İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen 2024 Yılı Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri Genelgesi kapsamında İzmir'de de çalışma yapıldı. Trafik kazalarının önlemesi ve vatandaşların huzurlu yolculuk yapabilmesi için tatil süresince İzmir genelinde 290 ekip, 77 motosikletli şahin timi ve 16 ATV'li polis 188 yaya noktasında toplam 1579 trafik personel aktif olarak görev yapacak. 12-23 Haziran arasında özellikle ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının başlıca sebebi olan hız limitlerinin aşılması, hatalı sollama, emniyet şeridinin kullanılması ve araç kullanma süreleri ihlallerine yönelik denetimler sürüyor.

'YOLUN SONU BAYRAM OLSUN'

'Yolun Sonu Bayram Olsun' mottosuyla hazırlanan afişlerle ise sürücülerin ve yolcuların emniyet kemeri kullanma oranına artırmak hedefleniyor. Ayrıca helikopter ve dron destekli hava denetimlerinin tatili süresince devam edeceği belirtildi. Yarın ve bayramın 1'inci günü halkın uğrak yerlerinden AVM'ler, mezarlıklar, camiler ve kurban satış ve kesim yerlerinde trafik tedbirlerinin arttırılacağı ifade edildi. Bunun yanında motosiklet kullanıcıları için koruma başlığı ve gözlüğü kullanmanın önemine ilişkin denetim faaliyetleri de yapıldığı kaydedildi. Şehirlerarası otobüslerin terminal ve ara istasyonlarında takviye personel görevlendirileceği, giriş çıkış yapan otobüslerle takograflarının kontrol edileceği de belirtildi.

TEDBİRLER EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILDI

Emniyet kemeri kullanımına ilişkin bilgilendirme ve denetimlere ağırlık verildiği bildirildi. Özellikle otoyol ve devlet karayollarında dinlenme tesisleri ile akaryakıt istasyonları kenarları ile kara yolu üzerinde zorunlu haller dışında duraklama, park etme gibi ihlallerin önlenmesine yönelik tedbirlerin en üst seviyeye çıkarılacağı kaydedildi. Ağır tonajlı taşıtlar ile traktörlerde bulundurulması zorunlu malzeme ve gereçler, kasa ve römorkların arkasındaki reflektörler ile koruma çerçeveleri mevzuat kapsamında kontrol edileceği bildirildi. Özellikle yoğun yollar, kavşaklar, rampa veya tünellerde trafik kazalarının önlemesi ve vatandaşların huzurlu yolculuk edebilmeleri amacıyla 12- 23 Haziran arasında 24 saat esasına göre sabit trafik denetimleri yapılacağı kaydedildi. Sürücülere hız yapmamaları, araçta ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri takmaları, cep telefonuyla görüşme yapmamaları, okul ve yaya geçitleri ile kavşak giriş ve çıkış noktalarından geçen veya geçmek üzere olan yayalara durarak yol vermeleri gerektiği, şerit kullanma ve yakın takip kurallarına riayet etmeleri, kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları ve her 2 saatte 1, 10 dakika mola verilerek dikkatlerinin dağılmaması konusunda bilgilendirileceği ifade edildi.(DHA)