GÜNDEME BAKIŞ - Bugün sabah saatlerinde Üçyol Metro İstasyonu'nda bulunan bir yürüyen merdiven henüz bilinmeyen bir sebeple çöktü. Üzerindeki vatandaşlardan 11 kişinin yaralandığı söyleniyor. Yaralılar, ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra hastaneye kaldırıldı. Bir kişinin ise ağrılarının çok olmasından dolayı röntgen çekildiği ancak durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kazanın ardından, merdivenin periyodik bakımının üç gün önce yapıldığının ve herhangi bir sorun olmadığı tutanak altına alındığı ortaya çıktı.

Olayla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi soruşturma başlattı. 

HUKUKİ İNCELEME BAŞLATILDI!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Üçyol Metro İstayo'nun gerçekleşen yürüyen merdiven kazası ile ilgili kamoyuna bilgilendirme açıklamasında bulundu.

Büyükşehir'in o açıklaması;

"01 Temmuz 2024 Pazartesi günü sabah saatlerinde, Üçyol Metro İstasyonumuzda, ara kattan gişe seviyesine çıkıştaki yürüyen merdiven arızalanarak ters yönde hareket etmiş, merdiveni kullanan vatandaşlarımızdan 11’i hafif yaralanmıştır. 

Olay yerine gelen ambulans personelinin “doku zedelenmeleri” teşhisi koyduğu vatandaşlarımız; Atatürk, Bozyaka, Buca Seyfi Demirsoy ve Alsancak devlet hastanelerine kaldırılmış, ayakta tedavilerinin ardından taburcu edilmişlerdir. 

Üçyol Metro İstasyonu yürüyen merdivenlerinin servis ve bakımı, arızanın meydana gelmesinden bir gün önce 30 Haziran 2024 Pazar günü yapılmış, servis/bakım tutanaklarına göre saat 17.00’de tamamlanmıştır. 

Söz konusu arızanın nedenini belirlemek üzere Metro AŞ teknik ekipleri ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi uzmanları birlikte çalışmaktadırlar; ayrıca eşzamanlı olarak hukukî inceleme başlatılmıştır. 

Hemşehrilerimizin dikkatine arz ederiz."