GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU Genel Müdürlüğü'nün yaptığı 'içilebilir musluk suyu' açıklamalarına AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya'dan "İzmirliler'e "musluklarından akan suyu gönül rahatlığı ile içebilirsiniz" tavsiyesinde bulunanlar, acaba kendileri en son ne zaman musluktan akan suyu içtiler" çıkışı gelmişti.

İZSU duyurdu! “Musluklardan güvenle su içilebilir” İZSU duyurdu! “Musluklardan güvenle su içilebilir”

AK Partili Kaya'dan 'musluktan su içilebilir' açıklamasına sert çıkış: En son ne zaman musluktan su içtiniz! AK Partili Kaya'dan 'musluktan su içilebilir' açıklamasına sert çıkış: En son ne zaman musluktan su içtiniz!

AK Partili Kaya'ya bir cevapta CHP izmir Milletvekili Ednan Arslan'dan geldi. Verilerle açıklama yapan Arslan, "İstediğiniz noktayı belirleyin oradan örnekler alalım ve ilgili birim analizlerini yapsın bakalım kim doğru söylüyor?" dedi. Gerçeklerin açık bir şekilde ortada olduğunu söyleyen Arslan, "suyu bulandırmaya gerek yok" ifadelerini kullandı.

Arslan'ın açıklamalarının tamamı şu şekilde;

Sayın @MAtillaKaya;

İl Sağlık Müdürlüğü İl Halk Sağlığı birimi her yıl kendi belirlediği noktalardan aldığı gerek haftalık gerekse debiye bağlı olarak sayısını belirlediği numuneleri, yine kendi Halk Sağlığı laboratuvarlarında analiz ederek, bu numunelerin İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygunluğunu kontrol eder.

11 ilçemizde 108, 19 ilçemizde ise 781 nokta olmak üzere toplamda 899 noktadan alınan örnekler, 11 ilçemizde %100, 19 ilçemizde ise %98 gibi yüksek oranlar ile standartları sağlıyor.

İstediğiniz noktayı belirleyin oradan örnekler alalım ve ilgili birim analizlerini yapsın bakalım kim doğru söylüyor?

Ayrıca @izmirbld İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2014 Yılından sonra sorumluluk alanına dahil olan ilçelerimizde ve İzmir genelinde yaptığı alt yapı çalışmaları ile %34 seviyelerinde olan içme suyu kayıp kaçak oranı günümüzde yarı yarıya düşmüş ve %17'ye gerilemiştir.

Gerçekler bu kadar açıkken suyu bulandırmaya gerek yok!