Karabağlar’da CHP ve AK Parti karşı karşıya... “Ucube milletvekili” tartışması
banner196

Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Karabağlar Belediyesi 2022 yılı ilk meclis toplantısı Başkan Muhittin Selvitopu idaresinde CHP, AK Parti, MHP ve İYİ Parti Karabağlar İlçe Başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Selvitopu, 2022 yılı dilek ve temennilerini paylaşarak, “Umuyoruz ki ülkemiz birçok sorununu aşar, 84 milyon insanımız daha mutlu, güzel bir yaşam sürdürür” dedi. 

“ÇALIŞMALARIMIZDA AKSAKLIK YAŞANMADI”
Belediye çalışmalarıyla ilgili meclis üyelerine bilgilendirme yapan Başkan Selvitopu, “Çalışmalarımızda büyük aksaklık yaşamadık, ara ara sorunlar yaşıyoruz bunları kısım kısım aşıyoruz. Rutin hizmetlerimizde aksaklık olmamasına gayret ediyoruz. Temizlik konusunda, parklarımızın temizliği bakımı, onarımı, yollarımızla ilgili bakım onarım gibi çalışmalarımız devam ediyor. Bunlarda bir aksaklığımız yok. Belediyemiz kurumsal yapı olarak ayakları üstünde duran bir belediye oldu, bundan sonra bunu daha geliştirerek uygulamaya devam edeceğiz. Makine parkımızı güçlendirmeyle, dövizdeki oynaklık nedeniyle çok önemli bir yatırım yapmış olduk. O araçları bugünkü kur fiyatlarıyla alma imkânımız mümkün değil. Diğer yatırımlarımızda olduğu gibi makine parkı yatırımı belediyemiz açısından büyük kazanç oldu. Uzundere’deki Atatürk Gençlik Merkezi için, öngörülen programda herhangi bir aksaklık yaşamadık. Yüzde 26’ları geçti, yüzde 30’la yaklaşan imalat gerçekleştirildi. Açılış hedefimiz ise Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılından önce açılışını yapmak. Kilimcitepe Çalıkuşu Semt Merkezi ihalesi hazır, yakında ilana çıkacak. Sosyal tesisimiz yakıda ihaleye çıkacak” açıklamasında bulundu. 

BAKANLIĞA TEŞEKKÜR: “PLANLARIMIZ ONAYLANDI”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’e gelerek açılışını yaptığı Mobilya Akademisi’nin faaliyete hazır olduğunu kaydeden Başkan Selvitopu, “Mobilyacılık eğitim merkezimizin oturma raporu alındı, Mobilyacılar Odasıyla birlikte ‘Mobilya Akademi’ olarak faaliyete geçmiş oldu. Kavacık meydan düzenlemesi hazırlığımız var. Kendi ekiplerimiz, iş gücümüzle meydan düzenlemesine geçmeyi planlıyoruz, orada yaşayan vatandaşlarımızla görüşerek, kimseyi mağdur etmeden düzenlemeyi gerçekleştireceğiz. Pazar yeri bakım onarım çalışmalarımız devam ediyor. Basın Sitesinde tenis kortu olan bir alanımız var, burası planlarda belediye hizmet alanı olarak geçiyor, burada bir semt merkezi planımız var, kesinleştikten sonra buraya da devam edeceğiz.  Okullarla ilgili tadilat ihalemiz vardı, birçok okulda bu çalışmaları gerçekleştirdik. Belediyemizin ihtiyacı olan birçok malzemeyi satın alarak şantiyemizde depoladık. Veteriner Müdürlüğümüze yeni bir ameliyathane yaptık, daha fazla sayıda hayvanı tedavi etme, kısırlaştırma imkanına kavuşmuş olacağız. Yeşilyurt Kapalı Pazar yeri projemiz hazır, otopark sorunu var orada mevcut projede pazaryerinin altı otopark, otoparkı genişletmek istiyoruz, genişletince projemizi hayata geçireceğiz. Sevgi Mahallesi’nde semt merkezi talebi var, kamulaştırmayla çözebilirsek hayata geçireceğiz. Osman Aksüner, Aşık Veysel mahallerimizde 106 hektarlık alanda, belediyemiz kentsel dönüşüm çalışmaları içinde hazırladığımız planları bakanlığa sunmuştu., Bakanlığımız 1 /25000’lik planları belediyemizin önerdiği şekilde onayladı, teşekkür ediyoruz. Umarız ki arkasından 5000’lik ve 1000’lik planlarda onaylanır, uygulamaya geçeriz. 25000’lik o planlar askıya çıktı” ifadelerini kullandı. 

DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ SEÇİLDİ
CHP’li meclis üyeleri, Zafer Levent Yıldır, Can Ersoy, Müntaz Rodos, AK Partili Meclis yeleri Cengiz Aktaş, Fikret Mısırlı denetim komisyonuna seçildi.

MOLLAKÖY VE KARKAMIŞ’A İZMİR’DEN DESTEK
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Alper Güldalı, Erzincan ili Mollaköy Belediyesinin Meydan Projesi yapımı için Karabağlar Belediyesi bütçesinden karşılanmak üzere Mollaköy Belediyesine KDV hariç 230 bin TL, Gaziantep İli Karkamış Belediyesinin "Karkamış Asri Mezarlık Alanı Düzenleme Çalışmaları ve Karşılama Alanı Projesi"nin yapımı ise belediye bütçesinden karşılanmak üzere Karkamış Belediyesine KDV hariç 100 bin TL ödenmesine yönelik Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’na yetki verilmesine yönelik önergelerin Plan ve Bütçe Komisyonu’nda incelenmesini talep etti. Güldalı, Mollaköy’ün 2 bin nüfuslu olduğunu ve ödenecek meblağların yüksek olduğunu bu sebeple komisyondan geçmesinin doğru olacağını kaydetti. Başkan Selvitopu, “Orada bir meydan var, bizim teknik elemanlarımız gidip meydanı inceledi, projeyi belediyemiz teknik ekipleri yaptı, o proje maliyetiyle ortaya çıkan miktar. Plan, Bütçeye gitmesinde bir sorun yok, meclisimiz uygun görürse göndeririz” dedi. Önerge oybirliğiyle Plan Bütçe Komisyonuna sevk edildi. 

UCUBE TARTIŞMASI”
CHP’li Meclis Üyesi Baki Durmuş’un, AK Parti eski Milletvekili Zülfü Demirbağ’a “ucube milletvekili” demesi mecliste tartışmalara neden oldu. 

AK PARTİLİ GÜLDALI, “HADDİMİZİ AŞMAYALIM”
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Alper Güldalı, CHP’li Durmuş’a tepki göstererek, “Baki Bey’in konuşmasında ‘içime sindiremiyorum, kınıyorum’ derken kendisi ‘ucube’ lafını seçilmiş bir milletvekiline söyledi. Bu konuşmayı yaparken bu şekilde hitap etmek ne lahana turşusu ne perhize döndü. Haddimizi aşmayalım, terbiye, edep sınırını aşmadan konuşalım. Sokakta gezen hiçbir canlıya bile ucube denmez. Hitabınıza dikkat etmeniz lazım. Bu şekilde konuşmak bize yakışmaz, bu çatımıza yakışmaz, ayıptır” çıkışında bulundu. 

SELVİTOPU, “ÜSLUBUMUZA DİKKAT EDERSEK İYİ OLUR”
Başkan Selvitopu tartışmaların arasına girerek, “Arkadaşlarımızın değerlendirmeleri olabilir, her düşünceye saygı duyacağız ama özellikle üslubumuza hakaret etmeyecek şekilde dikkat edersek daha iyi olur” uyarısında bulundu. 

CHP’Lİ DURMUŞ, “O MİLLETVEKİLİNE SAYGINLIK ÖLÜÇÜSÜ TARTIŞILIR”
CHP’li Baki Durmuş ise, “Ebetteki seçilmişlere saygı gösteririz. Bakınız çok acı bir cümle ‘komünistlerin zaten namus anlayışı yoktur’ bunu bir milletvekili söylememeli, kendi seçmenine söyledi. Milletvekilinin böyle bir söylem biçimi varsa o milletvekiline karşı saygınlık ölçüsü ne olur o da tartışılır” açıklamasında bulundu. 

EROĞLU, “KARABAĞLAR’I KONUŞMALIYIZ”CHP’li Durmuş’a tepki gösteren AK Parti Meclis Üyesi Fırat Eroğlu, “Maalesef her mecliste konuştuğumuz konular Karabağlar’la ilgili olmuyor. Ben, milletvekilinin açıklamasını bilmiyorum, burada duydum. Eğer usul, adap, kanun dışı bir ifade varsa savcılığa gider, şikayetini yapar. Az önce tutanaklara geçen sözler içinde milletvekili veya ilgili kişiler savcılığa gider, suç duyurusunda bulunabilir. Burada hepimiz Karabağlar’la ilgili çalışmalar yapmak istiyoruz, ilçemizle ilgili konuşacaklarımız varken daldan dala, ilgisiz konularla meclisi hararetli bir moda sokmak bence buradaki işleyişi, düzeni aksattırıyor. 2 bin nüfuslu belediyeye biz kent meydanı için 230 bin lira para gönderiyoruz. Keşke kendisi çıkıp, 'Ya Sayın Başkan Karabağlar’ın 500 bin nüfusu var, bizim kent meydanımız yok, biz 2 bin nüfuslu beldeye 230 bin lira para gönderiyoruz. Acaba önce Karabağlar’a bir kent meydanı yapsak mı’ diye soru sorsa ama maalesef her zamanki gibi suyu bulandırıyoruz. Hararetli tartışmalar ama Karabağlar’la ilgili 1 gram ilerleme yapamıyoruz. Burada üçüncü yılımızı dolduracağız, çalışma tempomuz ve yeterlilik tempomuzu iyi görmüyorum daha iyisini yapabilirdik” dedi.

SELVİTOPU: “ÖNERİLERİN ALTI DOLDURULURSA MEMNUN OLURUZ”
Meclisin kapanış konuşmasını yapan Başkan Muhittin Selvitopu, “Genel Başkanımızın Urfa’da söylediklerini sonuna kadar arkasındayız. Sözlerin; bulunduğu bölgeyle bağı var, güneş enerjisinden yararlanmak ve tarımla uğraşan vatandaşların bundan faydalanmasını sağlamak tarımın desteklenmesi açısından çok doğrudur. Burada Kavacık’la ilgili bu öneriyi getiren arkadaşlarımıza saygı duyarız ama altı doldurulsaydı çok daha memnun olurduk, oralarda güneş enerji sistemi kurulacak yerler yok, belediye olarak bizim de yerimiz yok. Daha somut öneriler getirilirse tabi ki meclisimiz değerlendirir. Birçok parti genel başkanının söylediği sözler var, hepsini sıralarsak işin içinden çıkılmaz. Urfa yöresinde öyle projenin çok büyük faydası olur. Umarız Urfa’da da Büyükşehir Belediyesini biz kazandığımızda bunu yapacağız demiştir, biz de o düşünceye katılıyoruz ve arkasındayız” dedi. Selvitopu Uğur Mumcu, Gaffar Okan, Kamer Genç, Nazım Hikmet, Zübeyde Hanım, Rauf Denktaş’ı anarak, “Bir haksızlık yapılan isim de Hrant Dink’tir” ifadelerini kullandı. 

Anahtar Kelimeler:
UcubeAk PartiChpKarabağlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner235