GÜNDEME BAKIŞ - Bayraklı Belediyesi Haziran ayı olağan meclis toplantısının birinci birleşimi Başkan İrfan Önal idaresinde gerçekleştirildi. 

Gündem dışı söz alan CHP'li Meclis Üyesi Yusuf Metin Diyarbakır-Mardin arasında çıkan yangınlardan söz etti. Ayrıca emeklilerin geçinemediği de belirten Metin, AK Parti'ye eleştirilerde bulundu. 

"ELEŞTİRİ OKLARI"

AK Parti Grup Başkan Vekili Emre Demir ise Metin'e yanıt olarak, " Dilek ve temennilere geçtiğimizde grubumuzdan kimse el kaldırmadı. Her meclis illa konuşacağız diye bir durum yok. Bizim de eleştiri getireceğimiz konular var, Bayraklı'nın her yanında sorunlar var. Ancak illa konuşmak için konuşacağımız bir alan değil burası. Ben Grup Başkan vekili olarak konuştuğumda 6. dakikada tahammülünüz bitiyor ve 'toparlayın' diyorsunuz. Meclis üyemiz dakikalardır konuşuyor ve asla Bayraklı ile ilgili konulara değinmedi. Bunun önüne geçmeyince eleştiri okları size gelecek. 300 bin nüfuslu Bayraklı'nın meclis üyesi hükümeti tahkir ederek, 'bunu yapmalı' gibi söylemlerde bulunuyor. Burada kimi zaman arkadaşlarımız ayağa kalkabilir. Bu siyasi nezaketin dışına çıkıldığını göstermez. Ancak hükümete yöneltilen cümlelere dikkat etmek gerekiyor" dedi.  

SDS GÖNDERMESİ: SİYASİ SAİKLERLE OY DEVŞİRMEYE ÇALIŞTINIZ 

AK Partili Demir konuşmasının devamında, " Emek mitingi diyorsunuz ancak camlar ses geçirmiyor. Aşağıda da emek mitingi avr. Buradan Kocaeli'ne gideceğinize Bayraklılı işçilerin sesini duyun. SDS'lerden bahsedeceksiniz. Sizden önce de burayı CHP'li belediye başkanı yönetiyor. İzmir'in dışında SDS'lerle ilgili sorun yaşayan belediyeler var mı? Bu sadece İzmir'in CHP'li siyasetçilere özel bir durum. Örgüt içerisinde birbirinizle yarışarak, 'ben çoğunu ben veriyorum' diyerek oy devşirmeye çalıştınız. Siyasi saiklerle SDS'leri yüksek tutarak aç-kapa yönetimiyle yönettiğiniz Bayraklı Belediyesi'nde emekçileri mağdur ettiniz. Sizler bilmezsiniz, 47 memur öğretmenliği bırakıp SDS'lerşi duyup buraya geldi. Ona göre hayatını idame ettirdi ve borç içine girdi. Bugün bu arkadaşlarımız geçinemiyor. Muhalefet grubu olarak eleştireceğimiz durumlar var. Ancak bilgiye dayalı olmayan ve teyide muhtaç hiçbir konuyu burada konuşmadık. Araştıracağız öyle konuşacağız" dedi. 

"MENEMEN BELEDİYESİ İŞÇİLERİNİN YANINDA OLUN"

AK Parti'ye yanıt veren CHP Grup Başkan Vekili Özlem Avcı, " Biz her zaman emekçimizin yanındayız. Hiçbir zaman kimseyi ayırmadık. SDS konusuna gelince de kendi yönettikleri belediyelerde SDS'yi en düşük miktarda ödüyorlar. Hiç ödemedikleri belediyeler de var. Başkanımız süreci çok şeffaf yürütüyor. Her zaman emekçilerimize detaylı bilgileri veriyor. Bence siz önce Menemen Belediyesi'ne gidip işten atılan işçilerin yanında olun" ifadelerine yer verdi.  

"KENDİ KAPIMIZIN ÖNÜNÜ SÜPÜRELİM" 

AK Partili Demir ise yanıt olarak, "Yasal sınır dediniz. Yasa neyse onu yapıyoruz. Menemen için Menemen'deki meclis üyeleri görüşsün. Biz neden görüşüyoruz. Ben Bayraklı'dan sorumluyum. İrfan Bey'de Bayraklı'nın belediye başkanı. Nisan itibariyle Bayraklı Belediyesi önünde daha önce görülmemiş şekilde çevik kuvvet var. Önce kendi kapımızın önünü süpürelim" ifadelerini kullandı. 

"HER KURULUN HESABINI BİLİYORUZ"

Başkan İrfan Önal ise, "Siz ricam mümkün mertebe Bayraklı'yı konuşalım. ülke siyasetine, ekonomisine girmek ya da alıntı yapmak en tabi hakkınız. Biz Bayraklı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin bir ilçesiyiz. İzmir ile ilgili bir genelleme yaptınız. Menemen'de İzmir'in bir ilçesi. Bunları konuşmayı doğru bulmuyorum. İnsanların maaşları üzerinden birileriyle karşı karşıya getirmek bize yakışmaz. Kullandığımız her kuruşun milletin vergisi olduğunu bilerek hareket ediyorum. Biz zor bir süreçten geçiyoruz. Bu paranın her kuruşun hesabını bilerek hizmetleri üreteceğiz. Eksiklerimizin farkındayız, onları da gidermek için elimizden geleni yapacağız. İçinden geçtiğimiz süreç dar bir süreç En kısa sürede toparlayacağız" ifadelerine yer verdi.