AK Partili Nasır'dan Sarnıçlılara 2B tapu müjdesi: Hak sahipliği kesinleşti
banner196

Gaziemir Sarnıç’ta, mahallelilerle ‘2B Tapu Bilgilendirme’ toplantısı yapan AK Parti İzmir Milletvekili Nasır, ‘’2006 yılında AK Partili Sarnıç Belediye Başkanı İsmail Acar’ın başlattığı işlemleri Gaziemir Belediyesi takip etmemiştir ve sorunlar oluşmuştur. Takiplerimiz ve girişimlerimiz sonucu gelinen süreçte 4706 sayılı yasaya kapsamındaki 502 hak sahibinin sözleşmeleri yapılmış aynı yasa kapsamındaki 190 hak sahibinin tebligat hazırlıkları tamamlanmak üzeredir,Hazine fazlalığı ile ilgili sorunun çözülmesi için TBMM’de kanun çıkmış, 2B kapsamındaki mahkemelik sorun için 2299 adet parsel üzerinde çalışmalar başlatılmış olup böylece 2299 vatandaşımız daha, tapularına bir adım daha yaklaşmıştır. Bu parsellerin satış bedellerinin belirlenmesi, hak sahipliği tespitlerinin tamamlanması hususunda da sıkı takip ve vatandaşımız lehine imkanlar seferber edilmiştir.’’ dedi.

30 yıllık halk arasında “Sarnıç tapu sorunları” olarak tabir edilen konuların AK Parti döneminde çıkarılan kanunlar ve uygulamalar ile çözüm aşamasına geldiğini ifade eden Necip Nasır, ‘’2B arazileri, 4706 sayılı kanun, hazine fazlalıkları ve rezerv alan uygulamalarıyla vatandaşlarımız evlerinin bulunduğu parselleri ihale edilmeksizin doğrudan kendileri adına satın alma şansına sahip olmuştur’’ ifadelerini kullandı.

Madde madde sorunları dile getiren AK Partili Nasır, şunları söyledi:

"2019 yılında, yerel seçimler sonrası yapılan çalışmaları sırasında, vatandaşın talebi ile yıllardır 2b arazileri üzerine ev yapmış, ecrimisil ödeyerek tapu almaya çalışan vatandaşların son başbakanımız sayın binali yıldırım tarafından çözülen ancak eksik evrak ve tespitleri tamamlanmamış hak sahiplerinin eksiklikleri taraflarına tamamlattırılarak sorunları çözülmüştü. Yaklaşık 30 yıl önce Bulgaristan’da uğradıkları zulmün ardından Türkiye’ye göçe zorlanan türk vatandaşlarının bir kısmının şahıs mülkiyetindeki özel parselasyon yapılan arsaları, satın alarak Sarnıç beldesine yerleştiklerini hatırlatan Necip Nasır, ‘’1994 yılında sarnıç beldemizin belediye olması ile birlikte, belediye imar ve altyapı işlerini yaparak bölgenin meskun alan haline gelmesini sağlamış. 2005 yılında kadastro çalışmalarında söz konusu parseller hazine adına kaydedilmiş, hazine adına kayıtları olan söz konusu parseller üzerindeki hak sahiplerinin tapu alabilmeleri için 2002 yılında çıkan 4706 sayılı yasanın 5. maddesine göre işlem yapılarak çözülmesi sağlanmıştı” 

Gaziemir Belediyesi işin takibini yapmamıştır

2006 yılında AK Partili Sarnıç Belediye Başkanı İsmail Acar’ın 4706 sayılı yasanın 5. Maddesine istinaden gerekli müracaatı yaptığını ve Milli Emlak Müdürlüğünden 150+420 adet parselin mülkiyetinin belediyeye devrini istediğini, Sarnıç Belediyesi kapanmış, sorunun çözümü oldukça basit olmasına rağmen Gaziemir Belediyesi gerekli hassasiyeti göstermemiştir. Gaziemir Belediyesi, 2016 yılında Milli Emlak Müdürlüğüne bir yazı ile 420 parselin akıbetini sormuş, gelen cevabi yazıda, eksiklerin tamamlanması durumunda gereğinin yapılacağı belirtilmesine rağmen işin takibi yapılmamıştır.’’ dedi.

Belediye çalışmayı başlatmadı

2020 yılının başında vatandaş ile mahallede yaptıkları toplantılardan sonra İlçe Başkanı, Gaziemir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili ile Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda‘yı makamında ziyaret ettiğini belirten Nasır, ‘’Belediyenin üzerine düşenleri ivedilikle yapmasını, sorunun çözümüne yönelik her türlü desteği vereceğini ifade ettim. 420 ve aynı durumda olan vatandaşlar ile ilgili çalışmanın tamamlanmasını şifahi olarak istedik. Belediyenin gerekli çalışmayı başlatmaması üzerine sorun Meclis Grup Başkanvekilimiz Uğur İnan Atmaca tarafından, Belediye meclisinde gündeme taşınmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Gaziemir Belediyesi, tekrar yazı ile milli emlak müdürlüğüne başvurmuş ve bu kez müracaata konu ile ilgili 420 parsel ile birlikte toplam 692 parsel olduğu tespit edilmiştir.Eksikleri tamamlanan ilk grup 38 parsel Rezerv alan olarak ilan edilerek 38 parselin işlemi sonuçlandırılmıştı.’’diğer müracaat çalışmaları devam ettirilirken Gaziemir belediye başkanı bu çalışmalara karşı çıkarak vatandaşta yanlış algı oluşturacak davranışlar içine girmişti” ifadelerini kullandı.

Gaziemir Belediye Başkanı halkının kafasını karıştırıcı eylemler içerisinde olmuştur

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın çözüm üretmek yerine bahaneler ile algı üretme yolunu seçtiğini ifade eden AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, ‘’Belediye Başkanı Arda, önce Milli Emlak Müdürlüğü’nde evrakların kaybolduğunu iddia ettiği sorunlardan rezerv alan ilan edilen ilk etap 38 parsel için itiraz edeceklerini söylemiştir. Sonrasında hükümetimizin vatandaşın sorununu hızlı bir şekilde çözmek için uygulamaya soktuğu Rezerv alan uygulamasının yerinde, doğru ve vatandaşın lehine bir uygulama olduğunu görünce, ağız değiştirmiştir. Aynı alanda 41 vatandaşın parsellerinin de rezerv alana alınması sehven normal satış olarak değerlendirilerek tebligatları yapılmış, hata tespit edilerek sorunun çözüleceği hak sahiplerine bildirilmesine rağmen Belediye Başkanı siyasi bir çıkar sağlamak adına vatandaşları provoke edici toplantı ve söylemlere girişmiş sürekli Sarnıç halkının kafasını karıştırıcı ve sorunu çözmekten uzak eylemler içerisinde olmuştur. Söz konusu 4706 sayılı yasayla çözülmesi gereken hak sahibi vatandaşlarımızın evraklaı son gelen 190 parselinde işlemleri devam etmekte olup kısa zamanda tebligatların yapılması için çalışmalar devam etmektedir” dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, çoğunluğunun Gaziemir’de olduğu ülkemizde, İzmir’de sadece 4 ilçede sorun olan Hazine fazlalıklarının satışının sağlanması için TBMM’ye konunun taşındığını ve Hazine fazlalıklarının rayiç bedelin yüzde 20 eksiğine satışı ile ilgili kanuni düzenlemenin yapılmasının sağlandığını hatırlattı. Nasır, en son gelişmede, bir aile tarafından Sarnıçlı vatandaşların bir bölümünün yaşadığı parseller ile ilgili açmış oldukları hak sahipliği davası sonuçlandığını belirterek, ‘’2299 adet parsel üzerinde, Sarnıçlı hemşerilerimizin hak sahipliği 6 Nisan 2022 tarihinde kesinleşmiş ve Mahkeme tarafından 23 Haziran 2022 Tarihinde Gaziemir Tapu Müdürlüğüne tebligatlar gelmiş, tapu müdürlüğüne geçici görevlendirme ile personel desteği sağlanarak bir an önce işlemlerin tamamlanması için tapunun üstün gayreti ile işlemler tamamlanmıştır. 7 Temmuz 2022 tarihinde hazine adına tescil edilen tapular ile ilgili yazı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne, 26 Temmuz 2022 tarihinde İl Müdürlüğü tarafından bakanlığa gönderilmiştir. Böylece 2B Kapsamında, 2299 vatandaşımız daha tapularına bir adım daha yaklaşmıştır. Bu parsellerin satış bedellerinin belirlenmesi, hak sahipliği tespitlerinin tamamlanması hususunda da sıkı takip ve vatandaşımız lehine imkanlar seferber edilmiştir.’’ diye konuştu.

Nasır, 'Halka Hizmet hakka hizmettir' şiarı ile bütün AK Parti Milletvekilleri ve teşkilatlar olarak daima sahada olduklarını, hastane yapılmasını, millet bahçesi yapılmasını,tünel yapılmasını, Toki tarafından dar gelirlilere konut yapılmasını, İzmir'in Ege'de turizmin başkenti yapılmasını ve bunun gibi hükümetin yapmaya çalıştığı hizmetleri engelleyen zihniyetin 25 yıldır İzmir’de ne yaptığını İzmirli hemşerilerinin çok iyi gördüğünü seçimde İzmir'i hakkettiği yere getirmeyenlerden, İzmir’i kokan şehir durumuna getirenlerden hesabını soracağını sözlerine ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner235