Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Bornova Belediyesi Temmuz Ayı birinci bileşimi Başkan Ömer Eşki idaresinde gerçekleşti.

BORNOVA’DAN SELÇUK’A HİBE

Bornova Belediyesi’nin bünyesinde bulunan Kuba marka 2017 model beyaz renk 3 tekerlekli motorlu bisiklet, Selçuk Belediyesi’nin talebi üzerine Selçuk Belediyesi’ne hibe edildi.

AK PARTİLİ TATLI: “HANGİ DEĞERLEMEYE GÖRE SATILACAK?”

Meclis gündemine belediyeye ait olan 24  taşınmazın satılması geldi. AK Parti grubu söz konusu gündem maddelerine şerh düştü. AK Partili Sait Tatlı, “24 adet taşınmazla ilgili olarak “İnşaat alanlarıyla ilgili durumu sorduk, bu çalışma devam ederken karar alındı. İstediğimiz bilgiler bize ulaşmadan satış kararı alındı. Buralar hangi değerleme ölçülerine göre satılacak? Bu her 2 konuda da taleplerimiz göz önüne alınmadı” çıkışında bulundu.

EŞKİ: “BU BİR GÜVENCE”

Eşki gelen eleştirilere yanıt vererek, “Meclis buraların satılıp satılmayacağına karar veriyor, bu karar çıktıktan sonra satılma idari bir iştir. Kanunlarda da nasıl yapılacağı belli. Durduk yere bunları satalım diye bir derdimiz yok ama tasarruf tedbirleri var, elektriğe yüzde 38 zam geldi. Sendikayla masaya oturacağız, giderlerimiz artıyor, nakit ihtiyacımız doğabilir, bu bir güvence. Ufak hisseli yerleri elimizden çıkartalım kasamızda dursun, diğer yerleri de öldük bittik satıyoruz diye bir şey yok. Sadece satış yetkisi alıyoruz” ifadelerini kullandı.

EŞKİ: “HEDEFİMİZ 10 TANKER ALMAK”

Başkan Eşki ise, “Biliyorsunuz birçok noktada yangınlar çıktı. Belediye başkanları grubuna mesaj geldi tankerlerimizi 2 ayrı ilçeye gönderdik, arozözleri gönderdik ve ardından Bornova’da yangın var diye haber geldi. Ege Bölgesi her yaz yangınlarla uğraşıyor. Bizim hedefimiz 10 tanker almak. Bunu yapmak zorundayız. Başka ihtiyaçlarımız da var. Bunlar tasarrufun dışında. Tasarruf tedbiri var diye yatırım da yapılmayacak değil. Esnetilebileceğini hepimiz biliyoruz” yanıtını verdi.

İZBAŞ’A SERMAYE ARTIRIMI

Öte yandan Bornova Belediyesi iştiraki İZBAŞ’a 25 milyon TL sermaye artırımı kararı alındı. İlgili gündem maddesi AK Parti ile CHP arasında uzun tartışmalara neden oldu. AK Partili meclis üyeleri tek tek konuya ilişkin görüş bildirdi ve saatler süren görüş bildirimlerinin ardından kendilerine yeterli bilginin gelmediğinden dolayı sermaye artırımını reddettiklerini söylediler.