Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ – Yamanlar’daki sanatoryum binaları tinercilerin mekanı oldu. Gündeme Bakış; oradaki yapıların son halini görüntüledi. 42 hektarlık alanın akıbeti ile ilgili konuşan Yamanlar Köyü Muhtarı Ferhat Serçekuş, "Sanatoryumu Orman Milli Parklar bundan 3 sene önce ihaleye çıkarmıştı, Büyükşehir Belediyesi burayı ihaleyle aldı ama 3 yıldır hiçbir şey yapılmadı. Oraya piknik alanı yapmayı düşünüyorlardı ama hiçbir şey yapmadılar. Sanatoryum şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde. Biz bu alanın değerlendirilmesini istiyoruz. Köyümüz, küçük bir köy, sanatoryum piknik, kamp alanı olarak değerlendirilirse en azından köylümüz meyve ve sebzesini satardı. Gençlerimiz iş sahibi olabilirdi" açıklamasında bulundu.

Atatürk'ün talimatıyla inşa edilmişti... Sanatoryum'un hali içler acısı! Atatürk'ün talimatıyla inşa edilmişti... Sanatoryum'un hali içler acısı!

BÜYÜKŞEHİR’DEN BAKANLIĞA YAZI: SONLANDIRDIK

İzmir Büyükşehir Belediyesi; 2021’de kiralanıp bugüne kadar bir şey yapılmayan alanla ilgili geçtiğimiz Mayıs ayında Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak Yamanlar Dağı Tabiat Parkı İşletmecilik projesinden vazgeçildiğini bildirdi. Yazıda, “…Öngörülen maliyetlerin oldukça artması, artmaya da devam etmesi, işin mimarı ve mühendislik uygulama projesini hazırlayan yüklenici tarafından sunulan projede eksikliklerin mevcut olduğu bildirmeniz ve yüklenicinin ilgili eksikliklerin bir kısmını teslim etmemesi, alanın sit alanı olması gibi nedenlerden işe devamın mümkün olmamasından sözleşme sonlandırılmıştır” denildi,

TUGAY: VAZGEÇTİK ÇÜNKÜ

Gündeme Bakış’a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, şunları söyledi:

“Projeden vazgeçtik. Oraya 300-400 milyon TL yatırım yapılması gerekiyor. Mülk bizim değil. Ormana ait bir yer. Büyükşehir Belediyesi oraya talip olduğunda Karşıyaka Belediye Başkanı olarak olumsuz görüş bildirmiştim. En az 300 milyon TL…Bu kadar parayı çar çur edecek lüksümüz yok.  Yapacak çok işimiz var. Trafik, toplu taşıma, tüneller, metrolar, kavşaklar…Çok iş var. Oranın yatırım getirisi de yok. Bütçe halkın parası. Dikkatli bir şekilde harcayacağımızı hep söylüyorum”