İYİ Partili Dervişoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar: Hükümet İzmir'e üvey evlat muamelesi yapıyor!
banner196

Halil İbrahim GÜLER/ GÜNDEME BAKIŞ- İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, partinin İl Binası'nda basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Toplantıda İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ve partililer de hazır bulundu.

EKONOMİ ELEŞTİRİSİ

Konuşmasının başında açıklanan enflasyon rakamları üzerinden değerlendirmelerde bulunan Dervişoğlu, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı açıklamaya göre; mart ayı enflasyonu 5.46, yıllık 61.14 olarak açıklandı. Üretici fiyat endeksi, mart ayında 9,19 yıllık ise 114,99 olarak açıklandı. Üretici fiyatı enflasyonundaki artış son 27 yılın en yüksek seviyesi…İktidar, görülüyor ki rakamlarla oynamaya devam ediyor ve bunun faydasının olmadığını da idrak etmiş değil. Bağımsız araştırma kuruluşlarından yapılan değerlendirme sonucu TÜİK’ten farklı rakamlar ortaya çıktı. Yıllık enflasyon tahmini yüzde 142,94 olarak açıklandı. İktidara buradan sesleniyoruz; enflasyonla mücadele rakamlarla oynayarak yapılmaz. Arzı artırmadan enflasyonu düşürebilmenin imkanı yoktur. Üretim tedbirleri alınması gerekmektedir. Gıda enflasyonunun düşürülmesinde çiftçinin desteklenmesi, ithalatta harcanan paranın çiftçiye destek olarak verilmesi şarttır. Çiftçiye ayrıca mazot, gübre ve tohum desteği yapılmalıdır. Aksi takdirde Türkiye açlık ve yoklukla karşı karşıya kalma durumuna düşecektir. Bu ülkede halinden memnun insan neredeyse yoktur. Sayın Genel Başkanımızın bu konudaki çağrılarına kulak vermek lazım. İnsanlar açlık ve yokluk arasında gidip gelmekte, tenceresini kaynatamamakta ve mübarek Ramazan ayında yardıma muhtaç yaşamaktadır. Asgari ücretin altında maaş bulunmamalıdır. Çok çeşitli emekli maaşları var. Asgari ücret altında insanlarımız hayatlarını idame ettiremiyor. Toplumun bütün kesimleri sıkıntıyla karşı karşıya. Sanayici de bundan nasibini aldı. Bu iktidar bütün kesimleri mahvetti. Bir çeyrek altın alınan para ile bugün bir kilo domates ve salatalık alınamamaktadır. Pembe tablolar çizen bu iktidar ve sözcülerine İzmir’den seslenmek istiyorum: Yanlış yaptınız, uyarılara kulak vermediniz. Türkiye’nin birçok alanda ekonomik felaket yaşamasına sebep oldunuz. Yapacağınız tek şey ülkenin kurtuluşu için bir genel seçimdir” dedi.

CUMHURBAŞKANI İZMİR'DEN LAYIK OLDUĞU CEVABI ALACAK

Konuşmasına, AK Parti ve MHP grubunun geçtiğimiz günlerde Meclis’e sunduğu teklif sonucu yasalaşan Seçim Kanunu’na ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Dervişoğlu, İYİ Parti’nin bu teklifin olumsuz yanlarını gerek komisyonlarda gerekse genel kurulda ifade ettiğinin altını çizdi. “Ne yazık ki beklentimizin karşılığını alabildiğimizi söyleyemem” diyerek açıklamalarını sürdüren Dervişoğlu, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“İktidar, seçim yasalarında değişiklikler yapma ve yasayı kendi lehine tanzim etme suretiyle beklentilerini karşılayacak bir düzenleme yapma niyetine gitmiştir. Hiçbir iktidar milletin gözünden düştüyse kanun yapma gücüyle kendisini kurtaramaz. Geçtiğimiz dönemlerde benzerlerini çokça yaşadığımız gibi yaptıkları değişiklik de bu iktidarın sonu olacaktır. Kanun yapma gücünüzü bir silaha çevirdiyseniz biliniz ki hiçbir silah sahibi sadık değildir, gün gelir sizi vurur’ diye ifade ettim. Onlara dersi sandık önüne geldiğinde aziz Türk milleti verecektir. Bu düzenlemeler tamamen iktidarını korumaya yönelik düzenlemelerdir. Cumhurbaşkanı’nın propaganda yapmaya yönelik engeller vardı. Artık Cumhurbaşkanı devletin imkanlarıyla propaganda çalışması yapacak. Cumhurbaşkanı İzmir’e devletin uçağı ile gelip propaganda çalışması yaptığında İzmir’den layık olduğu cevabı alacağını düşünüyorum.”

SOYLU HADDİNİ BİLSİN

Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in emniyet mensuplarının çalışma şartlarıyla ilgili yaptığı açıklamalara da değinen Dervişoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuya ilişkin ifadelerini de sert bir dille eleştirdi. Dervişoğlu, “Polisimiz ağır çalışma koşulları kapsamında hayatlarını sürdürüyor. Biz de İYİ Parti olarak 3600 ek gösterge çabamızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Meral Akşener hanımefendi polislerin ağır çalışma koşullarına işaret etti ve bundan ne kadar rahatsız olduğunu dile getirdi. İçişleri bakanlığı dışında hemen her şeyi yapan, işgal ettiği makam nedeniyle kelimeleri taratarak ifade ettiğimizi görmezden geliyor. Geçtiğimiz günlerde İçişler Bakanlığı’na yakışmayan zatı muhterem Genel Başkanımıza sosyal medya üzerinden seviyesiz açıklamalarda bulundu. Bizden de layık olduğu cevabı aldı. Polislerin sorunlarının çözülmesi konusunda neden kendisi alınganlık gösteriyor, anlamış değilim. Bize laf yetiştireceğine şemsiyelerin altına saklandığı çetelere laf yetiştirsin. Genel Başkanımıza laf yetiştireceğine işini yapmasını söylüyor, haddini bilmesini ve edebini takınmasını tavsiye ediyorum” dedi.

İZMİR'İN SORUNU

İYİ Partili Dervişoğlu, İzmir gündemine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in geçtiğimiz günlerde İzmir milletvekillerine yaptığı üçüncü yıl sunumunu değerlendiren Dervişoğlu, “İzmir’de neler eksik onların da tespit edilmesi noktasında açıklamada bulundu. Karşılıklı olarak bazı milletvekillerimiz soru sordu ve cevabı verildi. İzmir açısından hala en büyük tehdidin deprem konusunda yaşandığını gördük. Deprem mağdurları çok büyük belirsizlik içindeler. Yıkılmış ve hasarlı evler var. Bunların akıbeti maalesef hala belli değil. Bu alanlarda kimin ne yapacağını kimse bilmiyor. Gecikmiş bazı adımları atmakta iş başında olan yönetim. Bu adımlar gecikince ekonomik külfetleri de getiriyor. İnşaat maliyetleri yüzde 100 artmış durumda. Hükümeti bu konuda alacağı tedbirleri açıklamaya davet ediyorum. Maliyet artışlarına dikkati çekmek için şimdiden vaziyet alınması hususuna dikkati çekiyorum. İZDEDA milletvekillerini bildirmek için davet ettiler ama bir iletişim eksikliği nedeniyle bana ulaşmadı. Başkanı arayarak iletişim eksikliğinin giderilmesi noktasında adım atmasını davet ettim. İZDEDA Başkanı Ankara’da bizi ziyaret edecek, talep ve beklentilerini sıralayacak” diye konuştu.

BAKANLIĞI SEYAHAT ACENTESİ FARKLI GÖRMEK LAZIM!

Dervişoğlu, açıklamalarının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Çeşme Projesi üzerine değerlendirmelerde bulunan İYİ PartiliDervişoğlu, “Çeşme Projesi ile ilgili Sayın Bakan Meclis’teki İzmir milletvekillerine bilgiler verdi. İzmir’in bazı alanlarda ihtiyacı olan projeler var. Bu projelerden bahsetmek mümkün ama çevresel duyarlılığı ön plana alması lazım. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı yönetenlerin de o bakanlığı bir seyahat acentesinden farklı görmesi lazım. Doğaya zarar vermeden tedbirler alması gerekir” dedi.

KİMSEYİ SINIFLANDIRMIYORUZ

Siyasi partilerin oy oranlarındaki tablonun sorulmasını üzerine de Dervişoğlu, şunları aktardı:

“AK Parti’nin oyu hala yüzde 30’larda değil, son kamu araştırmalarında bunun oldukça altında. Sistemin değişikliğini ifade edebilmek için Cumhurbaşkanlığı değil, Başbakan olmasını ifade etti. Sayın Genel Başkanımızın başbakan olması için İYİ Parti’nin birinci parti olması lazım. Şu anda yapılan anketlerde İYİ Parti’nin taban oyunun yüzde 17.9 olarak görüyoruz. Tabanı 17 olan bir potansiyelin tavanı 30 da olabilir, 35 de… Bütün siyasi partilerin seçmen kitlelerinin kendisine yakın bulduğu bir parti İYİ Parti. Biz hiciv dili kullanmıyor, makulü simgeliyoruz. Kimseyi sınıflandırmıyoruz. Milletimizin her bir ferdini Cenabı Allah’ın kutsal emaneti olarak kucaklıyoruz. İYİ Parti bir millet hareketidir, milletle bütünleşmeye devam edecektir”

MAHKEMENİN KARARI BEKLENİYOR!

Son olarak Buca Metrosu’nun ihalesinin iptal edilmesi sürecini de yorumlayan İYİ Partili Müsavat Dervişoğlu, “Bir ihale yapılmış, iptal edilmiş. İhaleyi iptal edenler birtakım gerekçeleri ifade etmiş. Bu gerekçelerin hukuki olmadığını Sayın Belediye Başkanımız ifade etti. İzmir’in o metroya ihtiyacı var mı? Eğer ihtiyacı varsa bu proje yapılmalı. İhalenin birtakım eksiklikleri varsa o eksiklikleri yapanları da eleştiririm. İhtiyaç noktasından bakıldığında İzmir’in birçok projeye ihtiyacı var. İzmir’e üvey evlat muamelesi yapılıyor desem, yadırganmaz. Verdiği vergi olarak İzmir yatırım almıyor. Projeyi çıkmaza sürüklememek için karar vermek ve inisiyatif kullanmak lazımdı. Karar alınmış, inisiyatif kullanılmış. Şimdi mahkemenin kararını bekliyoruz” diye konuştu.

‘BANA TEŞKİLAT BAŞKANLIĞI YAPAR MISINIZ’ DİYE SORSANIZ…  

İYİ Parti’nin başkanlık divanında yaşanan değişiklikler ile ilgili soruya yanıt veren Dervişoğlu, “Siyasi partilerde bu tür değişiklikler olur. Bu tartışmanın yaşanması, İYİ Parti’nin demokrasi anlayışından kaynaklı bir durum. Bu değişiklikleri sadece kongreden kongreye yapmıyoruz. Ancak kamuoyunda iki noktayı ya da iki kişiyi esas alarak bu tartışmaları yapmaya çalışıyorlar. Koray Bey bu partinin kurucusudur, hizmetleri ile temayüz etmiş, herkes tarafından kabul görmüş bir şahsiyettir. Bana sorarsınız ben bu yaşta böyle bir göreve talip olmam. Yüksek enerji isteyen bir konudur. Ama Koray Bey başından beri bu görevi yapıyor. Koray Bey’in bir makamdan alınıp bir başka makama taşınmış olması kamuoyunda tartışıldığı kadar partimiz içerisinde tartışılmıyor. Divandaki yerinin değişmesi ona olan sevgimizi, saygımızı azaltmaz. Bu bir parti içi meseledir. Bizim aklımıza gelmeyen şeyleri tartışıyorlar. Yine Yavuz Ağıralioğlu kıymetli bir arkadaşımız, partimiz kurulup TBMM’ye geldiği andan itibaren sözcü nitelikli sıfatları vardır, birçok görevde bulunmuştur. Yavuz Ağıralioğlu, boşta biri değil partimizin milletvekili… Hala bulunduğu konum itibariyle kendisi ve partisi adına mücadele verme konusunda söz sözleme salahiyetine sahiptir” açıklamalarında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.