GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, Bornova Anadolu Lisesi arazisi içinde, ağaçların talan edilerek Suriyelilere özel okul yapıldığına ilişkin haberlerin gerçek dışı olduğunu kaydetti. İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin konuya ilişkin açıklamasını paylaşan İnan, şunları söyledi: 

"SADECE İZMİR'İN ÇOCUKLARI İÇİN"

Yalanlarınızla oluşturmak istediğiniz sahte kampanyalarınıza Bornova Anadolu Lisemizi ve değerli öğrencilerini alet edemezsiniz! İzmir'de CHP'nin zarar vermediği canlı, talan etmediği yeşil alan kalmamışken bu çalışmada hiçbir ağaç zarar görmemiştir. Yapılan tüm çalışmalar sadece ve sadece İzmir'in pırlanta çocukları içindir.  Kötü emellerinizi İzmirli gençlerin üzerinde kullanmayın artık!!

"MESLEKİ LİSE VE İŞİTME ENGELLİLER OKULU YAPILIYOR"

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklama ise şöyle: 

İzmir'in Bornova İlçesinde, Bornova Anadolu Lisesi arazisi içinde ve çevresinde, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İşitme Engelliler  Özel Eğitim Okulu (Yık-Yap kapsamında yeniden inşa aşamasında) bulunmaktadır. 

Aynı arazi içinde yapımına başlanan 4 derslikli anaokulu projesi, İzmir'in 2023 il yapım programına tanımlı olup bölgedeki anaokulu ihtiyacından dolayı programa alınmıştır. Proje, İzmir 1 no.lu  Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğünce onaylanmış, akabinde Bornova Belediyesi'nden ruhsat alınmıştır. 

Yapımına başlanan söz konusu anaokulunun Suriyeliler için inşa edildiği iddiası tamamen gerçek dışı olup, vaziyet planına göre hiçbir ağaca da zarar verilmemiştir. Anaokulunun yapımı tamamlandığında 200 okul öncesi  öğrencisi, eğitim - öğretim faaliyetlerinden yararlanacaktır.

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve konu olan "Suriyelilere anaokulu yapmak için İzmir Bornova Anadolu Lisesinin korusuna kıyılıyor" iddiası doğru değildir.