GÜNDEME BAKIŞ - CHP Genel Merkezi, göreve başlayan belediye başkanlarına "Anket firması" ve "Belediye bürokratı atama" hususlarında uyarıda bulundu.

Belediye Başkanlıklarına Genel Sekreter Selin Sayek Böke ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek imzasıyla tebliğ edilen yazıda, "31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen ve ülkemiz için bir dönüm noktası niteliği taşıyan Yerel Seçimlerde halkın teveccühünü kazanarak üstlendiğiniz görevde başarılar diliyor, seçimde gösterdiğiniz başarıdan dolayı sizi bir kez daha tebrik ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

"ANKET VE ARAŞTIRMA FİRMALARIYLA ANLAŞMAYIN"

Partide yeni bir denetim mekanizması oluşturulacağına ilişkin bilgi verilen yazıda, "Seçimden önce Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel'in kamuoyuyla paylaştığı gibi, 2024-2029 döneminde Cumhuriyet Halk Partisi olarak yöneteceğimiz belediyelerde; objektif ve bilimsel ölçme değerlendirme kriterleriyle performans değerlendirmesi, başarı karnesi çıkarma ve belediye faaliyetlerimizi belli bir standardın üzerinde tutmanın güvencesi olacak denetim süreçlerini içeren merkezi bir sistem hayata geçirilecektir. Bu doğrultuda yeni bir bilgilendirme yazısı sizinle paylaşılana kadar hiçbir anket ve araştırma şirketiyle anlaşma yapılmaması, bu şirketlere abonelik işlemi gerçekleştirilmemesi önem teşkil etmektedir" denildi. 

"KADRO ATAMALARINDA GÖRÜŞ ALIVERİŞİ YAPIN"

Belediyelerin yapacağı görevlendirmelere de parantez açılan bilgilendirme yazısında, "Yine bu çerçevede, Türkiye'nin dört bir yanında görevi devraldığımız belediyelerimizin iletişim ve kamuoyuyla bilgi paylaşımı süreçlerini Partimizin Genel Merkezi ile eşgüdüm içinde yürütmesi gerekmektedir. Aynı şekilde, belediye üst yönetiminde, belediye şirketlerinde ve iştiraklerde gerçekleştirilecek yönetici ve uzman kadro atamaları ile Belediye Başkan Yardımcısı atamalarının Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığımız ile görüş alışverişinde bulunarak karara bağlanması önem taşımaktadır. "Bu hususları bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz" ifadeleri yer aldı.