Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak ayın üçüncü oturumu Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi.

AK PARTİLİ ÇALIŞKAN: "İTİRAZ KABUL EDİLMELİ"

Mecliste Gaziemir Akçay Caddesi'nin bir bölümünü de kapsayan planlara yapılan itiraz gündeme geldi.  Gaziemir belediyesinin Akçay Caddesi ile bazı bölgeler arasında kalan alana yönelik hazırladığı imar planlarına yapılan itirazla ilgili maddeye ilişkin konuşan AK Partili Erhan Çalışkan, "İmar planlar değişebilir. Biz bu plana oybirliği verdik ancak itiraz var. 2020 yılında çıkan kanuni düzenleme rant vergisini anlatıyor. Ortaya imar planıyla bir rant çıkıyorsa devlet alır deniliyor yasada. Bunu da devletin 1/1000'lik plan geçtiğinde alacağını belirtiyor. Burada da rant vergisi doğuyor. Bu yönetmelik TOKİ, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve belediyelere istisna verip, plan yapmaları halinde bu yasa uygulanmaz diyor. Bu yetkiyi de kentsel dönüşüm yani garip guruba için veriyor. Vatandaş yararlansın diyor kanunun ruhu. Ama bu önerge Gaziemir meclisinde reddediliyor daha önceki dönemde. Bu itirazı yazan da bu yasanın ruhuna uygun hareket etmediniz diyor. Belediye meclislerin yoğunluk artışı verme yetkisi yok, bu suç ama depremden sonra hepimiz oybirliği verdik. Vicdana adalete uysun diye, kamu yararı var diye hepimiz evet dedik. Burada ise kamu yararı nerede? Kamu yararı yoksa, hukuksal dayanağı olmasa bile bu itiraz kabul edilmeli" dedi.

BAŞKAN ARDA: "AK PARTİ ADAY BULAMIYOR!"

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, AK Partili Çalışkan'a yanıt vererek, "AK Parti Gaziemir'de aday bulmakta zorlanıyor. Erhan Bey gelsin ama Gaziemir Belediye Başkanını ve neler yaptığını görsün. Ondan sonra konuşuruz" dedi ve şu açıklamayı yaptı. 

"97'DEN BERİ BEKLİYORDU, BİZ YAPTIK"

1997 yılında bu ada dışında her yer yapılaşmış, planları yapılmış yüzde 17 zaiyatla. Bu alanın tamamı boş değil, bizden önce 2 defa plan değişikliği gelmiş, zaiyat oranı düşük diye meclislerde reddedilmiş. Burada tapusu belediyemize ait olan ama 1997 yılından beri kullanılmayan alanlar var. Bu planla yol genişliği yapılacak bir alan var. Bizim yaptığımız planda zaiyat yüzde 45, daha ne alacaksınız. Bu adanın içinde parsel bazlı 5000'lik plana uygun düzenlemeler yapılmış. Burada çok düşük zaiyatla yapılmış AVM'ler, benzin istasyonları var, kalan ise küçücük kısım. Gaziemir Belediyesi'nin de payı var. Burayı 1,5 ranta biz mi çıkardık, Burhan Özfatura döneminde yapılmış. Sanayiden dönüştürülmüş, bu da doğal. Burada yıllardır bekleyen mezbelelik alan var. Yasal olarak planları yaptık. 97'den beri bekleniyor, Gaziemir Belediyesinin arsa ihtiyacı var, bu planı yaptık. Bu plan belediyemizde AK Partili arkadaşların oyuyla geçti, Büyükşehir'de de AK Partili arkadaşların oyuyla geçti. Orada mağdur olan kesim var, yapılaşması gerekiyor.

"TRAFO ALANI TİCARET ALANI OLURKEN KONUŞMADINIZ!"

Biz bir trafo alanını ticarete dönüştürdük, çıkıp konuştunuz mu? Bu da Akçay Caddesi üzerinde oldu. Vatandaş trafo alanı olduğunu bilerek satın almış alanı, biz ticarete dönüştürdük. Var mı rant, değer artışı var, Hanginizin sesi çıktı? Burada Gaziemir'in menfaatine plan yapılmıştır. Yasal olarak plan yapma hakkımız vardır ve o hakkı kullandık.