Türkiye'de geçtiğimiz son 3 yılda iç piyasadaki zeytinyağı talebini karşılamak için ihracat yasağı getirilmişti. Türk zeytinyağı sektörü dökme ve varilli ihracat yasağının kaldırılması için talepte bulundu. Yapılan talep başvurusunda sonra Ticaret Bakanlığı 1 Kasım 2024 tarihine kadar 50 bin ton kota verildiğini açıkladı..

İstenilen ortak talebin karşılanmasından dolayı Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Emre Uygun, 50 bin ton kota sayesinde Türkiye’nin elindeki 200 bin tonluk stokun yüzde 25’inin katma değere dönüşeceğini, Türkiye’nin zeytinyağı ihracatının 300 milyon dolar civarında bir artış kaydedeceğini açıkladı. 

Türk zeytinyağı sektörü dökme ve varilli ihracat yasağının kaldırılması istiyor. Ticaret Bakanlığı’ndan 50 bin ton kota çıktı. Türkiye, 2024/25 zeytinyağı sezonuna hazırlanıyor.

TÜRK ZEYTİNYAĞ İHRACATÇILARI İTİBAR KAYBETTİ
“Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlama ne üreticiye ne ihracatçıya ne de tüketiciye fayda sağlamadı” tespitinde bulunan Uygun, “Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına getirilen tedbir iç piyasada fiyatların düşmesi amacıyla alınmıştı.
Tedbir kararı alındığında 180 TL olan zeytinyağı fiyatı düşmek bir tarafa 350 TL seviyelerini gördü. İhracatımız 2022/23 sezonunda 150 bin ton iken, 2023/24 sezonunda 7 aylık dönemde yüzde 70 civarında kan kaybetti. Tedbir kararı nedeniyle zarar gören sadece ihracatçı olmadı. Üretici ürünlerini ihracatçılara satamadığı için gelir kaybına uğradı.

Her şeyden önce Türkiye ve Türk zeytinyağı ihracatçıları, ihraç pazarlarında itibar kaybetti. 50 bin tonluk kotayı Türk ihracatçılarımızın 1 Kasım’a kadar kullanacaklarına inanıyoruz. 400 bin ton civarında rekolte beklediğimiz 2024/25 sezonunda da kotaların olmadığı, ihracatçılarımızın serbest piyasa koşullarında dünya piyasalarında ihracat yapabileceği bir sezon diliyoruz. 24 Mayıs’taki açıklamamızda da dillendirdiğimiz gibi, tarım ürünlerinde ihracat üreticilerimizin sigortasıdır.

Üreticilerimizin sigortasının elinden alınmaması hem üreticilerimiz hem de ülkemiz için hayati öneme sahip. Yasaklar geride kaldığı takdirde 2024/25 sezonunda Türk zeytincilik sektörü olarak tarihimizde ilk kez 1 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz. Türk zeytinyağı sektörünün ortak talebine olumlu yaklaşan Ticaret Bakanımız Prof. Dr. Sayın Ömer Bolat’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’ya teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
 

SERBEST PİYASADA ZEYTİNYAĞ FİYAT LİSTESİ

Türkiye genelinde enflasyon ve ekonomik kriz zeytinyağı fiyatlarını yakından etkilerken geçen seneye oranla fiyatlarda yüzde 100'lük bir artış yaşandı diyebiliriz. Yeni sezona hazırlanan üreticiler bu sene rekolteyi yüksek beklediği belirtildi Serbest piyasada zeytinyağı fiyatları belli oldu. İşte güncel  zeytinyağı fiyatları


ZEYTİN YAĞI YEMEKLİK             550.00

ZEYTİNYAĞI SIZMA                      525.00

ZEYTİNYAĞI SIZMA  5 LİTRE      1999,95           

TAŞ BASKI ZEYTİN YAĞ 1 LİTRE   532,78