GÜNDEME BAKIŞ -Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, görev süresinin geride kalan 4.5 yılında hayata geçirdikleri projeleri "Hizmetle parlayan Gaziemir" sloganıyla düzenlediği toplantıda anlattı. Gaziemir'de ikinci dönem belediye başkan adaylığı için dosyasını dün CHP İlçe Başkanlığı'na teslim eden Arda, Sarnıç'ta bir otelde gazetecileri konuk etti. Başkan Arda, kültür, sanat, sağlık, sosyal hizmet alanlarında örnek bir belediyecilik sergilediklerini, zorlu ekonomik koşullara rağmen de önemli çalışmalar ve yatırımlar yaptıklarını söyledi.

WhatsApp Görsel 2023-11-28 saat 16.30.26_f428d2ef

"NELER YAŞADIĞIMI BİR BEN BİLİRİM"

Başkan Arda hizmetleri anlattığı sunumu sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Görev süresinde CHP İlçe Örgütü ile uyumları konusundaki soruyu yanıtlayan Başkan Arda şöyle konuştu:

"İzmir'deki başkanlar içerisinde belki de en eski siyasiyim. Birçoğu yaş olarak benden küçük. Büyük olanlara baktığımızda da benim siyaset yaptığım dönemde onlar devlet memuruydu. Partime asla zarar gelmesini istemem. Bir belediye başkanını en iyi bir belediye başkanı anlar. Neler yaşadığımızın, başkan yardımları bile farkında değil. Benim kimlerle, neyle karşılaştığımı bir tek ben biliyorum. Popülist politikalardan kaçtım. Radikal kararları almazsanız eliniz de güçlü olmaz. İlçe yönetimin beklentileri farklıydı. Bizim yönetim tarzımızla uyuşmadı, belki. Büyütülebilecek şeyler değildi. Kararlı şekilde hizmetlerimizi yürüttük. İktidarı kaybeden sendika bütün faturayı bana çıkardı. Bir günde 550 kişi sendika değiştirdi. Gidişattan memnun değillermiş ki başka bir sendikaya geçmişler. CHP'de bir değişim oldu. Eski genel başkanımızı da çok seviyorum. Önemli şeyler yaptık. Belediye başkanları çalıştayları inanılmaz projeydi. Bir yöntem denedik, sağla ittifak yaptık. Matematiksel bir birleşme olmadığını gördük. Helaleşme mesajını verdik. Oylarımızın artışındaki neden odur, belki kazanamadık ama öyle. Başarılı olsaydı cumhurbaşkanı olacaktı. Başarılı olmazsa genel başkanımızın değişeceğini biliyordum. Özgür başkanımızın gelmesine sevindim. Bir değişim yaşandı. halkta bir umutsuzluk vardı, kimse sandığa gitmek istemiyordu. Bu düşüncenin değiştiğini, tam tersine bir ivme kazandığını görüyorum."

Basın Toplantısı (2)

"EN AZ YÜZDE 60 OY HEDEFLİYORUM"

En büyük anket benim. Kendi görüşüm, çok sokaktayım ve insanlarla birlikteyim. Anketlere de dikkat çekmek istiyorum. Anketlerin nasıl yapıldığı çok önemli. 16 ilçem var, hepsinin nüfusu farklı. Denekleri nüfusa göre seçerseniz, yaş gruplarına, mesleklere göre belirlerseniz doğru sonuçlar alırsınız. Bu değişimin bir heyecan yarattığını görüyorum. Oy oranımızda eksilme olacağını düşünmüyorum. İYİ Parti ayrı olarak gireceğini deklare etti. Belki sonra değişebilir, bilemiyorum.. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 67.31 bir oy var. Ancak bu bizim karnemiz. Hedefim yüzde 58 ile seçilmiştik. Yüzde 60 en az oyu hedefliyorum. Onu da sahada görüyorum. Adaletli bir belediyecilik ile karşılaştı Gaziemir. Çok çalışan bir belediyecilik ile aynen devam edeceğiz."

"ÖN SEÇİME DE VARIM"

Yeniden adaylığı konusunda değerlendirme yapan Başkan Arda şöyle devam etti:

Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi

"Genel merkezimiz önseçim dese de varım, merkez yoklaması dese de varım. Karara saygı duyuyorum. Yeni aday adaylarını tanımayabilirler. Mevcut başkanın bir bahanesi olamaz. 5 yıldır sahadadır, çalışıyordur. Doğru bir kamuoyu yoklaması yüzde 1-2 şaşar. Kamuoyu yoklaması yapılması doğrudur. Genel merkezimiz 6-7 firma ile çalışıyor. Kendi açımdan sıkıntı görmüyorum. Sahada bunu görüyorum. Kendi yaptığımız anketler var. Profesörler var, bilimsel çalışıyoruz. Derlerse ki ön seçim, Halil Arda buna da var. Özgür Özel başkanımızla Manisa'da komşuluğumuz var. Parti Meclisimizde hiç tartışılmayan adaylardan birisiyim diyebilirim. Rekor oyla seçileceğimi söyledim, seçildik. Bana bir kefaleti söz konusuysa zaten onlara karşı sorumluluğum var. Özgür Özel genel başkanımız Gaziemir'e birkaç defa geldi. Projelerin hepsini yerinde görmüş biri. Halka hesap veriyoruz' diye çıkıp yaptık. Genel başkanımız da yanımızdaydı. Konuşmasında 'İyi ki kefil olmuşum' dedi. Onları ve partimi mahcup etmemek için çalışıyorum."

Başkan Arda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile uyumlu bir çalışma yürüttüklerini ve Gaziemir Metrosu gibi yapılmasını bekleyen projeler olduğunu söyledi. 

Son seçimde yüzde 58'lik rekor oyla göreve geldiklerini anımsatan Başkan Arda'dan sunumundan öne çıkanlar şöyle:

WhatsApp Görsel 2023-11-28 saat 16.30.26_59a7cca7

"TEMİZLİK ARAÇLARINDAN 30 MİLYON TL TASARRUF"

İlk işimiz sürdürülebilir mali tabloydu. İlk önüme gelen fatura temizlik ile ilgiliydi. Çöp taşeronu Gaziemir Belediyesi üzerinde yüktü. Anlaşmamızı bitirip 19 yeni temizlik aracı satın aldık. 4 buçuk yılda sadece temizlik taşeronundan 30 milyon lira tasarruf ettik. 40 tane yeni araç aldık. Engelli araçlarından silindirlere, ikram araçlarına kadar. Gaziemir Belediyesi'nin 3'te 1 aracını bu süre içerisinde yeniledik. Tamamını öz kaynaklarımızla Devlet Malzeme Ofisi'nden aldık. Gaziemir Belediyesi bir tane mal satmadı. Özellikle AKP'li belediyelerde inanılmaz satış var.

"TESİSLER ZARAR ETTİRMİYOR"

Kamusal alanları genişletmek istiyordum. Geçen sürede mülklerimizi kendimizin işletebileceğimizi biliyordum. Birer birer bu alanları belediyemize geri kazandırdık. Tüm hesabını günü gününe kendim takip ediyorum. Asla zarar ettirmeyecek işletmeler. Bunların başında Porta Kafe'ler geliyor. 'Kafe belediyeciliği' diyorlar. Doğru değil aslında bu kafeler sosyal alan. Bu tesislerde çalışanların yüzde 70'i kadın. Üretici Kadın Kooperatifi ile birlikte çalışıyoruz. Kooperatiften şu an 45 kişi Porta Kafe'lerde çalışıyor. Belediye bünyemizde hiç yokken 8 sosyal hizmet uzmanı istihdamı sağladık. Çocuk gelişim uzmanları, psikologlar istihdam ettik."

Sarnıç Toplum Merkezi (1)

ÇOCUK TİYATROLARI DÜZENLENİYOR

Atatürk Kültür Merkezi'mizi yeniledik. 30-35 yıllık geçmişi olan merkezimiz kötü durumdaydı. Yaklaşık 7 milyon TL harcayarak merkezimizi yeniledik. 40 branşta açtığımız spor kurslarından 12 binin üzerinde vatandaşımız yararlandı. Kursların insanların ruhlarına ne kadar iyi geldiğini görüyorum. Çocuk tiyatrolarını çok önemsiyordum. Kendimizi ifade etmekte zorlanan bir toplumuz. Her cumartesi günü Naim Süleymanoğlu Kültür Merkezi ve Atatürk Kültür Merkezi'nde her cumartesi günü iki seans tiyatro düzenliyoruz. Gelişimleri için çok faydalı. Yetişkin tiyatroları, konserler, sergiler ve çeşitli etkinliklerle Gaziemir kültür sanatla aydınlanıyor. Belediye spor kulübümüz de başarıdan başarıya koşuyor. Tekvando, güreş ve kadın voleybolunda. Kadın Süper Ligi'nde koşan tek atletizm takımı Gaziemir'in.

Gaziemir'de kültür sanat

AKARYAKIT MALİYETLERİ KATLANDI

16 mahallede yol yapım ve onarım çalışmalarımız sürüyor. Fen İşleri Müdürlüğümüz ile bozulan yolları onarıyoruz. Yeni açılan caddelerimiz ve sokaklarımız var. Onların da asfaltlamasını yapıyoruz. Sadece iki aydı akaryakıta gelen zam. Aylık 550 bin olan akaryakıt maliyetimiz 1 milyon 250 bine yükseldi. Yıllık faturası 10 milyon lira civarında. Asfalt da inanılmaz pahalı ama yollarımızı yapmaya devam ediyoruz. Tarihi Rum evimiz var. Onu Edebiyat Evi olarak hizmete açacağız. Çevre dostu Gaziemir sözü vermiştik. İzmir'in Çernobili'ne kamuoyunun dikkatini çekmek için 'Duran Adam' eylemleri yaptık. Ancak henüz temizlenmesi ile ilgili çalışma maalesef başlatılmadı. 10 bin metrekarelik Sarnıç Cumhuriyet Meydanı'mızı yeniliyoruz. 6 bin metrekarelik alanı Tunç başkanımızın da katılımı ile açmıştık. Gençlerin isteği üzerine kaykay parkı açtık. Sarnıç'taki Cumhuriyet Meydanı'nda da ikincisini açtık. Can dostlarımızın yanındayız. Onların da yuvası Gaziemir. 3 yeni veteriner istihdamı sağladık. Hizmet kalitemizi geliştirerek önemli çalışmalara imza attık. 20 bin 841 hayvanı tedavi ederken, 5 bin 896 hayvanı da kısırlaştırdık. 1600 metrekare büyüklüğünde köpek parkı inşa ettik. Gaziemir'de tandır fırını yaptık. Çevre ilçelerden bile gelip ekmeklerini yapıp geliyorlar.

WhatsApp Görsel 2023-11-28 saat 16.30.27_8bde9274

GENÇLİK MERKEZİ ŞUBAT-MART GİBİ AÇILACAK

Yurt dışında eğitim imkanlarından gençlerimizin haberi yok. Karşılıksız burslar var. Bu anlamda bir danışmanlık hizmeti veriyoruz. Dışarıda bin 500-2 bin Euro'ya verilen bu hizmeti karşılıksız yapıyoruz. Herkesin bir yabancı dil bilmesini istiyorum. Bir gençlik merkezi projesi geliştirdik. 3 bin metrekare kapalı alana sahip. 20 150 metrekarelik daire düşünün. Bu o demek. Şubat-Mart gibi açmayı düşünüyoruz. Yaklaşık 50 milyon liralık yatırım. Gençlik Meclisimiz var. Fikirlerini alıyoruz.

Evde bakım hizmeti, hasta nakil aracımız var. 7 bin 600 vatandaşımızı taşımışız. Fizyoterapist hizmetimiz var, evlere gidiyor. Alzheimer-demans, Ata Evi de Gaziemirliler tarafından ilgi görüyor. Diyetisyenimiz var.

Sarnıç'ta vatandaşlarımızın en önemli sorunu tapuydu. Toprak Hazine'ye ait ama onlara önderlik yapıp, meydanlarda, sokaklarda, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde demokratik haklarımızı kullandık.

Porta Gaziemir

"100. YIL SANAT MERKEZİ SEMBOL OLACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak projemiz var. Geleceğe bırakacağımız bir miras. 100. Yıl Sanat Merkezi. Kendisinin de sanat eseri olmasını istediğim projeydi. Buca'da 30 dönümlük arazimiz vardı. Şu anda Fırat Yaşayan Parkı yapılan yer. Oranın tapusu bizimdi. Belediye hizmet alanı görünüyordu, bizim yapabileceğimiz bir şey yoktu. Migros Mağazası vardı, tahliye taahhütnamesi aldık, çıktılar. Yıkımından bile Gaziemir Belediyesi'ne 2 milyon civarında para kazandırdık. Mimarlarımız projeyi geliştirdiler. Cumhuriyetin sonsuzluğundan esinlenerek mimari proje ile başlayacağız. İnşaat ruhsatını kestik. GDZ EDAŞ'a ait trafo var, onun kaldırılmasını bekliyoruz. Sadece Gaziemir'in değil, İzmir'in sembolü olacak. Havaalanından girerken vatandaşlarımızı karşılayacak. Gaziemir'de koltuk kavgası var. Kültürel etkinlikleri izlemek için yapılan koltuk kavgası...