DEVA Partili Ösen: İzmir hayal ettiğimiz kadar planlı değil
banner196

GÜNDEME BAKIŞ- DEVA Partisi İzmir İl Başkan Seda Kaya Ösen basınla bir araya gelerek gündemi değerlendirdi.

TÜRKİYE’NİN KARNESİ…
DEVA Partisi olarak basın özgürlüğüne çok önem verdiklerinin altını çizerek açıklamalarına başlayan Ösen, “Dünyada en çok gazetecinin tutuklu olarak hapishanelerde tutulduğu ülkeler arasında yeri hiç değişmeyen Türkiye’de, gazetecilik gibi zor bir görevi, canla başla, yorulmadan, kamu adına yapan basın mensuplarına şahsım ve partim adına duyduğum saygıyı belirtmek istiyorum. Son yıllarda yurttaşlarımızın haber alma hakkını kısıtlamak adına, basın ve medya camiasında tekelleşmeye giderek, tek sesliliği kutsal sayanların, ülkemizi rekabetçi otoriter bir rejime dönüştürmesini hep birlikte gördük, görüyoruz. Bu süreçte toplumumuzun her kesimi, hiç olmadığı kadar kendini baskı altında hissederken, bu rekabetçi otoriter rejimden, belki de en çok nasibini alan kesim basın ve medya kuruluşları oldu. Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 154. sırada kendine yer bulan Türkiye’nin, kişi hak ve hürriyetlerine karşı tutumunun karnesi, basın özgürlüğü sıralamasında kendini tüm dünyaya gösteriyor” dedi.

BAŞARI EKONOMİ ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRİLİYOR
Türkiye’de başarının ne yazık ki sadece ekonomi üzerinden ölçüldüğünü belirterek açıklamalarını sürdüren Ösen, “Ancak bunda da başarı hikayesi olmadığını görebiliyoruz” dedi. Ülkenin ne yazık ki yüksek enflasyon dönemine girdiğini ifade eden Ösen, şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye bunu 2000 öncesinde de yaşamıştı. Birçok gencimiz bunu bilmiyor ama ne kadar zorlu bir süreç olduğunu biz yaşadık. Türkiye’nin bu sarmala tekrar dönüyor olması da bizim için çok acı. Bunun da nedeni Türkiye’nin liyakat sahibi kadrolarla yönetilmiyor. Türkiye şu anda ekonomi deneyi yapıyor. Türkiye çok büyük bir ekonomi, Avrupa ile ciddi bağları olan bir ekonomi. Türkiye’nin çok ciddi bir kriz yaşaması çevresini etkileyebilecek bir faktör. Türkiye sadece bizim için değil, ekonomi anlamında kıta içinde bir tehdit oluşturuyor. Asgari ücrete çok ciddi bir zam yapıldı ama bu zammın eridiğini görüyoruz. Benzine, elektriğe, doğalgaza ve gıda maddelerine yapılan zamlar erimeye başladı. Genel Başkanımız da bunu söylemişti. Bir korkumuz da işsizlik oranların artacağı yönünde. İşletmelerin maliyetleri giderek artıyor. Bu maliyetler artarken yapılan ciroların da artması gerekiyor. Artmadığında da işsizliğin artmasını neden olacak gibi görünüyor. İnşallah artmaz.”

PARTİMİZE TEVECCÜH HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
DEVA Partisi olarak ülkenin ekonomik ve sosyal sorunlarını yakından takip ettiklerini söyleyen İl Başkanı Ösen, “Çözümlerimizi vatandaşlarımıza sokakta, pazarda, evlerde, kahvehanede yani gördüğümüz her yerde anlatıyoruz. Hal böyle iken DEVA Partisi İzmir İl Teşkilatı olarak sokakta karşılık ve ilgi buluyoruz. Bu ilgi sayesinde İzmir Teşkilatımız, 1 yıl 2 ay gibi kısa bir sürede İzmir’in 24 ilçesinde teşkilatlanmasını tamamladı. Çok yakın bir zaman içerisinde bu sayıyı 27’ye çıkarmayı hedefliyor, sahadaki temaslarımıza ve çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz.  Bugün DEVA Partisi İzmir İl Teşkilatı olarak İzmir’in dört bir yanında olmanın verdiği erişimle, herkese, her an ulaşma şansını yakalamış bulunuyoruz. Durum böyle iken vatandaşlarımızın partimize olan teveccühü her geçen gün giderek artıyor. Bugün İzmir’in neredeyse her yerinde, partimize ulaşmak isteyen yurttaşlarımız, kendisine bir muhatap bulabiliyor, derdini anlatabiliyor. Bunun için DEVA Partisi İzmir’de, yurttaşlarımızın derdine DEVA olmak için ilçe teşkilat binalarını bir çözüm merkezi olarak görüyor, ekonomideki, sosyal hayattaki, adaletteki eşitsizliklerin giderilmesi için yurttaşlarımızla birlikte kafa yoruyor, çalışıyor” dedi.

DEVA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ  
“Siyaseti halkımızla beraber yan yana omuz omuza yaparsak eğer anlamlı bulacağımıza inanıyoruz” sözlerini de konuşmasını ekleyen Ösen, “DEVA Partililer olarak bizler ülkemizi değiştirmek istediğimiz gibi siyasetin amaç ve yapılış biçimini de dönüştürmek istiyoruz. Biz, siyaseti çözüm üretemeyen, kısır döngülerin, rantın ve adam kayırmacılıkların içinden çekip çıkarıp, onu, asli vazifesi olan, “insana hizmet” için yeniden kurgulamak istiyoruz. Çünkü biz siyaset kurumuna hala inanıyor, son yıllarda ciddi zedeler alsa da siyasette konuşmanın, ortak aklın ve radikalliklerden arınmanın ülkemize huzur getireceğine inanıyoruz. DEVA olmak için yola çıktık, DEVA olduk, DEVA olmaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

NE OLURSA OLSUN HALKA OLUYOR
Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Ösen, İzmir’e ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Saha çalışmalarında vatandaşların kentle ilgili en çok hangi sıkıntıyı kendilerine aktardıklarının sorulması üzerine Ösen, “Bizim ilk yönetime geldiğimizde yaptığımız bir anket var; en büyük sıkıntı nedir diye. Yerel yönetimlerde en çok öne çıkan hantallık ve kadrolaşmaydı. Sahada da bunu duyuyorum. Siyasetçilerle ilgili de sadece seçim zamanı geliyorlar eleştirisi var. Biz de her zaman yanlarında olduğunu görüyoruz. Siyaset kanadında İzmir halkını görmezden gelme gibi bir durumu var. Yeni bir siyasetçi olduğum için bunu daha net görüyorum. İktidar kanadında bize zaten oy vermiyorlar, cezalandıralım diyorlar. CHP kanadında da ‘Ne yaparsak yapalım bize oy veriyorlar’ gibi bir anlayış olduğunu görüyoruz. Ne olursa olsun olan halka oluyor…” dedi.

İZMİR TÜRKİYE GENELİNDEN FARKLI BİR PORTRE ÇİZİYOR
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmaları ve partisinin hedeflerine ilişkin de açıklamalarda bulunan Ösen, “Tunç Bey’in ilk çıkışındaki ‘Akdeniz Vizyonu’nu beğeniyorum. İzmir’in turizm ve kongreler açısından bir çekim merkezi olması gerektiğini düşünüyorum. İzmir gençlerin olduğu bir şehir. İzmir, Türkiye’nin genelinden farklı bir portre çiziyor, o yüzden çekim merkezi olması önemli. Bu yolda çok disiplinli çalışmaları olmalı. Şu anki yönetimi bu yönden eksik olduğunu, çok daha farklı çalışmaların yapılabileceğini düşünüyorum. Bizim hedefimiz hem yerelde hem genelde iktidar olmak. Aynı şekilde illerimizi de böyle örgütlüyoruz. İlk seçimde olmasa bile orta vadede iktidar olacağımızı düşünüyoruz. Ödemiş’te, Kınık’ta, Kiraz’da gördüğümüz ilgiyi Narlıdere’de de görüyoruz. En çok üye yaptığımız ilçe Narlıdere, Ödemiş ise dördüncü sırada” ifadelerini kullandı.

İZMİR HAYAL ETTİĞİMİZ KADAR PLANLI DEĞİL
İzmir’i yönetecek Büyükşehir Belediye Başkanı’nın vizyoner olmak zorunda olduğunun da altını çizen Ösen, “İzmir hayal ettiğimiz kadar planlı değil. Bunları sağlayabilecek bir ekibiniz olması lazım. Bu ekip olmadan bir şey olmaz. Çok ciddi bir kadro ile çalışan, vizyonu olan ve dünyaya açılmış bir insan olması gerekiyor. Şu anda böyle bir adayımız yok ama buluruz, sıkıntı yok. Yerel yönetimlerle uğraşan çok ciddi bir ekibimiz var. Bütün Türkiye’de de böyle bir grup kuruldu. Dışarıdan destekleyen akademisyenlerimiz de var. Seçim zamanı geldiğinde projelerimizle birlikte sahaya çıkacağız. Biz eylem planı açıklıyoruz, muhalefette bu ilk defa olan bir şey. 30 günde ve 360 günde ne yapacağımız planlanmış ve taahhütlermiş durumda. Biz sadece lafla değil, icraatla karşınızda olacağız” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.