Araştırmacılar, Çin'deki Wujiang Nehri'nin yer altı akıntılarının derinliklerinde yaşayan, gözleri derisinin altında siyah noktalar gibi görünen, kör yeni bir mağara balığı türünü duyurdu.

Ekip söz konusu canlının, "evrimsel çalışmalar için istisnai cevaplar" sunabileceğini kaydederken mağara balığına Guiyang Bıyıklı Altın Çizgili (teknik adıyla Sinocyclocheilus Guiyang) adını verdi.

Guizhou'nun güneyindeki Pearl Nehri Havzasında yaşayan 66 kadar Sinocyclocheilus balık türü bulundu, ancak Guizhou'nun Yangtze Nehri Havzasında ve yerel Wujiang Nehri kolunda yalnızca altı tür bulundu.

Balık araştırma ekibi, Wujiang'ın geniş sualtı mağaralarında daha keşfedilmemiş nice balıkların bulunacağını düşünüyor.

Wujiang Nehri'nin jeolojisi, esas olarak, güney-orta Çin'in bu bölgesinde drenajlar ve obruklar oluşturan suda kolayca çözünen, "karst" olarak bilinen kireçtaşı ve diğer karbonat kayalarından oluşuyor.

Söz konusu canlı yaklaşık 12 cm uzunluğa kadar büyüyor. Araştırmacılar, Sinocyclocheilus türlerinde uzun bıyıkların yaygın olduğunu, çünkü uzun bıyıkların su akışını daha iyi tespit ettiğini, kalıcı karanlık ve yiyecek kıtlığı bulunan yeraltı su sistemlerinde yiyecek aramaya yardımcı olduğunu yazdı.

Şu anda, bu Guiyang mağara balığının neden bu daha uzun, daha kullanışlı bıyıklarla evrimleşmediği ya da neden diğer mağara balığı kuzenlerinde görülen kafasında "boynuz benzeri" bir yapının eksik olduğu hâlâ gizemini koruyor.