İEÜ Mühendislik Fakültesi öğrencileri, otomobil için yaklaşık 2 yıl süren Ar-Ge çalışması gerçekleştirdi. Otomobilin montajı ise çalışmalar sonucunda yaklaşık 3 ayda tamamlandı. İEÜ Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Murat Türkan ve ECOWHEELS takımını oluşturan 13 öğrenci tarafından hayata geçirilen elektrikli otomobil, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, bu yıl üçüncü etabı İzmir'de gerçekleştirilen TEKNOFEST'te ilk kez tanıtıldı. TEKNOFEST ziyaretçileri, elektrikli otomobili detaylıca inceledi, otomobile binip bol bol fotoğraf çektirdi.

'50 KİLOMETRE HIZA ÇIKABİLİR'
Otomobile ilişkin detaylı bilgiler veren Dr. Türkan, "Aracımızın tasarımı ve tüm planlaması öğrencilerimize ait. Şasesi ve mekanik aksamının yerli olduğunu söyleyebilirim. Bunları yaparken malzeme olarak alüminyumu kullandık. Alüminyum hafif olduğu için aracın enerji tüketiminin de düşmesine olanak sağlıyor. Aracımızın 2 tane elektrik motoru var. Bunlar, arkadaki lastik jantlarının içerisinde yer alıyor. Aracımız elektrikli olduğundan dolayı özel batarya paketi de hazırladık. Aracımız şimdilik prototip olduğu için 110 tane pil koyduk ve şu anda bu pillerle 50 kilometreye kadar yolculuk yapmak mümkün. Elbette pil sayısını artırarak 50 kilometre olan bu menzili 500 kilometreye kadar çıkarabiliriz. Aracımız, arkadan çekişli ve 40-50 kilometre hıza ulaşabilecek özelliklere de sahip" dedi.

'YARIŞMAYA DA KATILACAĞIZ'
Geliştirdikleri otomobille 2024 yılında TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilecek 'Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'na da katılacaklarını söyleyen Dr. Türkan, "Öğrencilerimizin; ekip halinde çalışarak, bilim ve aklı referans alarak çalışmalar yürütmesi, yeni şeyler üretme isteği çok değerli. Bir akademisyen olarak öğrencilerle birlikte çalışmak, onların heyecanını ve isteğini gözlemleyerek hep birlikte üretmek, gerçekten muazzam bir duygu. Tüm öğrencilerimize, emekleri ve bana bu duyguyu yaşattıkları için teşekkür ediyorum. Aracımızı daha da geliştirmek, yeni özellikler eklemek için çalışmalarımız sürecek" ifadelerini kullandı.
 
'ÖĞRENCİLERİMİZİ TEŞVİK EDİYORUZ'

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin TEKNOFEST'te açtığı standı ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, bilimsel projeler üretme noktasında öğrencileri her zaman teşvik ettiklerini söyledi. TEKNOFEST'in İzmir'de düzenlenmesinin heyecanını hep birlikte yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Abacıoğlu, "Öğrencilerimiz, elektrikli ve tasarımıyla fark yaratan bir otomobil hayata geçirdi. Bu çalışmayla yaratıcılığın heyecanını, üretmenin gücünü ve bilginin değerini keşfettiler. Öğrencilerimizi, başarılı çalışmalarından dolayı kutluyorum" diye konuştu.