Başkan Batur iki yılını değerlendirdi: ‘Konak’ta yolumuz uzun, asla yorulmayız!’
banner196

GÜNDEME BAKIŞ- Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, iki yıllık görev ilçede yürütülen çalışmalar ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde basın mensuplarıyla buluşan Batur, yaptığı detaylı sunumda yeni dönemde hayata geçirilecek çalışmalarla ilgili de konuştu. Başkan Batur’un ‘Yeni Dünya Yeni Normal Yeni Bir Konak’ başlığıyla gerçekleştirdiği toplantısında CHP’li yöneticiler başta olmak üzere diğer siyasi partilerin mensupları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

KILIÇDAROĞLU VE MYK’YA TEŞEKKÜR
Batur konuşmasının başında, “2019 yılında bir serüvene başlamıştık. 20 yıllık Narlıdere Belediye başkanlığından sonra Konak’ta devam eden bir serüven… Narlıdere’deki çalışmalarımızdan sonra İzmir’in kalbi Konak’a görevlendirmemiz benim için onurdu. Buna yakışan bir tavırla hareket ediyoruz. Daha önce hiçbir belediye başkanına böyle bir onur verilmemişti. Böyle bir görevi bizlere layık gören CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ve MYK’ya teşekkür etmek istiyorum” dedi.

KARDEŞLİĞİN OLDUĞU YERDE BAŞARI DA VARDIR!
Batur konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Adaylığımızdan sonra Konak’ta çalışmalarımıza, seçim kampanyalarımıza başladık. İlk önce CHP Konak İlçe Örgütü’yle bir araya geldik. İlçe Başkanımız Çağrı Gruşçu ile daha önce tanışıyorduk ama o gün ağabey-kardeş olduk, onlar bizi bağrına bastı. Yönetime ve o dönem görev yapan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kardeşliğin olduğu yerde başarı da vardır. Biz de ilçe örgütümüzle birlikte omuz omuza çalışarak, genel başkanımızın söylediği tabir var, dostlarımızla birlikte bu başarıyı yakaladık. Konak tarihinin en yüksek oyu olan yüzde 63.4’ü aldık. Millet İttifakı’ndaki tüm bileşenlere teşekkür ediyorum.”

BİRLİKTE KONAK DİYEREK YOLA ÇIKTIK!
Batur, “Birlikte Konak sloganıyla yola çıktık. Konak’ta herkesi kucaklayan, seven, eşit mesafede olan, herkes için elinden geleni yapmayı hedefleyen bir belediyecilik anlayışını sürdürmeye devam ediyoruz. Birlikte Konak bir slogandan daha öte bir olaydı. Konak’ta bundan sonraki yol haritamızı belirleyen bir slogandı. 2 yıldır bundan sapmadan yola devam ediyoruz. Konak’ta herkesin belediye başkanı olaya çalıştım. Bebeğin, çocuğun, gencin, yaşlının, engellinin, emeklinin, sokaktaki can dostların da belediye başkanıyım. Kimine göre belediye başkanlığı iş, görev, hizmet makamıdır. Ben hep hizmet makamı olarak gördüm. Halka hizmet etmek bizim için onurdur. Bunu severek ve heyecanla yaptığımı ifade etmek istiyorum. Bazıları çok fazla belediye başkanlığı yaptığımız için eleştiriyor. 20 sene Narlıdere şimdi Konak. Ama bir işi heyecanla yapmaktan hiç ödün vermiyoruz. Motivasyonumuz tam, Konak’ta daha güzel işler yapacağız. Seçim döneminde bazı vatandaşların, ‘Konak’ı da Narlıdere gibi mi yapacaksın?’ talepleri vardı. Gerçekten Narlıdere gibi yapacağız. 3 temayı kendimize ilke edindik. Kentin en önemli ihtiyacı olan kentsel dönüşümü hayata geçirmek… Konak’ın hemen hemen tüm bölgeleri dönüşüm bekliyor. İlk etapta buna başladık. Gültepe’deki 14 mahalleyi ilgilendiren kentsel dönüşüm planlamasını 8 aylık süre içinde gerçekleştirdik. Hem Konak Belediye meclisinden hem İzmir Büyükşehir’den oy birliğiyle geçti. İtirazlar değerlendirildi. Şimdi vatandaşların hakları değerlendiriliyor. Geçmişten beri Konak’ta yapılan en değerli çalışmalardan bir tanesi. Kentin anayasasını bitirmiş olduk” dedi.

VERDİĞİMİZ EN ÖNEMLİ SÖZÜ YERİNE GETİRMİŞ OLACAĞIZ
Beştepeler planlarına dair de konuşan Batur, “Planlar uygulandığında orada yaşayan insanların kaderleri değişecek. Muhtarımız park istiyor, 1 metrekare park yapacağımız alan yok. Sosyal tesis alanı yok. Yaşam biçimleri bina içine kalmış. İnsanların nefes alacakları yerleri yok. bu planlarla hem kentin çehresi değişecek hem de en önemlisi bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız insanca yaşamanın onurunu yaşayacaklar. Hem Yeşildere Caddesi’nden geçenler gecekondulardan bahsederlerdi. 2 senede planlandı bunlar. Gürçeşme birinci etap ve ikinci etap çalışmalarına başladık. Kentin değişime, dönüşüme dair çalışmaları 6 aya kadar tamamlamış olacağız. Verdiğimiz sözlerden en önemlilerinden bir tanesini yerine getirmiş olacağız” dedi.

HİZMET BİNASINI 2023’E YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ
Pandemi başta olmak üzere doğal afetlere dair açıklama yapan Batur, “Bir kriz belediyeciliği ortaya çıktı. Artık krizlerle başa çıkabilecek tecrübeyi kazandık. Büyükşehir başta olmak üzere tüm belediyelerimizle vatandaşın sıkıntılarını çözme noktasında hareket ettik. Bugünlerde yine çok dikkat etmemiz lazım. Deprem, sel, tsunami, hortum oldu. Bir göktaşı düşmedi dedik, o da düşmüş. Başımıza gelmeyen kalmadı. 30 Ekim’deki deprem sırf Bayraklı’yı vurmadı. İlçeleri de vurdu. Cam binamız hasar gördü ve yıkımına karar verdik. Binamızın çevresindeki iki arsayı da kamulaştırdık. Konak’ın gerçekten ihtiyacıydı. 2023 yılına yetiştirmek ve bu dönem güzel bir hizmet binası hatırası bırakmak istiyoruz” dedi.

NELER YAPILDI?
Hayata geçen hizmetlere değinen Batur, “Toros’taki sosyal tesisi bitirdik. Pazar yerimizi açtık. O mahallelerdeki sosyal dönüşümü de bu tür tesislerle yapmak lazım. İçinde kadın, çocuk, genç var. O mahallede herkesin yararlanacağı tesisleri yapmamız lazım. Bunun birincisi Toros’taki tesis. Her şeyi hazır, maalesef pandemiden dolayı açamadık. Gültepe spor tesislerini de teslim alıyoruz. O bölgede gençlerin başka yollara gitmemesi noktasında yapılan en güzel çalışmalardan bir tanesi, tamamladık. Çınarlı’daki rekreasyon alanına bilim merkezi kuruyoruz. Aydın Erten Rekreasyon alanını devralmıştık. Orman Bakanlığı tarafından tarafımıza tahsis edildi. Bunun da o bölgeyi ayağa kaldıracağına eminim” açıklamasında bulundu.

ROMAN VATANDAŞLARA MÜJDE!
Konak’ın gelişimi açısından altın üçgen olarak gördüğü Agora, Kemeraltı ve Basmane hattına önem verildiğini ifade eden Batur, “Her türlü bina restorasyonunu yapıyoruz. Tarihi ayağa kaldırmak için elimizden gelen her türlü çabayı sergiliyoruz” dedi. Batur sözlerini sürdürdü ve “8 Nisan Dünya Roman Günü… Pozitif ayrıcalık isteyen kesimlere hizmeti daha fazla götürüyoruz. Konak’ta 50 binin üzerinde Roman vatandaş yaşıyor. Roman vatandaşların hayata daha iyi tutunabilmeleri, gençlerin sıkıntılarının aşılabilmesi, madde bağımlılığıyla ilgili bazı alışkanlıkların ortadan kaldırılması için birçok proje yapıyoruz. 8 Nisan’da Roman Kültür Merkezimizi yapıyoruz. Orada gençlerin kurs görmeleri, kadınların meslek edinmeleri için önemli bir çalışma…” ifadelerini kullandı.

İŞ BİRLİĞİ İÇİNDEYİZ!
Batur, “Engelliler bizim için çok önemli. İşte belediyecilikten haz duyduğumuz şey bu. Ayrıcalıklı kesim olarak gördüğümüz engelli kesime yaptığımız çalışmalar var. Kadınlarımız için çalışmalar yapıyoruz. Belediyemiz içinde kadın kooperatifini kurdu. Onlar da semt pazarlarında yaptıkları satışlarla ev ekonomisine katkıda bulunacaklar. STK’larımızla iş birliği içindeyiz. Yaptığımız projeler, etkinliklere baktığınız zaman çoğunun STK’lar, sivil inisiyatifler, kadın dernekleriyle yapıldığını görürsünüz. Bu kapsamda 39 tane projemiz var. İnsani gelişmişlik alanında 13’üncü olduk. Dünya demokrasi partner ödülüne layık görüldük” dedi.

KONAK’TA YOLUMUZ UZUN, ASLA YORULMAYIZ
Batur ayrıca, “Bir belediye başkanı için kendisine emanet edilen bölgeye katkı koymak, o hayale hemşerilerimizi de ortak etmek güzel ve muazzam bir duygudur. Evet Konak’ta yolumuz uzun, önümüze zorluk çıkıyor ama bizler dünyaya emsal olmuş bir liderin yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıyız. Asla yorulmayız. Konak’ta belediye başkanı olmaktan, İzmirli hemşerilerimle yaşamı paylaşmaktan büyük heyecan duyuyorum. 3’üncü yılımıza da bu heyecanla başlıyoruz. Yaptığımız tüm projelerde özveriyle çalışan, her türlü konuda desteğini gördüğüm tüm meclis üyesi kardeşlerime, muhtarlarımıza, STK’larımıza, siyasi partilerin çok değerli temsilcilerine teşekkür ediyorum. Konak’ta bundan sonraki süreç daha da hızlı olacak. Özellikle pandemiden çıktıktan sonra adımlar atılacak. Yeni bir Konak için yeni bir süreci başlatıyoruz. Hemşerilerimizle daha fazla buluşacağız ve omuz omuza yol almaya devam edeceğiz. Birlikte Konak felsefemiz büyüyecek. Biz İzmir’in kalbi Konak’ız” ifadelerini kullandı. 

KİMSE İHALE HAYALİ KURMASIN!
Tepecik’te bulunan benzin istasyonunun durumuyla ilgili gelen soruyu yanıtlayan Batur, “Orası yıllardan beri bizimmiş. Belediye için altın yumurtlayan bir tavuk. Bizim aylık akaryakıt giderimiz var. Akaryakıtı kendimize satsak kar ederiz. Yine benzinlik olarak kullanacağız. Belediye şirketi işletecek. Kimse ihale olacak diye hayal kurmasın” dedi. 

İYİ NİYET ÇERÇEVESİNDE YÜRÜNMESİ LAZIM
Basmane Çukuru özelinde konuşan Batur, “Bu bölgenin gerçek sahibi TMSF. Karşılıklı iyi niyet çerçevesinde yürümesi lazım… Böyle yürünürse kentli bu çukurdan kurtulacak. Herkesin ağzında bir çukur lafı var” açıklamasında bulundu. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.