 bin lira. Asgari ücrete en az enflasyon kadar zam istiyoruz. 25 bin liranın altındaki asgari ücreti asla kabul etmiyoruz.