Mirror'ın haberine göre, uzmanlar, yüz üstü uyuyan kişilerin çeşitli sağlık sorunlarına daha yatkın olduğunu ve bu şekilde uyuyan kişilerin en büyük şikayetlerinden birinin bel ağrısı olduğunu açıkladı.

Skolyoz Azaltma Merkezi'nden Dr. Tony Nalda, "Halihazırda boyun ve sırt problemleriniz varsa, bu pozisyonda uyumanın onları daha da kötüleştireceği neredeyse garantidir."

"Yüz üstü uyumak aynı zamanda derin nefes almayı da zorlaştırabilir çünkü bu pozisyon diyaframınızı sıkıştırır." 

"Ayrıca yüzüstü uyumak kalbinizde stres yaratabilir. Göğsünüze baskı yaparak kanın dolaşımını zorlaştırırsınız. Zamanla bu, özellikle zaten sorunlarınız varsa, kardiyo hastalıkları riskini artırır. Derin nefes almakta zorlanırsanız bu durum kan basıncının yükselmesine neden olabilir" diye konuştu.

KIRIŞIKLIĞI BİLE ARTIRIYOR

Yüz üstü uyumak, boynun bükülmesinin bir sonucu olarak migren, sinir sıkışması ve diğer nörolojik sorunlara neden olabilir.

Uyku Vakfı'na göre, yüzüstü uyumak, yüzünüzün yastığa sıkışmasına neden olması nedeniyle diğer pozisyonlara göre daha fazla yüz kırışıklığına bile yol açabilir.

Hamile kadınlar aynı zamanda bu şekilde uyumaktan da kaçınmalı çünkü bu uyku yoksunluğuna, erken doğum riskinin artmasına, doğumun daha ağrılı olmasına ve doğum sonrası depresyona neden olabilir.

Yüzüstü uyuyan ama daha kaliteli uyku ve daha iyi sağlık isteyen biriyseniz, uyku pozisyonunuzu değiştirmek kolay bir çözüm olabilir.

Uyku Vakfı web sitesinde "Sırtüstü veya yan yatmak, yüzüstü uyumaya kıyasla sağlık açısından çok daha fazla fayda sağlar ve daha az rahatsızlık verir" ifadesi yer alıyor.

Yan yatmak özellikle uyku apnesi adı verilen solunum rahatsızlığından muzdarip kişiler için faydalı çünkü bu pozisyon hava yolunu açık tutuyor.