Başkan Soyer’den çarpıcı açıklama: ‘En büyük güç biziz’
banner196

GÜNDEME BAKIŞ- CHP’nin 37. Olağan Kurultay’ında devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından partililer söz hakkı verildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de kürsüye çıkarak ülke ekonomisine dikkat çeken bir açıklama yaptı.

ÜLKEYİ ADALETLE BULUŞTURACAZ BİZİZ
Soyer, “Belki de tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar sosyal demokrasiye ihtiyacımız var. Gelir düzeyi en düşük yüzde 10’u ile en yüksek en yüksek yüzde 10’u arasındaki0 farkın 13 kat olduğu, bu nedenle gelir dağılımındaki adaletsizlikte Avrupa birincisi, dünya beşincisi olan bir ülkeyiz. Sosyal Demokrasi, yaşanan eşitsizlikleri adaletsizlikleri, demokratik  yöntem ve uygulamalarla en aza indirgeyebilecek insani ve çağdaş yegane yaklaşımdır. İnsanlığın bir arada yaşam formülü olarak binlerce yıl önce damıtarak yarattığı bu ideoloji bugün kimlik siyasetiyle ayrıştırılan kardeşlerimizi birleştirici, barışçı ve getirdiği çözümlerle adil eşit, şeffaf bir düzenin formülüdür. Sosyal demokrasi, insanlığın diktatörlükler savaşlar ve büyük acılar pahasına ortaya koyduğu bir yaşam mücadelesidir ve insanlığın en büyük inovasyonudur. Ve arkasındaki güçlü felsefe ile tarihsel birikimle gelecekte de belirleyici bir rol oynayacaktır. Bugün için sosyal demokrasinin hayatlarını iyileştirecek en kesin çözüm olduğunu bilmeyen geniş kitlelere sosyal demokrasiyi ve erdemlerini anlatmak, inandırmak en çok biz yerel yöneticilerin görevidir. Doğanın savunulması ve yoksullukla etkili mücadele kent düzeyinde yerelde yürütülmedikçe daha da derinleşecektir. Hepimizin çok bildiği bir önerme var; iktidarın yolu yerelden geçer. Bunun için önce hayalini kurduğumuz ülkeyi kendi kentimizde kurmaya gayret etmeliyiz” dedi.

YERELDE KALKINMA ANLAYIŞI.... 

İzmir’de yerelde kalkınma anlayışını hareket ettiklerini kaydeden Soyer, “İzmir’deki en büyük hayalimiz bu şehrin yerelden kalkınma mücadelesini büyütmek, refahı arttırmak ve eşit dağılımını sağlamaktır. İzmir’i dünyayla bütünleştirirken yerel potansiyelini doğru yöneten bir ekosistem kurmaktır. İzmir’in ekonomisini canlandırmak için kullanmayı tercih ettiğimiz sermaye kamu kaynakları değil, yalnızca hammadde rezervi olarak görülen doğa hiç değil. Biz ekonomik kalkınma modelimizin merkezine yaratıcı düşünceyi koyduk. Geleceğin rüzgarı artık hantal ve büyük yatırımlardan değil yenilikçi ve dinamik fikirlerden yana esiyor. Gençlerimizin yeni fikirlerin temelini atacağı bir şehir iklimi kurmaya gayret ediyoruz. Sabırla, titizlikle ve emin adımlarla… Yaşamın nabzı sokaklarda, tarlalarda, meydanlarda atıyor. Bir hekim nasıl ki onu anlamak için hastasının nabzını tutuyorsa biz yerel yöneticiler de kentimizin anlamak için yaşamın nabzını tutmak zorundayız. İcraatlerimizin ritim ve duygusunun toplumun  nabzıyla uyum içerisinde seyretmesi gerekiyor. Bugün mücadele etmek zorunda kaldığımız sorunların hiçbirini, hiçbirimiz haketmiyoruz.  Şu an kişi başı milli gelirimiz 9 bin dolar civarında… 1999’larda  4-5 bin dolar seviyesindeyken 30 yılda sadece 3-4 bin dolar arttı.  Bu süre içinde bizden çok düşük noktalarda olan doğu bloğu ülkeleri 20 bin dolarlar seviyesine çıktı. Güney Kore 31 bin 700 dolara, İskandinav ülkelerinin kişi başı gelirleri ise 60 din dolara çıktı. Bu ülkeler topraklarında altın ya da petrol bulmadılar. Ya da biz büyük kuraklıklar yaşayarak bu duruma mahkum kalmadık. Artık dış güçler lafını bir tarafa bırakmak zorundayız. Bilmeliyiz ki sadece kötü yönetildik! Kişi başı 9 bin dolar milli geliri hak etmiyoruz” diye konuştu.

ÜLKEYİ ADALETLE BULUŞTURACAK EN BÜYÜK GÜÇ BİZİZ

Soyer konuşmasına şöyle sürdürdü:  
“Kadınlar öldürülmeyi hak etmiyor, işçiler emek sömürüsünü hak etmiyor. Doğa yakılıp yıkılmayı, parayla pulla satılmayı hak etmiyor. Çocuklar şiddeti, düşünceler cezalandırmayı, kültürler ezilmeyi hak etmiyor. Çok iyi biliyorum ki; insanın kendi kendine yaptığı bu zulüm asla kader değil. Şiddet kader değil yoksulluk alın yazısı değil. Bunların olmadığı başka bir memleket inşa etmekse pekala mümkün! Bunu başarmanın yolu ise adalet! Birbirimiz için adalet, tüm ezilenler için adalet, doğa için adalet. Bu ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaracak, adaletle buluşturacak en büyük güç biziz! Umut biziz! Bizden daha büyük bir güç yok. Onun için korkmayacağız, sinmeyeceğiz, omuz omuza duracağız. Hem Atalarımıza layık olmak hem de Türkiye’nin yaratıcı kuşaklarına, akıllı gençlerine, pırıl pırıl çocuklarına nefes alacakları bir pınar, kaynak olmak için daha çok çalışacağız. Onun için Sayın Genel Başkanımızın söylediği gibi; Batı dediğimiz coğrafyaya da sorumluluğunu yükümlülüğünü anımsatan, küresel çapta alçakgönüllü dayanışmacı bir uygarlık inşa etmeye başlayacağız. Bu sisli puslu günler geçecek. Bu güzelim ülkeyi bahara çıkaracak olan vicdanımız, fikrimiz aklımız, yüreğimizle Başka bir Türkiye kuracak olan bizleriz. Dünyadaki bütün güzellikleri iyimserler yaratmıştır.  Bugün bizimle bir arada olan ve ülkenin güzelliklerine yaratacak olan tüm yol arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Sosyal Demokrasi davasını Türkiye’nin tüm kentlerine taşıma yolculuğunda zihnimiz, yüreğimiz, yolumuz açık olsun. Geçmişten bugüne bu davaya gönül veren emek veren tüm yöneticilerin yoldaşların aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Bu aydınlık vizyonun takipçisi önderleri olan sizleri en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.”

Anahtar Kelimeler:
ChpTunç SoyerKurultay
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner235