Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen "İzmir İş Dünyası" buluşmasına katıldı. Bakan Fidan'ın İş Dünyası Temsilcileri Mahmut Özgener, Ender Yorgancılar, Ercan Korkmaz'ı dinlediği toplantıya, İzmir Valisi Süleyman Elban, AK Parti İzmir Milletvekili ve Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir Milletvekili Şebnem Bursal, AK Parti Gençlik Kolları İzmir İl Başkanı Recep Tayyip Taslak ve iş dünyasından bir çok Ticert Odası Üyesi katıldı.

Whatsapp Görsel 2024 03 29 Saat 17.10.06 3C9F2C60

"GÜZEL İZMİR'İ SELAMLIYORUM"

Bakan Hakan Fidan "Güzel İzmir'imizi selamlıyorum" sözleriyle konuşmasına başlayan Fidan, "Son dönemde İzBB adaylarıyla da buluşmalar gerçekleştirdiniz, bunları çok kıymetli buluyorum. Dünyanın belirsizlikle seyrettiği şu günlerde ortak akla ihtiyacımız var. Bu sayede fırsatlardan azami şekilde istifade edebiliriz. 31 Mart seçimlerinin İzmir, Ege ve Türkiye için hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi. 

Whatsapp Görsel 2024 03 29 Saat 17.06.24 6B9984C1

"EKONOMİ DİNAMİKLERİNİ TAKİP VE TAHLİL TALİMATI VERDİK"

Fidan açıklamasını şöyle sürdürdü: 

Müteşebbislerimizin küresel ölçekte önünü açmak, devletimizin ana stratejileri arasındadır. Nitekim, Dışişleri Bakanı olarak görevime başladıktan sonra temel önceliklerimizden birisi de bu oldu. Bu çerçevede, merkez ve yurtdışı teşkilatımıza çektiğimiz ilk genelgeyi; ekonomi diplomasisine ayırdık. Büyükelçilerimize, Başkonsoloslarımıza, küresel ve bölgesel ekonomi dinamiklerini tahlil ve takip etmeleri talimatı verdik. Özel sektörümüze gerek hak koruma gerek yol gösterme bağlamında, her zamankinden daha fazla destek olmaları beklentimizi ilettik.

"BİZ HUSUMET ARAYIŞINDA OLMADIK"

Sizlere arz ettiğim bu barış ve kalkınma vizyonunu, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki dış politikamızın her adımında, her hamlesinde görebiliyorsunuz. Ukrayna’daki savaşı ve Gazze’deki mezalimi adil ve kalıcı barış temelinde sona erdirme arayışlarında ön plandayız. Balkanlar ve Güney Kafkasya’da bölgesel sahiplenme kültürünü yerleştirerek, barış ve istikrar için zemini yine biz kuvvetlendiriyoruz. Komşumuz Yunanistan ile olumlu gündem üzerinden ilişkilerimizi geliştirip, sorunları çözmeye çalışıyoruz. Biz esasen hiçbir zaman Ege’de veya Doğu Akdeniz’de husumet yaratma arayışında olmadık. Ancak, yaşamsal çıkarlarımızı korumaktan da katiyen geri durmayacağız. Ülkemiz için olsun, bölgemiz için olsun, güvenliğe temel tehdit, terörizmdir.

"KARIŞIKLI ÇIKARLARIN KORUNMASINI BENİMSİYORUZ"

Terörist örgütlerle mücadelemizde eşi benzeri olmayan bir seviyeye ulaştık. Bu başarının üç temel unsuru var:

Güçlü siyasi liderlik; milli stratejik kabiliyetlerimiz; ve başta Irak olmak üzere komşularımızla yeni ve yapıcı bir angajman süreci. Geldiğimiz bu kritik safhada, terörün kökünü tamamen kurutmaya kararlıyız.   Gerçekleşmesi için büyük destek verdiğimiz Irak’ın Kalkınma Yolu ve Orta Koridor gibi projelerle, bölgesel ve küresel bağlantısallığı tahkim ediyoruz. Enerji güvenliğimizi de sağlama alıyoruz. Bunu yaparken, ortaklarımızla karşılıklı çıkarların korunmasını ve bölgesel işbirliğini teşvik eden bir anlayışı benimsiyoruz.  

"VİZE SERBESİTİSİ İÇİN ÇABALARIMIZA HIZ VERDİK"

Gördüğünüz gibi Türkiye’nin hedefi sarih; bu hedefe giden stratejileri sonuç odaklı.   Başta ABD ve Avrupa Birliği olmak üzere müttefik ve ortaklarımızın, barışın tesisi ve bölgesel kalkınma yolundaki çabalarımıza, yapıcı katkı vermelerini bekliyoruz. Maalesef, bu stratejik yaklaşımı çoğu zaman göremiyoruz. Türkiye’ye bakışlarında, sığ ve günlük siyasi tartışmaların, ön yargıların hala baskın çıkabildiğine şahit oluyoruz. ABD ve AB ülkeleri ile bahsettiğim önyargılara rağmen, ekonomik ilişkilerimizi arttırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu noktada, ticaret hacmimizin ve doğrudan yatırımların arttırılması ön plana çıkıyor. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisinin sağlanması konularında diplomatik çabalarımıza da hız verdik.

"İZMİR'E YÖNELİK HEDEFLERİMİZ BÜYÜK"

Hükümetimizin İzmir’e yönelik hedefleri çok büyük. İzmir’i en gelişmiş enerji ve ulaşım ağlarıyla donatılmış; yoğun destek verdiğimiz yenilik eko-sistemi sayesinde, bilgi, teknoloji ve inovasyonu ticari başarıya tahvil eden; bütün küresel stratejik pazarlara erişebilen; gençlerimiz için parlak bir gelecek perspektifi sunan; ekonomik ve toplumsal kalkınmamıza öncülük eden bir dünya şehri yapmak istiyoruz. Bu hedef doğrultusunda yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Biliyorsunuz, ülkemiz 261 yurtdışı temsilciliğimizle, dünyadaki en geniş üçüncü diplomatik ağa sahiptir. Biz Dışişleri Bakanlığı olarak sizlerle, İzmir için, Ege için, Türkiye için dünyanın her bir köşesinde omuz omuza çalışmaya varız. Bu, milletimize ve tarihimize karşı hepimizin boynunun borcudur.

ÖZGENER: "İNAN'IN BÜYÜK EMEĞİ VAR"

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan'ın bu buluşmanın gerçekleşmesinde önemli katkısı olduğunu kaydederek, "Cumhurbaşkanımızla bir programda olduğu için kendisi bu toplantıya katılamadı" dedi. Özgener vize serbestisi talebinde bulundu.