Kurban Bayramı tatilinin yaz sezonuna denk gelmesi, rezervasyonların daha hızlı dolmasını sağladı. Özellikle kalabalık ailelerin en büyük talebinin yazlık kiralamaya yönelik olduğu görülüyor. Bölgesine göre kiralamalar günlük fiyat üzerinden 2 bin 500 liradan 20 bin liraya kadar farklı seçeneklerden yapılıyor. İstanbul’a yakın Tekirdağ ve Edirne, villa kiralamalarında ise Antalya ve Bodrum revaçta. Konutların turizm amaçlı kiralanmasını düzenleyen ve yıl içinde yürürlüğe giren yönetmelikle ise yazlık seçenekleri arasında müstakil ev tercihi arttı. 

Yaz sezonu bu yıl yazlık kiralamalarda yeni uygulama ile açıldı. Halk arasında ‘Airbnb’ düzenlemesi olarak bilinen ‘Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Faaliyetlerinin Düzenlenmesini Amaçlayan Yönetmelik’ ile konutun yazlık olarak kiraya verilmesine ilişkin apartman, site maliklerinin onayı gerekiyor. Bu nedenle birden fazla konut olan alanlar yerine müstakil konutlar daha çok kiraya veriliyor. 

Trakya ilgi görüyor

İstanbulluların yazlık için yoğun olarak talep oluşturduğu Silivri’den Kırklareli’ye kadar olan hat üzerinde en çok Tekirdağ ve Edirne’deki seçenekler değerlendiriliyor. Genellikle eski tip müstakil yazlıklar olsa da bölgede yeni yazlık siteleri de var. Fiyatlar çeşitlilik kazanırken günlük bazda en düşük fiyat 2 bin liradan başlıyor. Bölgede günlük bazda en yüksek fiyat 5 bin lira. Sezonluk kiralamanın olduğu bölgede denize yakın olduğu kadar daha köy ve orman alanlarındaki evler de tercih ediliyor. 

Uzak ama gözde...

En çok kiralık yazlık ilanı olan bölge olarak Fethiye öne çıkıyor. İstanbul başta olmak üzere tatilciler için daha uzak bir destinasyon olduğu için ilçede özellikle sezonluk kiralamalar kendini gösteriyor. Aileler ve arkadaş grupları bu sezonluk süreyi kendi aralarında aylık olarak kullanarak değerlendiriyor. Sezonluk kiralamalarda fiyatlar ortalama olarak 120 bin liranın üzerinde. Konuta göre değişen pek çok seçenekle birlikte 500 bin liraya kadar kiralamalar yapılıyor. Uzak bölgeler arasında otelleri olduğu kadar villalarıyla da Antalya yine dikkat çekiyor. Kaş ile Kalkan arasındaki bölge başta olmak üzere pek çok ilan sitesi üzerinden bölgede villa kiralaması var. Günlük bazda kiralama ortalaması fiyat 7 bin liradan başlıyor; 30 bin liraya kadar çıkan seçenekler bulunuyor.

Tatilin gözdelerinden Bodrum, yazlık ve köy evi kiralamalarında da ayrışan bölge. Aylık kiralama bazında ortalama fiyat 150 bin lira olsa da, 50 bin lira seviyesinde de seçenekler var. Lüks bir tatil alanı olarak aylık kiralamanın 500 bin lirayı aştığı seçeneklerle de bölge dikkat çekiyor.

Bayram tatili 9 gün yerli turist Ege’de

Önceki gün yapılan Kabine Toplantısı ardından Kurban Bayramı tatiliyle ilgili beklenen açıklamayı yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Kamu çalışanlarımız için 16 Haziran Pazar günü başlayacak Kurban Bayramı sonrasındaki 2 günlük süreyi de idari izin kapsamına aldık. Böylelikle perşembe ve cuma günlerini de bayram tatiline ekleyerek 9 günlük bir tatil imkanı sağlamış oluyoruz” dedi. 

Uzun tatil sayesinde Türkiye’nin pek çok noktasında turizm hareketi olacağını anlatan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Yerli turist özellikle Ege Bölgesi’ni tercih ediyor. Bodrum, Didim, Kuşadası, Seferihisar, Çeşme, Dikili ve Ayvalık’a kadar olan alan yüksek oranda turist ağırlayacak. Bölgede 5 milyar liralık bir konaklama beklentimiz var. Otel fiyatları yüksek görünse de her keseye göre bir seçenek oluşuyor. Bizler hazırız” diye konuştu.

2 günlük izin formu imzalatmak yasal mı?

Bayramda 9 günlük dönemde blok tatil kararı alan özel sektör firmalarının ve üretim tesislerinin bir çoğu çalışanlarına perşembe ve cuma günleri (20-21 Haziran) için 2 günlük izin formu imzalatıyor. Yani kamuda olduğu gibi aradaki 2 gün tatil sayılmıyor; izinden düşülüyor.

Peki bu durum yasal mı? Karşı çıkan çalışan olursa ne oluyor?

Bu sorunu cevabı şöyle; “Bu izin formlarını imzalamayı kabul etmeyen çalışan olursa işveren doğrudan tatil edip telafi çalışması yaptırabilir. Bu da; 4 ay içinde günde 3 saatten fazla olmamak şartıyla uygulanabilir ve bu durum kabule bağlı değil.”

‘Kiralık villa araması otelden 11 kat fazla’

Özellikle koronavirüs pandemisi döneminde öne çıkan tatil anlayışı olarak ‘kiralık villa’ talabenini devam ettiğini belirten Neredekal CEO’su Gökhan Sivrikaya, “Arama motoru verilerine göre, internette kiralık villa arayanların sayısı, 5 yıldızlı otel arayanlardan 11 kat fazla” dedi.