Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir İl Kongresi'ne sayılı günler kaldı. 16 Eylül Cumartesi günü Gaziemir Fuar Alanında gerçekleştirilecek olan il kongresi için mevcut başkan Şenol Aslanoğlu, Konak eski ilçe başkanları Şakir Başak ve Aytekin Tunus resmi olarak adaylığını açıkladı.

CHP il kongresi hareketliliği hız kesmiyor... Muhaliflerin aday arayışı sürüyor CHP il kongresi hareketliliği hız kesmiyor... Muhaliflerin aday arayışı sürüyor

CHP İzmir’de stratejik hamleler... Ankara'ya gidiyor! CHP İzmir’de stratejik hamleler... Ankara'ya gidiyor!

ASLANOĞLU'NU İSTEMEYENLER BİRLEŞTİ

Resmi adayların dışında, CHP İzmir'in siyasi aktörleri birbiri ardına stratejik hamlelerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Tuncay Özkan, Deniz Yücel, Ednan Arslan, Devrim Barış Çelik CHP'li Aslanoğlu'nu yeni dönemde il başkanı olarak görmek istemeyenlerin başında yer alırken, bazı ilçe belediye başkanlarının da kendilerine kapalı destek verdiği biliniyor.

SINDIR VE KARAMUSTAFAOĞLU İSMİNİ GETİRDİLER

Aslanoğlu'na yönelik oluşan muhalefet cephesi, tercihini resmi olarak adaylığı açıklayan Şakir Başak ve Aytekin Tunus'tan yana da kullanmadı. Muhalefet, "Karşı cephe" tarafından da itiraz edilmeyecek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun işaret edeceği aday arayışını sürdürüyor. Bu kapsamda masaya eski milletvekili Kamil Okyay Sındır ve Konak İlçe eski Başkanı Sinan Karamustafaoğlu isimlerini getirildiği bildirildi.

GERÇEK ADAY BAŞKA BİR İSİM Mİ?

Öte yandan Aslanoğlu'na muhalif cepheye yakın siyasiler, "Kamil Okyay Sındır ve Sinan Karamustafaoğlu isimleri, gerçek adaylarını gizlemek için ortaya attıkları isimler de olabilir" yorumunu yaptı.

ÖZKOÇ İZMİR'E GELDİ

Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Engin Özkoç da kente gelerek İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve bazı ilçe belediye başkanları ile görüşmeler gerçekleştirdi. Özkoç'un, tarafların birleşebileceği aday arayışında olduğu kaydedildi.

KILIÇDAROĞLU SOYER'İ İŞARET ETMİŞTİ

Özkoç, Aslanoğlu'nun il başkanı olmaması için CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme yapan Deniz Yücel, Ednan Arslan ve Devrim Barış Çelik'e de eşlik etmiş, ancak Kılıçdaroğlu yapılan görüşmede İBB Başkanı Tunç Soyer'i işaret ederek, "Olmasını istemiyorsanız Tunç Bey'i ikna edin" demişti.

SINDIR HABERDAR OLMADIĞINI KAYDETTİ

GÜNDEME BAKIŞ adı il başkanlığı için ortaya atılan Kamil Okyay Sındır ve Sinan Karamustafaoğlu ile konuştu. Sındır, böyle bir şeyden haberdar olmadığını, konuyu ilk kez bizden duyduğunu, kimsenin kendisiyle görüşmediğini kaydetti.

KARAMUSTAFAOĞLU ‘UZLAŞILIRSA’ DEDİ

Sinan Karamustafaoğlu ise, böyle bir talebin olduğunu belirterek, "Örgüt ve örgütün sorumluları, genel merkezimiz, tabanımız, ortak adaylık noktasında benim üzerimde uzlaşırlarsa, bunu bir görev olarak kabul edebilirim ve geri durmam" ifadelerini kullandı.