Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Kültür Bakanlığı'nın "Çeşme Projesi"ne "Yürütmeyi durdurma kararı" verdi. Davanın avukatlarından Şehrazat Mercan kararı değerlendirerek, "Son derece , namuslu, ahlaklı ve bilimsel bir davaydı. Son derece hukuka uygun, çok değerli bir karar" dedi. 

"SİT DERECELERİ DÜŞÜRÜLME DAVASININ TEMELİ KALMADI"

Mercan açıklamasını şöyle sürdürdü:

Şimdi yapılması gereken, Kültür Bakanlığı'nın, Çevre, Şehircilik Bakanlığı'nın yapması gereken; şu anda yargılaması devam eden Cuma günü keşfini yaptığımız bir Sit derecelerinin düşürülmesi var. O davanın temeli kalmamıştır.  Geçtiğimiz günlerde Bakan İzmir'e geldiğinde 'Aralık ayında planları askıya çıkartacağız' diye açıklama yapmıştı. Bu karardan sonra hiçbir işlem, izin, ruhsat, plan yapılmamalı, yapılamaz. İdari Yargılama Usul Kanunu durdurur hepsini. İdari Yargılama Usul Kanunu'na göre bundan sonra devamı olacak işlemlerin durdurulması gerekiyor. Bunun için de yarın dilekçe vereceğiz. 

"BAKİR ALANLAR VAR"

"Bu karara itiraz yok. Daireye gelecek dosya ve esas hakkında karar verilecek" diyen Mercan , "Bu kararla birlikte Çeşme projesi hayatımızdan çıktı diyebilir miyiz?" sorusunu da yanıtlayarak, "Yolu açıldı diyebiliriz. O bölgede sit derecesinin düşürülmesi raporlarında insan etkisi, antropolojik etki, insan eliyle özelliğini yitirmiş diyor. Hiç girilmemiş, bakir yerler buralar. Buraların kendine has ekosistemi var, raporda 'Ben buraya caddeler, mağazalar, rezidanslar, yat limanları yapacağım diyor', böyle bir şey olabilir mi" açıklamasında bulundu.