Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Genel Merkezi bu hafta MYK ve PM toplantılarında İzmir'i de gündemine alarak, 6 ilçesinde belediye başkan adaylarını belirledi. CHP'nin İzmirli Genel Başkan Yardımcıları Deniz Yücel ve Murat Bakan süreçte birlikte hareket ediyor. Bakan ve Yücel, İzmir'in tüm milletvekilleri ile görüşerek, ilçe başkanları ve o ilçelerdeki aktörlerle istişare ederek "Kazanacak aday" kapsamında uzlaşı ve fikir birliği sağlanması için çalışıyor. Bakan ve Yücel'in çevresine "30'da 30" mesajı verdiği dile getirilirken,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve 24 ilçenin başkanı için ise meraklı bekleyiş sürüyor. Genel Merkez İzmir'de kapsamlı araştırmasına devam ederken, süreçte aday adayları ve İzmir örgütü sık sık Genel Merkezin yolunu tutuyor.

Genel Merkez koridorlarını aşındıran partililer, adayların belli olmasına sayılı günler kala genel merkezin masasında bulunan isimlere ilişkin önemli iddiaları İzmir kulislerine taşıdı. Kulislerde yer alan bilgiler kapsamında ismi öne çıkan adaylar şöyle:

ALİAĞA

İlçede belediye başkan adaylığı için öne çıkan isimler Barış Eroğlu ve ilçe başkanının desteğini alan Erol Güngör. Eroğlu’nun bir adım önde olduğu, yapılacak son ankete göre karar verileceği belirtildi. Uzun yıllar MHP yönetiminde olan Aliağa için geçen bir diğer isim de Çağatay Güç.

BALÇOVA

İl başkanı Şenol Aslanoğlu'nun ilçesi olan Balçova'da Şenol Aslanoğlu ve Burhanettin Bulut’un Münir Sirhan Özen için birlikte hareket ettiği öğrenildi. Mevcut başkanın değişmesi halinde ilçede Aygül Eryılmaz, Onur Yiğit ve Hüseyin Nas’da güçlü alternatifler olarak masada duruyor.

BAYRAKLI

Mevcut belediye başkanı Serdar Sandal'ın değişmesi durumunda, İlçede en güçlü adayın Grupbaşkanvekili Gökhan Günaydın’ın desteğini alan Erdal Aksünger olduğu iddia ediliyor. İlçede İrfan Önal, Ulaş Aydın, Jale Gönüslü'nün de gelen heyetten geçerli not alıp, anketler de sorulan isimlerden olduğu söyleniyor. Öte yandan İzmir'in güçlü siyasi aktörlerinden Alaattin Yüksel'in de İrfan İnaç Yıldız ile birlikte Genel Merkeze gittiği ve Yıldız'ın adaylaşmasına ilişkin görüş bildirdiği aktarıldı.

BEYDAĞ

Beydağ’da 2019 yerel seçimlerinin 200 oy farkla kazanılması, partiyi ilçede detaylı çalışmaya itiyor. Mevcut Başkan Feridun Yılmazlar ve eski başkan Vasfi Şentürk’ün başvuru yaptığı ilçede 3'üncü bir isim arayışı olduğu iddia edildi. Eski ilçe başkanı Şakir Başaran’ın bu noktada adaylığa ikna edilmek için çalışıldığı gelen bilgiler arasında.

BORNOVA

Mevcut Belediye Başkanı İduğ'un devam edip etmeyeceği noktasında bir görüş birliği yok iken, İduğ’un değişmesi halinde en güçlü adaylar İlçe Başkanının desteğini alan Ömer Eşki ve Helil Kınay olarak kulislerde geçiyor.

BUCA

Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yücel’in ilçesinde en önemli karar verici olacağı genel kanaat. Yücel’in mevcut başkan Erhan Kılıç’tan yana olduğu, Kılıç’la ilgili olumsuzluk yaşanması durumunda İlhan Dal, Görkem Duman ve Barış Özrençber isimlerinden birinin Buca Belediye Başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. İl başkanlığı ve Büyükşehir kanadı ise ilçede Serkan Kalmaz’a destek veriyor.

ÇEŞME

Mevcut başkan Ekrem Oran’ın devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak, Urla’da adaylaşabileceği konuşulan ve aslen Çeşmeli olan Lal Denizli’nin, Çeşme’den de aday gösterilebileceği iddia ediliyor.

ÇİĞLİ

Kurultay sürecinde yeni yönetimle arasının açıldığı konuşulan mevcut başkan Utku Gümrükçü’nün son dönemde ilişkilerini düzelttiği ve İstanbul ekibinin desteğiyle göreve devam edebileceği öne sürülüyor. Gümrükçü’nün devam etmemesi halinde, Niyazi Arslan veya Erdal Mansuroğlu’nun adaylık için güçlü isimler olduğu kaydediliyor.

DİKİLİ

Mevcut başkan Adil Kırgöz’ün, görevine devam edeceğine ilişkin görüş olduğu dile getirilirken, Gazeteci Gökmen Ulu’nun Genel Başkan Özgür Özel’in çocukluk arkadaşı olduğu ve bu sebeple adaylaşabileceği kulislerde konuşuluyor.

FOÇA

Anketlerden memnuniyet oranının düşük çıktığı iddia edilen Fatih Gürbüz’ün, Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın desteğiyle göreve devam edebileceği konuşuluyor. İzBB ve İl başkanlığı burada Kerem Yangöz’ü desteklerken, eski ilçe başkanı Baran Yıldırım ve eski il yönetcisi Saniye Fıçı’nın güçlü alternatifler olarak masada olduğu iddia ediliyor.

GAZİEMİR

Mevcut belediye başkanı Halil Arda’nın göreve devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Arda’nın değişmesi halinde eski ilçe başkanı Umut Tekin en güçlü aday olarak geçiyor. İlçe Başkanlığı, İl Başkanlığı ve Büyükşehir ekibinin desteğini alan Ünal Işık ve Deniz Yücel’le birlikte yöneticilik yapan Yasin Ergül’ün isimlerinin alternatifler arasında olduğu kulislerde konuşuluyor.

GÜZELBAHÇE

Mevcut Başkan Mustafa İnce’nin devam edeceğine yönelik görüş ağır basıyor. Murat Karayalçın'la yakın siyaset yapan, il kongresi sürecinde ismi il başkanlığı için de geçen Altan İnanç’ın adaylaşabileceği konuşuluyor. Yaşar Üremiş ismi de geçerken, kadın aday kapsamında ise Nilay Kökkılınç isminin masada olduğu dile getirildi.

KARABAĞLAR

Mevcut Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve Heval Savaş Kaya masadaki en güçlü isimler. Partililerin bir kısmı Muhittin Selvitopu’nun devam edebileceği savunuyor, bir bölümü ise "Heval Savaş Kaya'nın işi tamam" yorumunu yapıyor.  

KARABURUN

Memnuniyet anketlerinde düşük çıktığı öne sürülen mevcut belediye başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın devam etmesi için Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın önemli mesai harcadığı iddia ediliyor. Erdoğan'ın değişmesi durumunda eski ilçe başkanı Bülent Çumçum’un adaylaşabileceği kulislere yansıyan bilgiler arasında yer alıyor.

KARŞIYAKA

Mevcut belediye başkanı Cemil Tugay, ismi Büyükşehir için geçen güçlü adaylar arasında yer alıyor. Tugay, Büyükşehir adayı gösterilmezse devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Tugay’ın Büyükşehir adayı olması halinde yerine Saadet Çağlın veya Atilla Baysak’ın aday olması bekleniyor. Öte yandan Konak Belediye Başkan Yardımcılığından istifa eden Anıl Feroğlu'nun ismi de parti kulislerinde yer alıyor.

KEMALPAŞA

Parti kulislerinde mevcut başkan Rıdvan Karakayalı’nın değişeceğine yönelik görüş bildiriliyor ve yerine Ankara Milletvekili Umut Akdoğan’ın desteklediği Mehmet Türkmen’in ya da eski ilçe başkanı Cemil Balyeli'nin aday gösterileceği iddia ediliyor. Kadın aday arayışı kapsamında Arzu Külahcıoğlu ismi de kulislerde yer alıyor.

KONAK

İzmir Büyükşehir mücadelesine giren Abdül Batur’un, motivasyonu ve enerjisinin çok yüksek olduğu, diğer ilçelerin memnuniyet oranlarının ortalamasına kıyasla memnuniyet oranının yüksek olduğu ifade ediliyor. Ancak Batur'un 25 yıllık belediye başkanlığı sürecinin kendisine avantaj değil dezavantaj olabileceği görüşünü savunanlar da bulunuyor. İzmir'in merkez ilçesi olan Konak'a talip çok sayıda iken Batur'un adaylaşmaması halinde, kozmopolit yapıyı konsolide edebilecek bir adaya odaklanılacağı dile getiriliyor. Bazı partililer Batur'un adaylaşmaması durumunda, Ankara Etimesgut'ta yapıldığı gibi toplumun her kesiminin sevgisini ve sempatisini kazanmış, tanınmış popüler bir ismin adaylaşmasının da Genel Merkez koridorlarında konuşulduğunu aktardı.

MENDERES

Hakkında yapılan suç duyurusu nedeniyle görevden uzaklaştırılan ancak yargılama sonucu rüşvet iddialarından beraat eden Mustafa Kayalar’ın, yeniden aday gösterilmesinin güçlü bir ihtimal olduğu söyleniyor. Öte yandan görevi Kayalar'dan devralan  Başkan vekili Erkan Özkan’ın adaylaşabileceği de kaydediliyor. 2 ismin de adaylaşmaması durumunda ise Adnan Kavur ve eski ilçe Başkanı Sezen Şen isimleri de alternatifler arasında gösteriliyor. Öte yandan İlker Alkız isminin de geçtiği aktarıldı. 

MENEMEN

Anketlerde eski başkan Tahir Şahin’in yüksek oy aldığı kulislere yansıyan bilgiler arasında yer alıyor. Ancak, Genel Merkezin Şahin’e sıcak bakmadığı ve diğer adaylarla ilgili yeniden anket yaptırdığı iddia edildi. Örgütte eski ilçe başkanı Ömer Güney'e yönelik ciddi bir talebin olduğu kaydedilirken, İzmir milletvekillerinin de Güney isminde birleştiği öne sürüldü.

NARLIDERE

Mevcut belediye başkanı Ali Engin’in devam edebileceği görüşü de devam etmeyeceği görüşü de hakim. Engin'in devam etmemesi durumunda, eski il yöneticisi Fulya Alçay'ın ismi ilçede öne çıkıyor. Alçay'ın hamile olduğu dile getirilse de doğumun yaz aylarında olacağı ve belediye başkanlığını etkilemeyeceği aktarılıyor.   Alçay'ın yakın çevresine, "2 haftada görevimin başında olurum, gerekirse çocuğumu belediyede emziririm, görevimin başında olur, en iyi şekilde yaparım" dediği iletilen bilgiler arasında yer alıyor. Öte yandan Mutlu Kenanoğlu, Hakan Kılıç, Celal Yıldız ve Erman Uzun isimlerinin alternatifler arasında olduğu söyleniyor.

ÖDEMİŞ

Memnuniyet anketleri düşük çıkan mevcut belediye başkanı Mehmet Eriş’in değişmesinin beklendiği, ancak kazanacak aday noktasında bir kanaat oluşmadığı için Eriş’in devam edebileceği iddia ediliyor. İlçede Bekir Keskin ve Sema Bilgi isimleri de ön plana çıkıyor.

SEFERİHİSAR

Mevcut belediye başkanı İsmail Yetişkin’in devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. İlçede eski il yöneticisi Köksal Yıldırım ve Büyükşehir ekibinin desteklediği Tuğba Kılıçkaya güçlü isimler olarak anılıyor.

SELÇUK

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel'in Büyükşehir'e, Büyükşehir olmazsa Konak'a aday olmak istediği konuşuluyor. Sengel'in genel merkez temaslarında bulunarak bu talebini sözlü olarak da dile getirdiği iddia ediliyor. Önceki belediye başkanı Vefa Ülgür'ün bağımsız adaylığıyla Selçuk'un CHP açısından kaybedilebileceği konuşulurken, ilçede Emir Cömert ve Şerafettin Budak isimlerine de yönelim olduğu aktarıldı.

URLA

Urla için Mustafa Günay ismi sıklıkla basında yer aldı. Günay'ın yanı sıra Sergenç İneler ve eski başkan Sibel Uyar'ın isimleri de başkan adaylığı için geçiyor.