CHP'li Bakan'dan Çeşme Projesi'ne sert eleştiriler: Bunun adı halkın malını gasp etmektir!
banner196

Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un, Eylül ayı içinde İzmir'e gelerek "Çeşme Projesi" olarak bilinen 160 milyon hektarlık alanı kapsayan İzmir Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Projesi'ne yönelik açıklama yapması bekleniyor. Urla'dan Çeşme'ye uzanan bölgeye yönelik yapılan planlama koruma altında olan SİT alanlarını, orman alanlarını, zeytinlikleri, tarım ve mera alanlarını, 4 milyon metrekare deniz alanını ve 5 adet adayı içeriyor. 

DAVALAR ART ARDA GELDİ
Yarımada'nın yüzde 75'ini kapsayan proje İzmir'de başta CHP olmak üzere TMMOB, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası ve birçok STK ile AK Parti kanadını karşı karşıya getirdi. Bilirkişi raporunda da projenin şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğu, kamu yararı bulunmadığı sonucuna yer verilen projeye yönelik TMMOB, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası ve birçok STK tarafından dava açıldı. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de projeye karşı olduğunu açıklayarak "Mutlak koruma alanlarının" "Nitelikli koruma alanına" çevrilerek inşaata açılmasına yönelik dava açtı. 

BAKAN: "HALKIN MALI GASP EDİLİYOR"
Kültür ve Turizm Bakanını Mehmet Nuri Ersoy'un, İzmir ziyareti ve projeye ilişkin yapacağı açıklama merak konusuyken CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü Murat Bakan'dan, konuya ilişkin açıklama geldi. Bakan, CHP'nin projeye bakış açısında bir değişiklik olmadığını anlatarak, projenin hem İzmir'e hem de İzmirliye yararı değil zararı olduğunu kaydederek, "Çeşme Projesi ile ilgili duruşumuz net. Çeşme Projesi'ne dokunan, o projenin içine giren, projeden kamu mallarını satın alan, oraya yatırım yapan herkese sesleniyorum. Bu halkın malını gasp etmektir. Arazinin tamamı kamu arazisi, İzmirliye ait ve İzmirli bu projeye karşı. Bilim insanları da projeye karşı, kamu yararı olmayan bir proje. Dolayısıyla şu an oraya harcanacak her kuruş 'Zimmet' demek, bu parayı harcayan insanlar için. Bakan için de öyle. Yargıya ne kadar müdahale ederlerse etsinler ortada bir bilir kişi raporu var ve bu rapor projenin kamu yararına aykırı olduğunu söylüyor. Biz ne söylüyorsak bilir kişi raporu da onu söylüyor" dedi. 

"UCUZA GETİRMEK İÇİN KAMU MALINA ÇÖKÜYORLAR"
Murat Bakan, Çeşmelilerin, "Alaçatı Port'a artık biz giremiyoruz. Çeşme projesi Alaçatı Port'un büyüğü olacak" sözlerinin sorulması üzerine ise; "Alaçatı Port ile kıyaslanmayacak kadar yıkımı büyük bir projeden bahsediyoruz. Alaçatı Port genişlediği alan itibariyle de çok yanlış, mevcut haliyle de yanlış ama Çeşme Projesi onun çok ötesinde yanlış bir proje. İçine orman alanlarını alan, doğal alanları alan, kamu arazilerini alan bir proje. Dolayısıyla Çeşme'deki yıkım, Alaçatı Port'taki yıkımın çok çok üzerinde olacak. Hiçbir açıdan bizi tatmin edemiyorlar. Ne su temini açısından tatmin edebiliyorlar, ne niçin kamu arazisine yapıldığını açıklayabiliyorlar. Projeyi ucuza getirebilmek için kamu malına çöküyorlar açıkçası. Yaptıkları bu" ifadelerini kullandı. 

"BU PROJE İPTAL EDİLECEK"
Bölgede turizm arazisi olarak planlanan alanları hatırlatan CHP'li Bakan, "Orada bir sürü turizm arazisi var. Kent planlanırken, şehir plancıları 20 yılı düşünerek kenti planlar. Yani kentin iktisadi kalkınmasını düşünür, gelişimini, nüfusunu düşünür ve planlamasını ona göre yapar. Çeşme'yle ilgili yapılmış bir plan var ve burada 8 tane ayrı turizm bölgesi var. Bu turizm bölgeleri dururken, buraların maliyeti yüksek olacak diye kamunun arazisine çökerek proje yapmaya çalışıyorlar. Ne trafik yükünü kaldırabilir, ne nüfus yoğunluğunu kaldırabilir, ne de altyapısını kaldırabilir. Su zaten yok, suyu denizden arıtmak da yine doğa düşmanı bir iş. Öyle bir şeye ihtiyaç yok. Önce bir nüfus yaratıyorsunuz, sonra yarattığınız nüfusa su bulmaya çalışıyorsunuz. Ahmakça! Bu projeye sonuna kadar karşıyız. Asbestli gemi nasıl geri döndüyse bu proje de iptal edilecek" açıklamasında bulundu. 

ARAZİ ALANLARA ÇAĞRI: "SORUMLU OLACAKLAR"
Proje alanından arazi satın alanlara da seslenen Murat Bakan, "Bu projeye kim  katkı sunduysa, bilimsel rapora kadar bir şey demiyoruz, insanlar iyi niyetle girmiş olabilirler, bilimsel rapordan sonra bu projeden dolayı onlar da İzmirlilere karşı sorumlu olacaklardır şimdiden uyarıyorum" dedi. 

SOYER: "BU YANLIŞ PROJE İPTALİNİ İSTİYORUZ"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de projenin iptalini isteyerek, "Kültür ve Turizm Bakanı, bize sunumlar yaptı. Hiçbirinde elimizin tersiyle itmedik, hepsini dinledik. Tüm safha boyunca kaygılarımızı dile getirdik. Bugün itibarıyla üç temel kaygımıza karşılık olmadığı, bizi tatmin edecek cevaplar verilmediği için dava açtık, iptalini istedik. Bu yanlış bir proje ” demiş ve iptal davası açmalarının gerekçelerini ise şöyle açıklamıştı: “Burası, mutlak koruma alanı olarak ilan edilmiş bir alan. Bir senede nitelikli koruma alanı ilan edildi ve inşaat yapılabilecek hale getirildi. Peki bilimi nereye koyacağız? Mutlak koruma alanı ilan ederken var olan bilimsel dayanakları, bir sene içinde ne oldu da ortadan kaldırdınız? Hangi doku, hangi bitki örtüsü ortadan kalktı, ne oldu da orası inşaat yapılabilir hale geldi? Bu, cevabını alamadığımız bir soru. Diğer iki gerekçe de şunlar. Ulaşım. Çeşme Yarımadası’na giden, o da Çeşme Otoyolu’dur. Nüfus yoğunluğunu bu kadar artırmayı öngöreceksiniz, 'hangi yeni güzergâh yapıyorsunuz' diye sordum. ‘Yeni bir güzergâh yok, uçakların slotunu biz veriyoruz. Hafta sonu otoyolun yoğun kullanıldığı saatlere slot vermeyeceğiz’ dediler. Bu bizim için inandırıcı bir çözüm değil. Üçüncüsü; Çeşme Yarımadası'nda 11 turizm alanı var. Bunlardan sadece üç tanesi planlanmış durumda. Alaçatı, Şifne... Bu alanlar yüzde 8 ila yüzde 15 arası yapılaşmış. Bu ne demek biliyor musunuz? Çeşme Projesi diye tarif ettiğiniz alan kadar büyük bir alan turizm merkezi olarak planlanmış. Burada bu imar planını yaptığınız, turizm merkezi olarak tanımladığınız bu yerde yeni planlar talebiyle geldiği zaman hak sahibi vermeyecek misiniz hakkını? Vereceksiniz. O zaman ne olacak? Burada nüfus yoğunluğunu artırmış olacaksınız. Kısacası Çeşme Yarımadası bu yükü kaldırmaz.” demişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
suphi duman 4 hafta önce

Sayin vekil karsiyada Guya yeni imar pilani cumhuriyet mahlesi ve inonu mahlesi cikarilmak isteniyor ranttin daniskasi asil orda niye sesiniz cikmiyor

banner227

banner235