Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Adıgüzel Eğitim, Kültür, Araştırma, Yardımlaşma ve Sağlık Vakfı arasında, İzmir Büyükşehir Belediyesine ait Şehitler Caddesi No:138/A Halkapınar-İzmir adresindeki tapunun 1443 ada 7 nolu parsel üzerinde bulunan şuanda Meslek Fabrikası olarak kullanan 119 yıllık binada faaliyet göstermek üzere İzmir Tarım ve Teknoloji Üniversitesi kurulmasına ilişkin işbirliği ön protokolünün imzalanmıştı. Protokol komisyon ve meclis tarafından da AK Parti ve MHP gruplarının ret oylarına karşı onaylanmıştı. 

AK Partili Hızal Büyükşehir'in kararını yargıya taşımıştı... Mahkemeden tarihi binanın devrine veto! AK Partili Hızal Büyükşehir'in kararını yargıya taşımıştı... Mahkemeden tarihi binanın devrine veto!

AK PARTİLİ HIZAL YARGIYA TAŞIDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Meslek Fabrikası binasında "İzmir Tarım ve Teknoloji Üniversitesi" ismiyle bir vakıf üniversitesi kurulmasına yönelik alınan meclis kararını yargıya taşımış, Meslek Fabrikası Binası'nın bir vakfa tahsis edilmesine karşı çıkmış ve kararın iptalini istemişti. 

HUKUKA UYARLILIK YOK

İzmir 2. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde alınan kararın hukuka uyarlılık bulunmadığı sonucuna varıldığı gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar vermişti.

BÜYÜKŞEHİR İTİRAZ ETTİ

Büyükşehir avukatları bu kararı; Bölge İdare Mahkemesine taşıyarak istinaf başvurusunda bulundu. Ancak mahkeme, bu başvurunun reddine karar verdi.

BU SEFER DANIŞTAY’A GİTTİ

Büyükşehir Belediyesi bu sefer Danıştay’ın kapısını çaldı. Danıştay; konuyla ilgili flaş bir karar verdi. Danıştay, Bölge İdare Mahkemesi’nin kararının kesin olduğunu v temyiz isteminin incelenmesine yasal olanak bulunmadığına hükmetti.

Bu kararla birlikte; Büyükşehir’in bina tahsis kararı iptal olmuş oldu.