Salatalık kalori bakımından diğer birçok besinin gerisinden gelir. Orta büyüklükte bir salatalık kalorisi 12-16'dır. Yüzde 80'inden fazlası su olan salatalığın şeker oranı da oldukça düşüktür.

Yüksek su içermesi ve kalorisi düşük olması nedeniyle bu sebze tokluk hissi oluşturur. Kilo kontrolü, iştahın kontrol altına alınması için salatalık tüketebilirsiniz.

Sabah kahvaltılarında ağır yiyecekler yemek yerine hafif ve besleyici şeyler tüketmek isteyenler için salatalık mükemmel tercihtir. Salatalık sindirimi kolaylaştırır. Lifli yapısı bağırsak hareketlerini düzenler.

Antioksidanlara ihtiyaç duyan vücudumuz salatalığın içerisindeki eser miktarda antioksidanla zararlı mikropların gelişimini engeller. Sağlıklı ve parlak cilt görünümüne katkıda bulunur.

Su oranıyla da böbrek sağlığına önemli etki eder. Böbrek taşı oluşumunun önüne geçebilir. Vücuttan fazla su ve toksinlerin atılmasını sağlayabilir.

Salatalık stres seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. B vitamini kompleksleri, magnezyum, potasyum açısından zengin olan salatalık sinir sisteminin düzgün çalışmasında önemli rol oynar.

C vitamini içeriği sayesinde vücudun direncini artırır. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olabilir ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Gelelim aç karnına salatalık tüketimine... Sabah kalkar kalkmaz aç karnına salatalık tükettiğinizde ağızdaki bakterilerle savaş açmış olursunuz. Ağız ve diş sağlığına iyi gelir.