GÜNDEME BAKIŞ – Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılacağını resmen duyurmasının ardından Türkiye seçim sürecine girdi.

CHP’DE BAŞVURULAR BAŞLIYOR

CHP’de milletvekili aday adayı başvuruları bugün başlayıp 20 Mart’a kadar sürecek. Başvuru ücreti 30 bin TL olarak belirlendi. Bu rakam kadınlar, gençler ve engelli vatandaşlar için 15 bin lira olacak. Aday adaylarından ayrıca 3'er bin lira da dosya ücreti alınacak. 2018 genel seçimleri öncesi İzmir’den 106 kişi milletvekili aday adayı olabilmek için başvurmuştu. 14 Mayıs seçimi öncesi başvuru yapanların sayısının daha fazla olması bekleniyor.

AK PARTİ'DE DE BUGÜN BAŞLIYOR

AK Parti'de milletvekili aday adayı başvuruları bugünden itibaren başlıyor. AK Parti'nin adaylık başvurusu için erkek adaylardan 20 bin lira, kadın ve genç adaylardan 10 bin lira, engellilerden ise 5 bin lira talep ediliyor. AK Parti'den aday adayı olmak isteyenler başvuru ücretini parti yerine AFAD'ın deprem hesabına yatıracak.

MHP’DE SALI GÜNÜ BAŞLIYOR

MHP'de milletvekili aday adayı başvuruları 14 Mart’ta başlayacak. Bir hafta sürecek başvuru için aidat ücreti de 3 bin TL olarak açıklandı.

İYİ Parti'de milletvekilliği aday adayı başvurularıyla ilgili bugün bir açıklama yapılması bekleniyor.