GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanı, Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"UKRAYNA'DA DUYARLILIK KASAN BATI FİLİSTİN'DE TEL AVİV'DEN YANA OLDU"

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını, dünyanın ve Türkiye'nin yaşananlara karşı duruş ve tavrına yönelik açıklamalarda bulunan Dağ, Türkiye'nin Filistin meselesine yaklaşımını anlatarak, "Bizim iktidarlarımız döneminde Filistin ve Kudüs ana gündemlerimizdendi. Ortada sıcak gündem olmadığı zamanlarda da, İsrail'le diplomatik ilişkilerde de de konuya ilişkin hassasiyetimiz aynıydı. Filistin'i ısrarla gündeme getiren Cumhurbaşkanımız ve bizler olduk. 2 devletli bir çözüm ortaya konulmadığında patlamaya hazır bomba gibi duran bir süreç olduğunu söyledik. Ekim'in 7'sinden sonra da itidal çağrımız oldu. Uzun süredir normalleşme süreci vardı ancak biz 'Filistin'in bağımsız bir devlet varlığını kabul etmek durumundasınız, bu barış için gerekli' dedik. Hidrokarbon konusunda mesafe katedilmişti. 7 Ekim'den sonra da itidal çağrısı yapıldı. Cumhurbaşkanımızın İsrail'e örgüt gibi davranma çağırısı ama İsrail'in örgüt gibi davranması, Avrupa ve Amerika'nın iki yüzlü tavır ortaya koyması var. Ukrayna'da kadın ve çocuklar için duyarlılık kasan batı, konu Filistin olduğunda açık şekilde Tel Aviv'den yana taraf olması, bizi daha sert sürece doğru evirdi. Duruşumuz net olarak ortada, orada yaşananlara baktığımızda savaş, Hamas, İsrail, Filistin güçleri arasında bir savaş değil" dedi. 

"CUMHURBAŞKANIMIZIN SÖZLERİ DAHA BÜYÜK KARŞILIK BULACAK"

Dağ, "Dün Gazze'nin içine girildiğine ilişkin haber geldi, uçakla sürekli bombalama... Sayılar anlamsız kaldı, yüzde 70'i kadın ve çocuklardan oluşan bir süreç. Dünyada her yerde vicdanlı insanların vicdanını sızlatan bir durum. Bizim duruşumuz net, çalışmalarımızı sürdüreceğiz, diplomatik atakları sürdüreceğiz. Liderler düzeyinde toplantı yapılacak. Cumhurbaşkanımızın 'dünya 5'ten büyüktür, daha adil bir dünya mümkündür' ifadesinin önemini, dünyanın buna ihtiyacı olduğunun göstergesini yaşıyoruz. Genel kurulun 120 üyesinin acilen ateşkes sağlanması kararına rağmen, savaş hukuku değil orman hukuku ile karşı karşıya kalacağız. Cumhurbaşkanımızın çağrısının dünyada daha çok karşılık bulacağını, egemen gözüken ülkeler kendi ülkeleri noktasında mağduriyet yaşamadıkları için sahip çıkmıyor olabilirler ama birçok ülke bu sürece daha çok sahip çıkacak. Cumhurbaşkanımız da vicdanı ortaya çıkaracak hamleler ortaya koyuyor" diye konuştu. 

"ATEŞKES AMA 2 DEVLETLİ ÇÖZÜM"

Dağ şunları kaydetti: 

Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi ateşkes ama 2 devletli çözüm. Eminim milyonlar da yatağa girdiğinde kendilerini mutsuz hissediyor. İletişim çağındayız, herkes vicdani olarak rahatsız. Ateşkes vicdanların daha az sızlamasına sebep olur ama kurtarmaz.

"ABD, AB VE İSRAİL ENKAZIN ALTINDA KALACAK"

Gazze'deki mesele eninde sonunda bitecek. Milyonların direnişi dünyada insanları etkiledi. Dünyadaki bir takım açıklamalardan videolardan, araştırmalardan bunu görüyoruz. İsrail 2 milyon 200 bin insan Sina Çölüne göndermek istedi.

Kesinlikle oradaki insanların oradan ayrılmamış olması, kendi vatanlarını savunuyor olması İsrail'i eninde sonunda durma noktasına getirecektir. Bu iş bitecek, enkaz kalkacak Gazze'de, enkazın altında kalan ABD, AB ve İsrail olacak.

"MİLLETİN VİCDANININ SESİYİZ"

ABD'nin tavrı noktasında, ABD'nin tavrı, tablosu bizim tarafımızdan olumsuz olarak ortaya konulsa da sadece bizim değil dünyadaki her ülke tarafından, vicdanlı ülkeler ve insanlar tarafından ikircikli yapı olarak yargılanıyor. ABD ikinci dünya savaşından sonra, BM, Nato'daki sistem kapsamında dünyada bir çok yerde egemen bir güç olarak davranıyor. Biz de buna karşı duruşumuzu söylüyoruz. Ama egemen güç olarak bu tavrı ortaya koyarken, taraflı davranış, hukuka aykırı ortaya konulunca buna tepki koymanız, buna olumsuz baktığınızı ifade etmeniz kadar doğru bir şey yok. Biz bu ülkenin milletin vicdanının sesiyiz. Bu coğrafyanın aklından ne geçiyor bunu hisseden yapıda ülke yönetmeye gayret ediyoruz. Yöneticilerin rasyonel davranması icap eder, halk duygusal davranır, duygusallığı da görüp rasyonellikle yan yana getirmek durumundayız. Biz ABD'denin adetsizliğine isyan ediyoruz.

"BU COĞRAFYA KAYNATILIYOR"

ABD'nin Rusya Ukrayna savaşını devam ettirmek için yaptığı hamleleri hepimiz görüyoruz. O savaş nasıl ortadan kalkabilir, Rısya - Ukrayna bölgesi ABD'den uzak olduğu için onun vatandaşını etkilemiyor ama benim vatandaşımı etkiliyor. Suriye, Irak meselesinden de böyleydi. Egemen güç tarafından sürekli bu coğrafya kaynatılıyor, biz de buna bir duruş sergiliyoruz. Bazen sözle bazen Fırat Kalkanı ile... Mücadele ediyoruz. PKK, PYD'nin ABD'nin desteklediği neredeyse Rusya'nın Wagner'i gibi bir örgüt haline geldiğini görmüyor muyuz. Bir siyasi parti görmüyor o da Kandil'den talimat için görmüyor.

"BİZİM İTTİFAKIMIZ SEÇİM İTTİFAKI DEĞİL"

Dağ, yerel seçimlere ve Cumhur İttifakı'nın yerel seçim hazırlıklarına ilişkin soruları yanıtlayarak şu açıklamalarda bulundu: 

AK Parti ve MHP liderleri bir araya geldi, ittifak içindeki diğer partilerle de aynı süreç yürütülüyor. Bizim ittifakımız seçim ittifakı değil. Bizim ittifakımız etle tırnak gibi. Bizim seçim ittifakı olmadığımız test edilmiş, onaylanmıştır. Seçimde anlaşırız, başka şekilde yol izlenir, önümüzdeki süreçte ortaya çıkacak. Bizde, ittifakla ilgili süreci yönetecek arkadaşlarımıza Cumhurbaşkanımız görev verdi, gerekli müzakereler yapılıyor, sonra MYK'ya getirecekler, Cumhurbaşkanımıza sunacaklar. Değerlendirmeler yapılacak. Bir taraftan da kendi sürecimizi yürütüyoruz. Yarın seçim işleri Başkanı Ali İhsan Bey süreci anlatacak. 2019'dan yola çıkarak, bizde Cumhurbaşkanımız başkanlığımda toplanılır, il il isim tespitine başlayacaklar. Tamamını beklemeden, aday açıklamalarına başlayacağız. Komisyon toplanıp, belli ismi belirledikten sonra başlanılır.

"İZMİR'DE 37 PAZARYERİ SÖZÜ VERİP 1 PAZARYERİ YAPTI"

İstanbul ve Ankara'yı kazanacağız. Özellikle büyükşehirlerin sorunları öteledikçe büyükşehirlerdeki hayat hızlı devam ettiği için basit sorunlar bile sorun yumağı haline geliyor. CHP'li belediyeler  vadettiği hiçbir şeyi yapmadılar. İzmir'de de aynı şekilde, bakıyoruz 37 tane pazaryeri sözü vermişti 1 tane yaptı. Bunun gibi alt üst geçit, yol, trafiği engelleyecek şeyler, otobüs, metro sözleri yerine gelmediği gibi basit meseleleri de çözemediler... İstanbul'da yürüyen merdiven, otobüslerin yanması gibi sorunlar... Bu sorunları çözmeseniz siz o dinamiğe ayak uyduramasanız, sorun yumakları olur. Yerel yönetim insanların güncel hayatı üzerinde daha etkili.

"İZMİR'DE SORUN YUMAKLARI VAR"

İzmir de 25 senedir aynı zihniyette beledi yönetimi olduğu için sorun yumakları var, bunları çözmek için kazanmak durumundayız. Bizde olmayan bütün belediyeleri kazanmak için koşturacağız. Bugüne kadar hayatımız öyle geldi. Siyasetimizde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hayatımız koşturmacayla geçti, yine öyle olacak. İnşallah 2019'da yol kazasına uğrayan belediyeler başta olmak üzere tüm belediyelerde sonuç alacağız inşallah.

"İYİ NİYETLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR"

MHP ile yürütülen n görüşmelerde son durum... 2019'da tecrübemiz oluştu, 2019'a giderken süreçte bazı yol kazaları da yaşanmıştı. Şimdi bir tecrübemiz var, onun üzerine inşa edeceğiz. Somut bir sonuca ulaşmış durumda değil ama görüşmeler devam ediyor. 5 defa bir araya geldi heyetler, devam ediyor. Bunun diplomasisi var. İş birliği söz konusu. İttifakın genel seçimlerde kanunu belli yerel seçimlerde kanun yok. Siyasal ortam bunu gerektirdiği için yerel seçimlerde ittifak yaşanıyor, 2 taraf da olaya iyi niyetle bakarak, ülkenin geleceğinin Cumhur İttifakı üzerinde olması ön kabulüyle görüşmeler devam ediyor.

"CHP'DEKİ DEĞİŞİM MAKYAJ DEĞİŞİMİ"

CHP Kurultayı'nda yaşananların sorulması üzerine Dağ, "Değişim makyaj değişimi. Yüz aynı! CHP'de 10 seçim Kemal Kılıçdaroğlu kaybetmiş, 9'unda Özgür Özel yanında. Kendisi belediye seçimini Manisa'da kaybetmiş. Değişen bir şey yok, makyajı pamukla temizlediğinizde gerçek yüz ortaya çıkar. 13 sembolü oluşturmaya çalıştılar, Kılıçdaroğlu 13. Cumhurbaşkanı olacağım diye ortay çıktı, 13 yıl genel başkan oldu. Bundan sonra öyle anılacak. Kılıçdaroğlu genel başkanlık ya da grup toplantılarında veda ediyorum dediğinde Özel ağlaşmıştı, bugün o ve ekibi gülücükler saçıyor. Kongre sonrasında, kongredeki mesajlar çok manidar. Çekilecektim ama Ekrem İmamoğlu'nun yönettiğin bir hesaptan İmamoğlu'nun  önerisiyle çekilecek tweetini görünce, İmamoğlu'nun Özel konuşması, bir gazetecinin eş başkanlık vurgusu, Özel'in ziyaretleri, PM'deki ertelemeler, kavgaların gün yüzüne çıkması HEDEP'e benzer gibi eş başkanlık olacak gibi duruyor Değişim olmadı, vuran aynı el, konuşan aynı söz. FETÖ'ye Kılıçdaroğlu ne kadar sahip çıktaysa Özel de o kadar sahip çıktı. Kılıçdaroğlu ve Özel birlikte Demirtaş'a sırf seçim kazanmak için aynı tabloyu yaptı "dedi. 

"BİZ KENDİ GÜNDEMİMİZE BAKIYORUZ"

Dağ sözlerini şöyle tamamladı: 

Biz kongreden öncede sonra da karşı tarafta ittifak olacakmış gibi çalışıyoruz, çok da ilgilenmiyor, göz ucuyla bakıyoruz. İYİ Partinin toplum nezdinde acabası var, biz onlar bir şekilde, gibi çalışmalarımızı yürütüyor, kendi gündemimize bakıyoruz.