Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ – İzmir Harmandalı’ndaki düzenli katı atık tesisinin kapasitesi dolmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi bu  sorunu çözmek için düğmeye bastı. Menemen, Çiğli, Karşıyaka, Bayraklı ve Bornova ilçelerinin çöplerinin Bergama entegre katı atık yönetim tesisine taşınması planlandı. Belediye; tesisin kapasitesini artırmak için de harekete geçti. Tesisin 319 bin 422 metrekare genişletilmesi için 1/1000 ölçekli uygulama imar planı hazırlandı. Yeni projenin bir bölümü orman sahasında kaldığı için Orman Bölge Müdürlüğü’nden ön izin alınması kararlaştırıldı.  

Harmandalı’nın kapasitesi doluyor! 5 ilçenin çöpü Bergama’ya taşınacak! Harmandalı’nın kapasitesi doluyor! 5 ilçenin çöpü Bergama’ya taşınacak!

KOŞTU KARŞI ÇIKTI

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Büyükşehir'in bu planına karşı çıktı. Bu konuda resmi yazıların kendilerine geldiğini ve olumsuz görüş bildirdiklerini belirten Koştu, “Göreve geldiğimiz ilk günlerde Bakırçay Bölgesi ile ilgili bir çöp tesisi planlanmıştı. Kınık, Bergama, Dikili, Aliağa’nın evsel atıklarının kendi bölgemizde kurulacak çöp tesisinde toplanması ve dönüştürülmesi… Biz de ‘doğru, olabilir’ dedik. Tesisini kapasitesi buna göre planlandı ve buna göre yapıldı. Olumlu görüşü bildirdik. Şuanda metropolün yükünü çekebilecek bir durum yok. Bergama, tarım, turizm şehri. UNESCO'nun miras listesinde. Böyle bir şehirde 100 kilometre öteden çöpün toplanması mali, idari ve çevre anlamında olumlu değil” dedi.

“FACİA OLUR”

Başkan Koştu, şöyle konuştu:

“Bergama bu kapasiteyi kaldıracak bir yer değil. Harmandalı örneği önümüzde. Tekrardan böyle bir şey istemiyoruz. Bakırçay havzasında böyle bir facianın yaşanmasını istemiyoruz. Bergama’ya gelene kadar birçok bölge var. Planlamalar yapılabilir. Bergama bu yükü çekemez. Bu bir facia olur”