banner223

Güzelbahçe Belediyesi’ne Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü
banner196

Güzelbahçe Belediyesi Eylül Ayı Meclis toplantısında ‘Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ kurulmasına dair verilen komisyon önergesi meclis tarafından kabul edildi. Güzelbahçe Belediyesi’nde 11 olan müdürlük sayısı 12’ye yükseldi.  


Güzelbahçe Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısında dilek ve temenniler bölümünde söz alan Av. Ferda Demirbaş, “Kadınların toplumsal hayatın tüm alanlarında hak, fırsat ve olanaklarında eşit biçimde yararlanmalarını sağlamak, kadınlara yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek eğitim ve sosyal desteklerle güçlendirmek. Aile biriminin korunması ve aile bağlarının artırılmasına yönelik sosyal hizmet ve faaliyetlerini yürütmek bu alanda ilgili kamu, kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında iş birliği ve koordinasyonu sağlamak. Çocukların ve gençlerin sağlıklı gelişimini temin etmek üzere çocuklara ve gençlere yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek. Öncelikle çocuğun aile içinde yetiştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla aileyi eğitim, danışmanlık ve sosyal desteklerle güçlendirmek, ailelere yönelik eğitsel faaliyetler yürütmek ve projeler yürütmek, konferans seminer vb etkinlikler düzenlemek amacıyla 6284 sayılı ailenin korunması, şiddetin önlenmesine dair kanun hükümleri ile diğer kanun ve yönetmelik hükümlerinin gerektiği şekilde kadın ve ailenin korunmasına yönelik her türlü çalışma, planlama ve uygulama yapmak üzere Güzelbahçe Belediyesi bünyesinde ‘Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ kurulması komisyonumuz tarafından kabul edildi. Bugün kadın dostu belediye olma yolunda önemli bir adım daha attık. Komisyon üyelerine ve meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Bu bağlamda kadına yönelik şiddete yönelik farkındalık yaratmak ve kadının aile içinde ve toplumda sahip olması gereken eşit hak ve özgürlükler için mücadele etme kapsamında uluslararası hukuk çerçevesinde kadınların sahip oldukları hakları içeren İstanbul Sözleşmesi’ de umarız kısa sürede kabul edilir. Bir dileğimiz de nikâh törenlerinde nikâh cüzdanıyla birlikte ‘İstanbul Sözleşmesi’nin de çiftlere verilmesinin şık olacağını düşünüyoruz. Kadın dostu belediye olma yolunda göstermiş olduğunuz çaba için Sayın Başkanım sizlere de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi. 


‘KADIN AİLENİN TEMEL TAŞIDIR’

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü kurmanın şu yaşanan süreçte önemli olduğunu vurgulayan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Ferda Hanımın söylemiş olduğu sözlere katılmakla beraber, son zamanlarda kadına yönelik şiddetin arttığını hepimiz görüyor ve izliyoruz. En önemli zamanda İstanbul Sözleşmesi’ni tartışıyor olmak bile çok üzücü. Daha ne kadar kadının; eşleri, sevgilileri, babaları, aile bireylerinden şiddet görmesi, ölmesi gerekiyor. Sözleşmeye taraf olmak dışında, sözleşmenin hemen uygulanması gerekiyor. Uluslararası hukukta kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddet konusunda bağlayıcılığa ve yaptırım gücüne sahip ilk sözleşme olması bakımından kadınların yaşam güvencelerinden birisi olan İstanbul Sözleşmesi’ni meclis üyemiz Ferda Demirbaş’ın bu güzel dileğini yerine getirip, artık nikah cüzdanlarıyla birlikte yeni evli çiftlere dağıtacağız” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ecz H Yarbuz 10 ay önce

Hayırlı olsun .6284 sayılı yasa ,bazı eklemelerle yeterli .Dünyanın size dayattığı,müdahil olduğumuz İst Sözleşmesini,M K Atatürk' ün temeline oturtunyeyer .

Avatar
Şenay Özdağlar 10 ay önce

Çok güzel bir girişim

banner226