Yapay zekâ alanındaki gelişmeler heyecan yaratsa da zaman zaman bu teknoloji, özellikle yaratıcı endüstrilerde sert eleştirilerin hedefi oluyor.

Sanatçıların izni olmadan eserlerinin yapay zekâ tarafından kullanılmasıyla ilgili tartışmalar sürerken ABD'de bir eyaletten sorunu çözecek bir hamle geldi. İlk defa bir eyalet, sanatçıları yapay zekâya karşı yasal olarak koruma yoluna gitti.

Tennessee Valisi Bill Lee, şarkı yazarlarını, sanatçıları ve diğer müzik endüstrisi profesyonellerini yapay zekânın potansiyel tehlikelerine karşı korumak için tasarlanan yasayı imzaladı.

Bu hamle, uzun süredir country müziğinin doğum yeri ve müzik efsanelerinin başlangıç noktası olarak bilinen Tennessee'yi, ABD'de bu alandaki bir önlemi yürürlüğe koyan ilk eyalet haline getiriyor. Tasarı 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek.

Lee, yasa tasarısını imzaladıktan kısa bir süre sonra gazetecilere verdiği demeçte, "Tennessee'de müzik endüstrisinde diğer eyaletlerden daha fazla kişiyi istihdam ediyoruz. Sanatçıların fikri mülkiyeti var. Kesinlikle yapay zekâya değil, kendilerine ve yalnızca kendilerine ait olan bir benzersizliğe sahipler" dedi.

Birçok Tennessee müzisyeni, mükemmel bir çözüm beklemediklerini, yapay zekâ tehditlerinin halihazırda cep telefonlarında ve kayıt stüdyolarında kendini gösterdiğine dikkat çekiyor.

Country yıldızı Luke Bryan, "Telefonuma bir şeyler geliyor ve onun ben olmadığımı anlayamıyorum" dedi. "Bu artık gerçek bir anlaşma ve umarım onu frenler ve yavaşlatır" dedi.