Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Adalet Bakanlığı mülkiyetinde olan daha sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na devredilen cezaevi alanına yönelik eleştirileri yanıtladı. Kılıç, kendisinin sürece sessiz kaldığı yönündeki iddialara sert çıkış yaptı.   

Buca Belediye Başkanı Kılıç'tan çarpıcı açıklamalar: Cezaevi öncü olsun hepsi için birlikte mücadele edelim! Buca Belediye Başkanı Kılıç'tan çarpıcı açıklamalar: Cezaevi öncü olsun hepsi için birlikte mücadele edelim!

CHP'li Kılıç'tan Cezaevi çıkışı: Buca rant değil, nefes almak istiyor!  CHP'li Kılıç'tan Cezaevi çıkışı: Buca rant değil, nefes almak istiyor! 

"MEŞAKKATLİ BİR SÜREÇ YAŞADIK"

Kılıç, "Buca Cezaevi’nin kalkması için büyük bir çalışma sürdürdük, oldukça meşakkatli bir süreç yaşadık. Cezaevinin bulunduğu alan kadastral bir alan değil, imar planında cezaevi olarak görünmüyor. O alan her arsada oluğu gibi  nasıl arsanız varsa bir konut yaparsınız, burası da öyle kesinleşmiş bir planı var. 2003 yılının 6-7 ayında onaylanmış, kesinleşmiş bir imar planı var. Bu imar planında tam cezaevinin göbeğinde 25 metre karelik alanda bir ticaret  alanı görülüyor  yani AVM. Böyle bir kesinleşmiş planı var Danıştay, kamu yararı gözettiği için bireysel mülkiyet ile kamu mülkiyeti arasında bir ayrım yapmaz.  Plan var mı var, kamuya bir artı değer çıkartılmış mı? Evet,  yapılmış. Burada bir artı değer oluşturulmuş ben burayı oradaki malikten onay alamazsam, bir bürokratın artı değerden vazgeçmesi çok zor o nedenle uzlaşı ile bu çözülmeli" dedi. 

"HALİHAZIRDA PLANLAMA VAR"

Kılıç açıklamasını şöyle sürdürdü:

Yeni bir alan rezerv alanı yaratarak  maliki ile takas yoluyla  uzlaşarak kente burayı yeşil alan olarak buranın kazandırılması düşünülebilir. Bu hukuk devletinde böyledir.  O yüzden burada yeni bir değer ortaya çıkarmak gerekiyor. Bunu diplomasi ya da takas ile kotarırız yoksa orada büyük bir kamulaştırma maliyeti çıkar. Bu nedenle yeni planlama lazım yeşil alan yaptım bitti olmuyor, kamusallaştırma çıkıyor, kadastral alan olsa olur ama halihazırda bir planlama var. 

Buca Belediye Başkanı Kılıç'tan "Cezaevi" çıkışı: Soyer'le aynı düşüncedeyim yeşil alan olmalı! Buca Belediye Başkanı Kılıç'tan "Cezaevi" çıkışı: Soyer'le aynı düşüncedeyim yeşil alan olmalı!

Buca Cezaevi planları hazır... Askıya çıkıyor! Buca Cezaevi planları hazır... Askıya çıkıyor!

"KAMUYA TERK OLMADAN 18 UYGULAMASI YAPIYORUZ"

Adalette kurallar değişmez. Değişmemeli. İktidar değişince CHP iktidarında da, tabi ki karşılıklı takas olur. Aşık Veysel için de bedeller ödendi. Bu işte planlama, diplomasi yapılması gerekiyor. Burası özel mülkiyet değil. benim dönemimde buraya yeşil alan yapılsa number one var olur. Ne gizli protokolü! Biz orada 18 uygulaması yapmadan yol açıyoruz şu anda, aslında hala mülkiyette orası, kamuya terk olmadan biz bunu yapıyoruz. 

"VATANDAŞ FAYDALANIYOR"

 Bundan kim faydalandı? Pazar yerinden kim faydalanacak? Biz tartışırken kentli kaybediyor, bu projelerle de kent kazanıyor. Ben çalışmamı yapıyorum, plan çalışmamı yapıyorum, kabul ederler etmezler. Ben hukuki noktalar çerçevesinde çalışıyorum. Buranın yeşil alan olması için Tunç Başkan kamuoyu oluşturuyor şu anda. Bilen herkesin görüşünü dikkate alırız ama bilmeyeni almayız"

"TUNÇ BAŞKANLA AYNI NOKTADAYIZ"
Tunç Başkanla aynı noktadayız. Tunç Başkan da ben de tamamı yeşil alan olsun istiyoruz. Ama'sında ise buranın mevcut bir planı var ve Danıştay kararları var. Burası yeşil alan oluken kurumların cebinden bir şey çıkmasın, bunun için de planlama sürecini yapalım. Yargı karar verir ve bedelsiz veriyoruz o zaman sıkıntı yok. Yargı kamulaştırma bedeli derse ne olacak, bunu da cevaplamamız gerekiyor. Bu işi olabildiğince hukuki olarak yapmaya çalışıyoruz.