Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi garantörlüğünde başlatılan, Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi'nin 4. etabı durdu. Kooperatiften ev almak için üye olan hak sahiplerinden ekstra para talep edildi. Hak sahipleri yaşanan krize tepki gösterdi. 

Büyükşehir güvencesi ile temeli atılmıştı... İnşaatlar durdu proje öksüz kaldı! Büyükşehir güvencesi ile temeli atılmıştı... İnşaatlar durdu proje öksüz kaldı!

"ASLANOĞLU VE BAKAN'DAN HESAP SORULMALI"

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız, 3 yıldır söylediklerinin bugün gerçek olduğunu ve bundan üzüntü duyduğunu dile getirerek, İzBB Başkanı Cemil Tugay'a "İnsanların mağduriyetini giderin çağrısında bulundu. Yıldız, faaliyet raporu görüşmelerinde yaptığı konuşmayı hatırlatarak, "Biz en son faaliyet raporunda bu konuyu gündeme getirdik.  Bu kooperatifin kurucu başkanı CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu. Bu işin sorumlularından biri İl Başkanı Şenol Aslanoğlu biri de milletvekili Murat Bakan. Bunlardan hesap sorulması lazım. Biz 3 yıldır; 'İZBETON'un yaptığı bu anlaşma devir yetkimize aykırı ve bu iş sıkıntıya girer, bu iş durur' dedik. Bu kadar insan Büyükşehir kurumsal kimliğine güvendiği için bu işe girdi, orada Büyükşehir'in logosu kullanılıyor. Günün sonunda bu insanların mağduriyetini gidermek Büyükşehir'e düşer ama zararı da İzmirli öder diye defalarca söyledik" dedi.

"HEVAL SAVAŞ KAYA ORTADA YOK!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan'a sert çıkan Yıldız, "Şimdi inşaat dudu, kooperatiften ses seda yok, kooperatife bu işi usulsüz olarak veren İZBETON'un Genel Müdürü Heval Savaş Kaya ortada yok, çift imzalı olması gereken ama  tek imzayla yetki devrini yapan ve buna ses çıkarmayanlar ortada yok ama tüm kurguyu oluşturan baş aktör il başkanı olarak orada duruyor. Yine tüm kurguyu oluşturan, Tunç Soyer'i bu hikayeye inandıran, Heval Savaş Kaya'yı oraya atatan İZBETON'un görünmeyen yönetim kurulu başkanı gibi hareket eden Murat Bakan milletvekili olarak orada duruyor ama insanlar mağdur ediliyor. Bunlardan hesap sorulmayacak mı" ifadelerini kullandı. 

"TUGAY NEDEN SAVUNAMADI"

Tugay'ın konuya ilişkin açıklama yapması gerektiğini kaydeden Yıldız, "Cemil Başkan çıksın bu konuyla, bu süreçle ilgili açıklama yapsın. Bu konunun bana değil Cemil başkana sorulması lazım. Faaliyet raporunda bunu gündeme getiren AK Parti grubuna neden tek cevap veremedi! Neden İl Başkanını, milletvekilini savunamadı! Çünkü o da biliyor neyin ne olduğunu! Peki bunlardan hesap sormayacaklar mı, Heval Bey nerede, çift imzayla yapması gereken işler, mevzuat gereği devredemeyeceği işler, bu kooperatiften çekilen paralar, buraya yatırım yapan insanlar nasıl olacak. Bizim 3 yıldır bangır bangır söylediğimiz her şey maalesef ortaya çıktı" diye konuştu.