Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde flaş bir iddiayı gündeme taşıdı. Sandal, 2020 yılında yaşanan depremde binası yıkılan vatandaşlar için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ tarafından yeni konutların inşa edildiği rezerv alanda, arsa satışları yapıldığını kaydetti. 

"FİNANSI KİME YARATIYORSUNUZ"

Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Sandal, belediyelerin nakit bulmasına yönelik tedbirler alındığını savunarak, "Ben Bayraklı belediye başkanıyım, bankalardan kredi alamıyorum. Şirket mallarında haciz konarak, belediyelerin nakde ulaşmasıyla ilgili ciddi tedbirler alınıyor. Politika faizi 8,5 iken, onlar hazinemize 22-23 ile satıyorlar. Bir de belediyelerin finans araştırmalarını eleştirme cüretinde bulunuyorlar.  Bayraklı'daki rezerv alanda TOKİ konutlar yapıyor ama orada TOKİ arsa satıyor. Benzinlik yeri diye arsa satıyor. Günü birlik tesisler adı altında satış yapıyor. Buradan alınan parayla depremzedeye sattığınız konutun fiyatını düşüyor musunuz? Finansı kime yaratıyorsunuz, kasanız güçlü sizin" ifadelerini kullandı. 

"HASAR DURUMU POLİTİKTİR"

Elazığ ve Bayraklı arasında ayrım yapıldığını aktaran Sandal, "Biz burada kentin dertlerini konuşuyoruz. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ama sesimiz duyulmuyor. Dertlerimiz görülmüyor. Sadece burada doğruyu yansıtmayan bilgilerle bizleri karalamak adına ellerinden geleni yapıyorlar. Elazığ'da deprem oldu, 41 canımızı kaybettik. Merkezi hükümet Elazığ'da birçok iş yaptı, yapılmalı da. Bizim can kaybımız 117, yıkılan bina sayılarımız eşit. Ama bizim ağır hasarlı binalarımız orta ve hafif hasarlı gösterildi, Elazığ'dakilerin ise hepsi ağır hasarlı gösterildi. Binaların hasar durumu ile ilgili söylemler politiktir. Vatandaş kendi kaderine terk edildi. Elazığ'da 25 bin konut Bayraklı' 5 bin konut yapıldı" dedi. 

Sandal açıklamasını şöyle sürdürdü: 

Nasıl Elazığ'ı afete maruz bölge ilan ettik ve insanların evleri 2 yıl ödemesiz, 0 faizle yapılıyorsa, burada da yapılsın. Depremzedeye yüzde 0,89 ile kredi verdiniz, müteahhide yüzde 0,69 kredi verdiniz. Arsalarımız hazır, TOKİ gelsin, afet kapsamında 2 yıl ödemesiz, 0 fazile, 20 yıl ödemeli yapsın biz de samimiyetini anlayalım.