CHP’li Özuslu’dan AK Parti’ye çok sert çıkış: 'Dürüst ve demokratik olun! Yaptıklarından utanç duyacaklar'
banner196

GÜNDEME BAKIŞ – İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve CHP’liler arasında yaşanan tartışma tüm hızıyla sürüyor. AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’ın açıklamalarına yanıt veren  İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Dün İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin ağustos ayı son oturumunda yaşananlarla ilgili olarak Ak Parti İl Başkanı ve Ak Parti Grup Başkan Vekili’nin basına yaptığı açıklamalar, “yavuz hırsız ev sahibini bastırır” misalidir. Yaptıkları, bir bardak suda fırtına koparmak için mugalata yapmaktan başka bir şey değildir. Meclis canlı olarak tüm İzmir haklı tarafından izlenmiştir ve kayıtları mevcuttur. İsteyen herkes kayıtlara bakabilir. AK Parti sözcüleri baktıkları zaman, hem yaptıklarından hem de iddia ettiklerinden utanç duyacaklardır. Meclisin olağan gündem maddeleri tartışılırken, her zaman olduğu gibi Ak Partili meclis üyeleri, muhalefet ettikleri tüm maddelerde söz almışlar ve istedikleri kadar konuşmuşlardır. Meclisin gündem dışı konuşmalar bölümünde yaşananları, sanki gündem maddeleri konuşulurken söz hakları kısıtlanmış gibi ifade etmeleri, en hafif tabiriyle ‘dürüstlük’ değildir” dedi.

DÖNSÜN KAYITLARA BAKSIN!
CHP’li özuslu sözlerine şöyle devam etti:

“AK Parti Grup Başkan Vekili, basına verdiği mülakatta, ‘İzmir’in en önemli konularından biri olan ulaşım zammını tartıştık’ diyor. Yani bir konuyu tartıştığımızı kabul ediyor. CHP’li üyeler kendi aralarında tartışmadı herhalde bu konuyu. Kendisinin de ifade ettiği ilgili gündem maddelerinde Ak Parti Grup Başkan Vekili’nin, Ak Parti Sözcüsü’nün ve Ak Partili üyelerin konuşmaları hiçbir şekilde engellenmemiş, konuşmalarına sınır konmamıştır. Aksine, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili olarak benim yaptığım konuşamaya defalarca Ak Parti Grup Başkan Vekili, Grup Sözcüsü ve üyeler tarafından müdahale edilmiş ve konuşma insicamımı bozmaya çalışmışlardır.  Ak Parti Grup Başkan Vekili, üslup ve nezaketten bahsediyor. Dönsün kayıtlara baksın. Cumhuriyet Halk Partili bir üye konuşurken, hemen yanında oturan Ak Partili üyenin “Terbiyesizler” diye bağırdığını biliyor. Bu durumda da hâlâ nezaketten söz edebilecek midir? Meclis, belli usul ve yönetmeliklere göre yönetilir. Ak Parti sözcüsünün keyfiyetine göre değil. Meclis yönetmeliğinde, ‘Ben istediğim kadar konuşurum’ diye bir keyfiyet de hak da yoktur. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi de Ak Parti sözcüsünün paşa gönlüne göre yönetilmez İlgili yönetmelik der ki: “Gündem dışı konuşma isteği, yazılı olarak başkana bildirilir. Söz verip vermemek ve söz verildiğinde süresini ve zamanını belirleme yetkisi başkana aittir”

NEZAKETİ SİZDEN ÖĞRENECEK DEĞİLİZ
Özuslu, “Böyle bir istek bildirilmemesine rağmen Meclis Başkan’ı Sayın Tunç Soyer söz vermiştir. Beş dakikanın sonunda da konuşmanın bir türlü bitmemesi üzerine birkaç kez, ‘Sözlerinizi toparlar mısınız’ demiştir. Buna mukabil Ak Parti Sözcüsü, ‘Ben Ak Parti Grubu adına konuşuyorum. İstediğim kadar konuşurum, benim sözümü kesemezsiniz’ şeklinde bir keyfiyet beyan etmiştir. Usul, nezaket, demokratik tavır, hak ve hukuka saygı bunun neresindedir? Mecliste düzeni sağlamakla görevli kişi, Meclis Başkanı yani Sayın Tunç Soyer’dir. Sayın Tunç Soyer’in kendilerini uyarmasından tabii ne olabilir? Herkes istediği kadar konuşursa meclis yönetilebilir mi? Buradan demokratik bir diyalog çıkması mümkün olabilir mi? Her üyenin hakkı hukuku bu şekilde davranılarak korunabilir mi? Bunu kamuoyunun ve İzmirlilerin takdirine bırakıyorum.  Ak Partililere bir tavsiyem var. İstedikleri kadar geriye dönsünler ve meclis tutanaklarını incelesinler. Bugün içinde oldukları meclis kadar demokratik bir meclisi, demokratik bir başkanı görebilecekler midir? Bizim ne demokrasiyi ne de nezaketi Ak Partililerden öğrenecek halimiz yok. Sayın Tunç Soyer’in nezaketi ve demokrasiye olan inancı tüm İzmir kamuoyu tarafından bilinmektedir. Biz Cumhuriyet Halk Partililer, demokrasiye olan bağlılığımızı koruyarak görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Ak Partililerden de beklentimiz, bizim gösterdiğimiz demokratik tavır ve nezaketi göstermeleridir. Hiçbir şekilde meclisi terk edip demokrasi dışı bir tavra tevessül etmemeleridir” dedi. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.